Septorinoplasti

  Burnun orta duvarında bulunan nazal septumun çeşitli nedenlere bağlı olarak eğri olmasına ‘septum deviasyonu’ denir. Septum deviasyonunda, nazal septum adlı kıkırdak ve kemik yapısı yamuk bir haldedir. Bu durumda kişinin nefes alması zorlaşır. Bazı durumlarda burun deliklerinin tamamen kapanmasına da sebep olabilir. Septum deviasyonu, çoğu zaman travmalar nedeniyle oluşurken kimi zaman da genetik nedenlerle ortaya çıkabilir.

  Septorinoplasti Nedir?

  Septorinoplasti, diğer adıyla septum deviasyonu, burun içerisinde nefes almayı engelleyen kemik dokularının alınmasıdır. Burun orta duvarı (septum) düzeltilmesi ile birlikte yapılan burun estetik ameliyatıdır. Nefes almada güçlükle birlikte burun şekil bozukluğu varsa yapılır. Genellikle septum eğriliği nedeniyle burundan hava geçişi azalmıştır. Ameliyatta nefes yolunu daraltan kıkırdaklar çıkarılıp buruna şekil verilir. Ameliyat sonuçları ve beklentileriniz hakkında doktorunuz ile görüşmenizden sonra hangi ameliyatın daha uygun olduğuna doktorunuz karar verip sizi bilgilendirecektir.

  Burun Eğriliği Neden Olur?

  Burunda eğrilik problemi doğuştan gelebilir ancak doğum esnasında oluşabilen travmalar sebebiyle de gerçekleşebilir. Çocuklukta yaşanabilen, yaralanmalar ve benzeri durumlar da burun kemiğinde eğriliğe neden olabilir. Büyüme döneminde burundaki kemik ve kıkırdak kısımları (septum) aynı hızla gelişmeyebilir ve buna bağlı şekilde de burun eğriliği olabilir. Yetişkinlik döneminde buruna alınan darbeler de burun eğriliğine sebep olabilir. Burun genetik sebeplerden de eğri olabilir.

  Septorinoplasti Ne Zaman Uygulanır?

  Septorinoplasti ameliyatı öncesi doğru teşhis son derece önemlidir. Öncelikle hastanın genel sağlık durumu ve nazal septum yapısındaki sorunlar tespit edilir. Septorinoplasti sonrasında ise ameliyatta hangi anestezi yöntemi uygulanacağına karar verilir. Hastanın durumuna göre lokal anestezi ya da genel anestezi yöntemi uygulanır.

  Septorinoplasti operasyonunda genellikle burnun altından küçük bir kesi açılır ve iç dokulara ulaşılır. Fazla kemik dokusu bu açıklıktan alınır. Eğer kıkırdak dokusundaki yapısal sorunlar burun içerisinde opere edilemiyorsa dokular burun dışında şekillendirilir ve tekrar burnun içine yerleştirilir. Septorinoplasti, kimi zaman burun ameliyatıyla kombine bir şekilde yapılır.

  Ameliyat bittikten sonra açılan kesi, dikiş ile kapatılır. Dikişler ameliyattan 1 hafta sonra alınır ama bazı zamanlar dikişler kendiliğinden eriyebilir.

  Ameliyattan sonra kanamayı kontrol altına almak için silikon tamponlar yerleştirilir. Bu tamponlar hastaların kolay nefes almasını sağlar. Ameliyattan 2-3 gün sonra tamponlar çıkarılır.

  septorinoplasti-nedir

  septorinoplasti-kimlere-yapilir

  Septorinoplasti ile Rinoplasti Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Rinoplasti operasyonu estetik amaçlarla buruna istenilen şekli verme operasyonudur. Bu operasyonda burun estetik oranlar ve hatlar göz önünde bulundurularak şekillendirilir. Septorinoplasti ise kemiklerde ve kıkırdaklarda bulunan eğriliklerin düzeltilmesi işlemidir. Teknik açıdan yapılan tüm burun operasyonları septorinoplasti olsa da her kişi için farklı burun operasyonları arasında doğru tercihi yapmak doktorun vereceği bir karardır.

  Septorinoplasti Kimler İçin Uygundur?

  Septorinoplasti, nefes almakta zorluk yaratan bir sorundur. Bunun haricinde başka birçok hastalığa yol açabilir. Özellikle uyku sırasında nefes alma zorluğuna ve uyku bozukluğuna neden olur. Bu sebepten dolayı ağız yoluyla nefes alınır. Bu da boğaz enfeksiyonu ve ağız kuruluğu gibi sorunlar ortaya çıkarır. Septorinoplasti, aynı zamanda hormalar ve ağız sağlığını sorunlarına neden olur. Kronik burun tıkanıklığı doğrudan bu hastalığı tetiklemese de var olan hastalıkların daha kötü hale gelmesine zemin hazırlar.

  Septorinoplasti Ameliyatı

  Burun estetiği operasyonunda burnun iç bölümünde yer alan eğriliklerle beraber dışında bulunan eğriliklerin ve istenmeyen görüntünün düzeltilmesi işlemi septorinoplasti olarak adlandırılır. Ameliyatın amacı hastanın burnunda olan eğriliği gidermek, hastanın memnun olacağı bir burun görünümü oluşturmak ve burnun rahat nefes almasını sağlamaktır. Burunda yapılan küçük değişiklikler dahi kişinin görünümünü çok değiştireceği için bu kararın çok doğru ve dikkatli bir şekilde verilmesi gerekir. Yapılan doğru seçimler kişinin hem fiziksel hem ruhsal olarak daha iyi hissetmesini sağlayabilir.

  septorinoplasti-nasil-yapilir

  septorinoplasti-fiyatlari

  Septorinoplasti Ameliyatı Sonrası

  Septorinoplasti ameliyatı sonrası dikkat etmeniz gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Doktorunuzun vermiş olduğu antibiyotiği kullanmanız gerekir.
  • Genel anesteziden sonra ortalama 4-6 saat ağızdan beslenilmez.
  • Burunda tampon varsa ağızdan nefes alınması gerekir.
  • Burun deliklerinden ya da genizden ağza kan gelmesi normaldir. Çok şiddetli olmasa da biraz ağrı olabilir. Ön üst dişte ve damakta hissizlik olabilir ancak zamanla normale döner.
  • Ameliyattan sonraki ilk gün ılık ve sıvı gıda ile tüketilmesi gerekir. Sonraki günler için yemek yemede herhangi bir kısıtlama yoktur.
  • İyileşme sürecinde yüksek yastıkla ve sırt üstü yatılması gerekir.
  • Sızıntılara bağlı olarak burun içinde kabuklanma olabilir. Bunun için doktorunuz size burun yıkama solüsyonu önerecektir.
  • İlk birkaç gün burun içinde ödeme bağlı tıkanıklık yaşanabilir. Burun yıkama bu sorun aşılacaktır.
  • Banyo yapılmasında bir sakınca yoktur fakat ılık suyla banyo yapılması gerekir. Sıcak su burunda kanamaya yol açabilir.
  • Gözlük kullanma da bir sakınca yoktur.

  Burun eğriliği giderilmesi hakkında yazımızı okumak isterseniz lütfen linke tıklayınız.

  Septorinoplasti ne demek?

  Septorinoplasti, burun eğriliğinin düzeltilmesidir. Bu ameliyatla burun içindeki ve dışındaki eğrilik düzeltilir.

  Septorinoplasti estetik midir?

  Septorinoplasti, estetik burun ameliyatı değildir. Bu ameliyattaki amaç estetik görünüm elde etmek değil, burun eğriliğinin yarattığı sorunları çözümlemektir. Ancak septorinoplasti ameliyatına burun estetiği de eklenebilir.

  Septorinoplasti ameliyatı kaç saat sürer?

  Septorinoplasti ameliyatı 1.5-3.5 saat arasında sürmektedir. Ameliyatta yapılan müdahaleye göre süre farklılık gösterir.

  Septorinoplasti kaç yaşında yapılır?

  Septorinoplasti 8-9 yaşından itibaren yapılabilir. Bu işlemin bu yaşlarda yapılmasının amacı çocuğun yetişkin döneme kadar nefes alışverişinde kolaylık sağlanmasıdır.

  Septorinoplasti sonrası kan gelmesi normal mi?

  Septorinoplasti sonrası burun deliklerinden veya genizden kan gelmesi normal bir durumdur. Bu durum kısa bir süre sonra geçer. Geçmeyen durumlarda doktora başvurmak gerekir.

  Septorinoplasti sonrası burun tıkanıklığı ne zaman geçer?

  Septorinoplasti sonrası burun içinde ödeme bağlı tıkanıklık olabilir. Ödem birkaç gün içinde geçeceği için burun tıkanıklığı da geçecektir.

  Sosyal Medyada Paylaş:

  Bunlar da İlginizi Çekebilir

  burun-estetigi-nedir
  Burun Estetiği Nedir?

  Burun estetiği, kadın ve erkeklerde estetik cerrahlar tarafından gerçekleştirilen en …

  Devamını Oku
  burun-ucu-estetigi
  Burun Ucu Estetiği

  Burun ucu kişinin yüzüne bakıldığında en ortada olması sebebiyle en dikkat çeken nokt…

  Devamını Oku