Septorinoplasti

  Burnun orta duvarında bulunan nazal septumun çeşitli nedenlere bağlı olarak eğri olmasına ‘septum deviasyonu’ denir. Septum deviasyonunda, nazal septum adlı kıkırdak ve kemik yapısı yamuk bir haldedir. Bu durumda kişinin nefes alması zorlaşır. Bazı durumlarda burun deliklerinin tamamen kapanmasına da sebep olabilir. Septum deviasyonu, çoğu zaman travmalar nedeniyle oluşurken kimi zaman da genetik nedenlerle ortaya çıkabilir.

  Septorinoplasti, diğer adıyla septum deviasyonu, burun içerisinde nefes almayı engelleyen kemik dokularının alınmasıdır

  Burun orta duvarı (septum) düzeltilmesi ile birlikte yapılan burun estetik ameliyatıdır. Nefes almada güçlükle birlikte burun şekil bozukluğu varsa yapılır. Genellikle septum eğriliği nedeniyle burundan hava geçişi azalmıştır. Ameliyatta nefes yolunu daraltan kıkırdaklar çıkarılıp buruna şekil verilir. Ameliyat sonuçları ve beklentileriniz hakkında doktorunuz ile görüşmenizden sonra hangi ameliyatın daha uygun olduğuna doktorunuz karar verip sizi bilgilendirecektir.

  Septorinoplasti Neden Yapılır?

  Septorinoplasti, nefes almakta zorluk yaratan bir sorundur. Bunun haricinde başka birçok hastalığa yol açabilir. Özellikle uyku sırasında nefes alma zorluğuna ve uyku bozukluğuna neden olur. Bu sebepten dolayı ağız yoluyla nefes alınır. Bu da boğaz enfeksiyonu ve ağız kuruluğu gibi sorunlar ortaya çıkarır.

  Septorinoplasti, aynı zamanda hormala ve ağız sağlığını sorunlarına neden olur. Kronik burun tıkanıklığı doğrudan bu hastalığı tetiklemese de var olan hastalıkların daha kötü hale gelmesine zemin hazırlar.

  septorinoplasti-nedir

  septorinoplasti-kimlere-yapilir

  Septorinoplasti Nasıl Yapılır?

  Septorinoplasti ameliyatı öncesi doğru teşhis son derece önemlidir. Öncelikle hastanın genel sağlık durumu ve nazal septum yapısındaki sorunlar tespit edilir. Septorinoplasti sonrasında ise ameliyatta hangi anestezi yöntemi uygulanacağına karar verilir. Hastanın durumuna göre lokal anestezi ya da genel anestezi yöntemi uygulanır.

  Septorinoplasti Operasyonunda genellikle burnun altından küçük bir kesi açılır ve iç dokulara ulaşılır. Fazla kemik dokusu bu açıklıktan alınır. Eğer kıkırdak dokusundaki yapısal sorunlar burun içerisinde opere edilemiyorsa dokular burun dışında şekillendirilir ve tekrar burnun içine yerleştirilir. Septorinoplasti, kimi zaman burun ameliyatıyla kombine bir şekilde yapılır.

  Ameliyat bittikten sonra açılan kesi, dikiş ile kapatılır. Dikişler ameliyattan 1 hafta sonra alınır ama bazı zamanlar dikişler kendiliğinden eriyebilir.

  Ameliyattan sonra kanamayı kontrol altına almak için silikon tamponlar yerleştirilir. Bu tamponlar hastaların kolay nefes almasını sağlar. Ameliyattan 2-3 gün sonra tamponlar çıkarılır.

  septorinoplasti-nasil-yapilir

  septorinoplasti-fiyatlari

  Septorinoplasti Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

  • Doktorunuzun vermiş olduğu antibiyotiği kullanmanız gerekir.
  • Genel anesteziden sonra ortalama 4-6 saat ağızdan beslenilmez.
  • Burunda tampon varsa ağızdan nefes alınması gerekir.
  • Burun deliklerinden ya da genizden ağza kan gelmesi normaldir. Çok şiddetli olmasa da biraz ağrı olabilir. Ön üst dişte ve damakta hissizlik olabilir ancak zamanla normale döner.
  • Ameliyattan sonraki ilk gün ılık ve sıvı gıda ile tüketilmesi gerekir. Sonraki günler için yemek yemede herhangi bir kısıtlama yoktur.
  • İyileşme sürecinde yüksek yastıkla ve sırt üstü yatılması gerekir.
  • Sızıntılara bağlı olarak burun içinde kabuklanma olabilir. Bunun için doktorunuz size burun yıkama solüsyonu önerecektir.
  • İlk birkaç gün burun içinde ödeme bağlı tıkanıklık yaşanabilir. Burun yıkama bu sorun aşılacaktır.
  • Banyo yapılmasında bir sakınca yoktur fakat ılık suyla banyo yapılması gerekir. Sıcak su burunda kanamaya yol açabilir.
  • Gözlük kullanma da bir sakınca yoktur.

  Burun eğriliği giderilmesi hakkında yazımızı okumak isterseniz lütfen linke tıklayınız.

  Sosyal Medyada Paylaş:

  Bunlar da İlginizi Çekebilir

  burun-ucu-estetigi
  Burun Ucu Estetiği

  Sadece burun ucunda problem olunca yapılan estetik ameliyatlardır.…

  Devamını Oku
  burun-egriligi-giderilmesi
  Burun Eğriliği Giderilmesi

  Burun eğriliği (septum deviasyonu), karşıdan bakıldığında burnun genel yüz hatlarına …

  Devamını Oku
  kapali-rinoplasti-mi-açik-rinoplasti-mi
  Kapalı Rinoplasti mi? Açık Rinoplasti mi?

  Her iki yöntem de modern rinoplasti yöntemleri arasındadır ve çok başarılı sonuçlar a…

  Devamını Oku