Meme Estetiği

  meme-diklestirme

  Meme Dikleştirme

  Meme dikleştirme ve diğer adıyla mastopeksi cerrahi bir işlemdir. Estetik plastik cer…

  Devamını Oku
  meme-büyültme-ameliyati-silikon-protez-augmentasyon-mammoplasti

  Meme Büyütme

  Meme büyütme ameliyatı meme ölçüsünü büyütmek için yapılır. Genellikle göğüs kasların…

  Devamını Oku
  manisa-meme-kücültme

  Meme Küçültme

  Memeden yağ dokusu, meme dokusu ve deri çıkarılması ile memenin küçültülüp şekillendi…

  Devamını Oku
  meme-asimetrisi-giderme-ameliyati

  Meme Asimetrisi Giderme Ameliyatı

  Meme asimetrisi, her iki memenin şekil ve büyüklük açısından birbirinden farklı olmas…

  Devamını Oku
  meme-ucu-estetigi

  Meme Ucu Estetiği

  Meme ucundaki estetik problemler, genetik etkenlerden, doğuştan veya gelişimsel neden…

  Devamını Oku
  erkekte-meme-buyumesi-jinekomasti-tedavisi

  Erkekte Meme Büyümesi (Jinekomasti) Tedavisi

   Meme bezleri hem kadınlarda hem de erkeklerde bulunmaktadır. Erkeklerde bulunan…

  Devamını Oku
  jinekomasti-düzeltilmesi-ameliyati

  Jinekomasti Düzeltilmesi Ameliyatı

  Jinekomasti, erkeklerde aşırı meme büyüme durumuna denir. Bu durum östrojen ve testos…

  Devamını Oku

  Meme büyüklüğünün ve şeklinin toplumda kabul edilen normallere uyması, genç, dolgun ve simetrik olması genellikle meme güzelliğinin kriterleri olarak kabul edilir. Memenin bu güzellik normlarına uydurulması için yapılan ameliyatlara meme estetiği ameliyatları denilir. Küçükse protez ile büyütülür. Büyükse küçültülür. Sarkık memeler dikleştirilir.

  Meme estetiği ya da diğer adıyla göğüs estetiği denildiğinde topluma ve zamana göre değişen güzellik kriterlerine uygun diri ve genç görünümlü memeler anlaşılır. Hazır konfeksiyon giysiler alındığında alt beden ve üst beden arasında uyumsuzluklar olması sorunlara yol açmaktadır. Meme büyüklüğü kadar meme küçüklüğü de estetik şikayetlere neden olmaktadır. Küçük memeleri olanlar bu nedenle genellikle destekli sutyen giymekteler. Sünger destekli bikini ile denizden çıktıklarında süngerlerden dışarı süzülmeye devam eden su rahatsızlık ve mahcubiyet kaynağı olabiliyor. Büyük memelerin saklanması daha zor olduğu için daha büyük estetik sorunlara yol açabilmekteler. Memelerde estetik sorun varlığında cerrahi olarak bu sorunların giderilmesi için yapılan her türlü büyütme, küçültme ve şekil düzeltme ameliyatlarına meme estetik ameliyatları adı verilir.

  Kadınlar için bakımlı olmak her açıdan önem arz etmektir. Her kadının tarzı farklı olsa dahi ortak noktaları etkileyici ve güzel görünmek, bakımlı olmak olmaktadır. Tüm bu unsurları sağlayabilmek için de farklı alternatifleri denemekte ve etkileyiciliğini sağlayabilmektedir. Bu noktada hizmet veren ve kadınlar tarafından tercih edilen en önemli sektör de estetik cerrahidir. Kadınlar, etkileyiciliğini en başta estetik işlemleri ile sağlamakta, akabinde diğer unsurlar aracılığıyla mükemmelliğe kavuşmaktadırlar. Estetik cerrahi işlemlerine farklı vücut bölgelerinde değişim yaratabilmek için başvuru yapan kadınlar, vücut hatlarını hayallerindeki gibi orantılayabilmektedir.

  gibi sayı ve tür bakımından çeşitli cerrahi işlemlerle isteyen herkes orantılı, mükemmel görünüme sahip olabilir.

  Bu yazımızda estetik cerrahi işlemlerinden biri olan meme estetiği üzerinde duracağız. Kadınların en önem verdiği vücut bölgesi olan göğüs bölgesinde değişimin nasıl sağlanabileceği hakkında bilgi sahibi olacağız.

  Meme estetiği, göğüs orantılarından memnun olmayan, özgüvenini göğüs orantısı sebebiyle kaybeden bayanlar tarafından tercih edilebilmektedir. Meme estetiği olarak da geçen bu işlem, cerrahi bir işlem olabildiği gibi geçici düzeyde orantılama sağlayan bir işlem de olabilmektedir. Meme boyutunu ve duruşunu değiştiren meme estetiği sayesinde orantılı büyüklükte ve duruşta göğse sahip olabilmek mümkün olmaktadır. Nitekim göğüs estetik işlemlerinin temel amacı da ideal göğüs büyüklüğünü ve duruşunu oluşturmaktır. Ancak bunun oranı sabit olmamaktadır. Nitekim her kadının vücut orantılaması farklıdır. Minyon bir bayana büyük göğüs uygulamasının yapılması hoş durmayacağı gibi minyon olmayan bir bayana küçük göğüs orantılamak da hoş durmayacaktır. Bu sebeple meme estetiğinde boyut vücut oranlarına göre ayarlanmaktadır. Meme estetiği için cerrahi merkezlere ulaşanlar farklı memnuniyetsizliklerle gelmektedirler.

  Kimileri küçük bir göğse sahip olmak isterken, kimileri de daha dolgun bir göğüs isteği içerisinde olabilir. Hatta göğüs dikleştirme gibi farklı işlem talepleri de yapılabilmektedir. Önemli olan hastanın nasıl bir göğüs istediği ve göğsünden şikâyetlerinin ne olduğudur. Nihai karar hasta ve doktor görüşmesi esmasında verilmektedir. Hasta şikâyetini dile getirir, doktor da meme boyutu ve duruşunu inceleyip gerekli tahlilleri yaparak neler yapabileceği hakkında bilgi vermektedir. Ortak noktanın sağlanması ile meme cerrahi işlemi başlatılır. Meme boyut, büyüklük ya da duruşundan hoşnut olmayanlar meme estetiği ile kalıcı çözüme kavuşmaktadır. Ancak değişimi bıçak altına yatmak istemeyenler de olabilmektedir. Onlar için de geçici dolgu uygulaması kullanılır ve meme boyutu, geçici de olsa, istenilen düzeye getirilir.

  Meme boyutunda ya da duruşundan şikâyetiniz varsa sizler de meme estetiği ya da geçici değişim sağlayan meme dolgusu işlemini uygulatabilirsiniz. Bu iki işlem de hayalinizin gerçekleşmesine yardımcı olacaktır.

  Meme Estetiği Uygulamaları Nelerdir?

  Meme estetiği için iki temel uygulama vardır. Bunların her ikisi de meme boyutunda ve duruşunda değişim yaratmaktadır.

  • Meme cerrahisi
  • Dolgu uygulaması

  Her ikisi de meme üzerinde benzer değişim yaratsa da kalıcılık açısından farklılık yaratmaktadırlar. Meme estetiği kalıcı değişim yaratırken, dolgu uygulamasının süresi 6 ay ile 1 yıl arasında değişim gösterebilmektedir. Değişim yaşamak isteyenler isteklerine göre tercih yapabilmekle beraber nihai karar doktor görüşmesi sonrasında alınabilecektir. Nitekim işlemlerin kişiye uygunluğu da önem arz etmektedir.

  Bu işlemlerden meme estetiği cerrahi bir işlem olup genel anestezi altında yapılır. Ameliyat başlatılmadan önce yapılan görüşmede hastanın ne istediği belirlenir ve doktorun da bu süreci uygulaması halinde ameliyat başlatılır. Ayrıca ön görüşmede karar alındıktan sonra uygulanacak malzeme ve ameliyat süreci hakkında da uzlaşma sağlanır, hasta bilgilendirilir. Ameliyatın onaylanması halinde hasta ameliyathaneye alınır. Akabinde hastanın göğsüne, göğüs altından ya da koltuk altından bir kesi atılır. Bu kesi üzerinden önceden belirlenen ölçüde meme silikonu yerleştirilir ve ameliyat süreci tamamlanır. Hastanın ameliyat süreci bitince bir gün içerisinde taburcu edilebilecektir. Günlerce hastanede kalma gibi bir duruma ihtiyaç duyulmamaktadır. Tabii ameliyat sonrasında da hastanın kendisine dikkat etmesi, doktorun önerilerine riayet etmesi önem arz etmektedir.

  Dolgu uygulamasında bu durum daha farklıdır. Hastanın göğsüne iğne aracılığıyla enjekte edilen dolgu sayesinde meme boyutu ve şekli değiştirilebilir. Dolgu işlemi oldukça kısa olmakla beraber, işlem sonrasında hasta rutin hayatına ara vermeden devam edebilmektedir. Nitekim öğle arasında bile bu işlemin uygulanabilmesi mümkün olmaktadır. Bu, dolgu yönteminin artısını oluşturur. Dolgu işleminin eksi yönü ise geçici bir uygulama olmasıdır. Süresi 6 ay ile 1 yıl arasında değişebilmektedir. Sonrasında işlemin tekrarlanması gerekir.

  Meme Estetiği Kimler İçi Uygundur?

  Göğüsleri az gelişmiş ya da kilo verme sonucu küçülmüş olanlarda silikon protezler yerleştirilebilir. Göğüsleri aşırı küçük olanlarda kas altı yuvarlak veya kas üstü damla silikonlar tercih edilir. Daha büyük olanlarda kas üstü silikon yerleştirilmesi, hasta rahatlığı ve cerrahi açıdan daha kolay olduğu için tercih edilir. Yakın zamanda hamilelik düşünenlerde, ameliyatı erteleyip süt verme dönemi bitince protez yerleştirilmesi daha uygundur.

  Büyük memelerin küçültülmesinde değişik teknikler mevcuttur. Gençlerde meme koruyucu ve estetik teknikler ön plandadır. Meme ucu duyusu ve süt verme fonksiyonu korunması gereklidir. Yaşlı hastalarda ise meme işlevinin önemi azalırken, kısa ameliyat süresi ve ağır memelerden kurtulmak hasta önceliklerinde daha ön sıralara geçmektedir.

  Meme boyutundan ya da duruşundan rahatsızlık duyan herkes meme estetiği için başvuru yapabilir. Tabii bu işlemin kesinlikle yapılacağı anlamını taşımaz. Öncesinde görüşmeler sağlanır ve hastaya birkaç tahlil yapılır. Doktorun sağlık açısından engel bir bulguya rastlamaması halinde işlem onayı verilir ve hastanın isteğine göre mümkün olan işlem uygulanır.

  Meme Estetiği Riskleri Nelerdir?

  Her cerrahi işlemde kanama, enfeksiyon, erken dikiş açılması, duyu kaybı ve belirgin yara izi kalması riskleri vardır. Meme büyütmede uygun tip ve büyüklükte protez seçilir. Yüzeyi pürüzsüz olan silikonlarda daha fazla olmak üzere kapsül oluşma riski vardır. Kapsül oluşursa protez sert hissedilir ve doğal durmaz. Ayrıca bu kapsüllerden aşırı nadir olarak bir kan kanseri türü oluşabilir. Kapsül ve silikon protez çıkarılarak tedavi edilir.

  Meme küçültme ameliyatlarında ek riskler de mevcuttur. Ameliyat süresi daha uzun olduğu için ameliyat öncesi tetkikler titizlikle yapılır. Dikiş yerlerine yakın yerlerde doku kaybı daha çok sigara içenlerde olduğundan sigara bırakılmadan bu ameliyatlar tavsiye edilmez. Meme koruyucu tekniklere rağmen meme hissi ve emzirmede sorunlar oluşabilir. Meme başları genellikle memeden ayrılmadan yeni yerlerine dikilir. Aşırı büyük memeler ve yaşlılarda serbest meme başı yeni yerine dikildiğinde tutmaz ise kaybedilebilir.

  Meme Estetiği Fiyatları 2023

  Meme estetiği fiyatları ameliyatın süresi, seçilen silikon protezin fiyatı, ameliyatın yapıldığı hastanenin otelcilik hizmetlerinin derecesi gibi faktörlere göre değişiklik gösterir. Bu nedenle muayeneden sonra hesaplanabilir.

  Meme Estetiği Fiyatlarını Hangi Faktörler Belirler?

  Meme estetiği fiyatları günümüzde çoğunlukla genel anestezi altında uygulanmaktadır. Bu nedenle meme estetiği fiyatlarını belirleyen önemli faktörlerden biri uygulanacak anestezi türüdür. Aynı zamanda meme küçültme, meme büyütme ya da meme dikleştirme işlemlerden hangisi ya da hangilerinin gerçekleştirileceğine bağlı olarak da değişkenlik gösterebilmektedir. 

  Meme estetiği fiyatları 2023 yılında cerrahın bilgi ve tecrübesine göre de değişkenlik göstermektedir. Unutulmamalıdır ki her cerrahi işlemde olduğu gibi meme estetiği uygulamasında da çeşitli risk faktörleri bulunmaktadır. Bu nedenle doktor seçiminin fiyata göre değil donanım ve tecrübeye göre yapılması önerilmektedir.