Burun Eğriliği Giderilmesi

  Burun eğriliği (septum deviasyonu), karşıdan bakıldığında burnun genel yüz hatlarına göre eğri olmasıdır. Burun eğrilikleri bazen çene eğrilikleri ile birlikte olabilir. Bunun için ayrıntılı bir muayene gereklidir. Genel anestezi altında ameliyatla gerçekleşen açık rinoplasti tekniği ile eğri kısımlara ulaşılır. Kemik ve kıkırdak dokulardaki eğri kısımlar serbestleştirilip düzeltilir. Burun orta kıkırdağından çıkarılan parçalara şekil verilip gerekli yerlere destek olarak yerleştirilir.

  Burun Eğriliği Neden Olur?

  Burun eğriliği, doğuştan gelebilmekle birlikte çocukluk döneminde düşme, yaralanma, çarpma gibi durumlar da burun eğriliğine neden olabilir. Büyüme çağında septum adı verilen duvardaki kıkırdak ve kemik kısımları aynı anda gelişmeyebilir. Ayrıca yetişkinlik döneminde de burun şeklinde değişiklikler meydana gelebilir. Bunun sebebi ise genetik yapıdan kaynaklı olabilir.

  burun-egriligi-nedir

  burun-egriligi-neden-olur

  Burun Eğriliği Belirtileri

  Burun kemiği eğriliği olan insanların ortak sorunu, burun tünellerinde meydana gelen tıkanıklık ve nefes almada zorluk çekmektir. Diğer belirtileri:

  • Sık sık tekrarlanan burun kanamaları
  • Sinüzit rahatsızlığı
  • Yüz ve baş ağrısı
  • Genizde akıntı
  • Bebek ve çocukta sesli nefes alma
  • Solunum yolu enfeksiyonu

  Burun Kemiği Eğriliği Zararlı Mı?

  Burun kemiği eğriliği, kişinin hayat kalitesini düşüren önemli bir faktördür. Kişi birçok sıkıntı ortaya çıkarır. Bu sıkıntılar:

  • Östaki borusunda tıkanma
  • Apne
  • Kulakta sıvı birikmesi
  • Burun tıkanıklığından dolayı nefes alma zorluğu, bu da farenjite neden olur.
  • Burun kanamaları ve sinüzit atakları
  • Nefes alımı zorlaştığı için solunum yolu sıkıntıları
  • Horlama
  • Baş ağrısı ve geniz tıkanıklığı

  burun-egriligi-tedavisi

  burun-egriligi-giderilmesi

  Burun Eğriliği Ameliyatı Nasıl Olur?

  Burun eğriliği sorunu yaşan insanlar için tek tedavi seçeneği cerrahi yöntemlerdir. Burun eğriliği ameliyatı, genel anestezi altında gerçekleştirilen bir operasyondur. Operasyondan önce burun eğriliğine deviasyon mu yoksa burun kemiğindeki eğrilik mi sebep oluyor ona bakılır. Belirlenen tanı sonucunda tedaviye başlanır.

  Ameliyatta kıkırdaktaki ve kemikteki eğri kısmı çıkartılır. Kıkırdak eğriliği tedavi edilir. Ameliyatta burun içerisinde başka bir problem varsa o da tedavi edilir. Ameliyat yaklaşık 2 saat sürer.

  Ameliyat sonrasında burun içine silikon plaklar yerleştirilir. Bu durum bir süre nefes almada sorun yaşamanıza neden olabilir. Ameliyat sonrasında iyileşme döneminde bol sıvı tüketilmelidir.

  Ameliyattan sonra burun bölgesine herhangi bir darbe almaktan kaçınılmalıdır. Bu dönemde soğuk algınlığından kaçınılması gerekir. İyileşme döneminde, yüksek yastık ve gözlük kullanmaktan kaçınılması lazım.

  Ameliyat sonrası ağrı yapmayan silikon tamponlar kullanılır. Belli bir süre bu tamponlar burunda kalmalıdır. Bu da biraz rahatsızlığa neden olabilir. Tampon takılıyken hastanın ağzından nefes alması önemlidir.

  Ameliyattan sonra doktorunuz size ilaç reçetesi verecektir. Bu ilaçlardan başka ilaç kullanılmamalıdır özellikle Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar. Kullanmanız gereken düzenli ilaç varsa doktorunuza mutlaka danışın. Hapşırmak zorunda kaldığınızda ağzınızı açık tutmaya çalışın.

  Burun Eğriliği Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

  Burun eğriliği ameliyatında yaşanabilecek sorunların önüne geçmek için alanında tecrübeli ve uzman bir doktora başvurulmalıdır. Her cerrahi uygulamada olduğunu gibi burun eğriliği ameliyatında da bazı riskler vardır. Bunlar:

  • Anesteziye bağlı komplikasyonlar
  • Enfeksiyon
  • Kanama
  • Burun ucunda kalıcı his kaybı
  • Burun eğriliği sorununun tam olarak giderilememesi

  Septum deviasyonlarının ameliyatı olmadan önce burunda başka giderilmesi gereken bir problem var mı dikkat edilmesi gerekir. Çünkü burun karışık ve hassas bir yapıdadır. Bu yüzden burundaki tüm deformitelerin ve sorunların giderilmesi gerekir.

   

   

  Burun yamukluğu zamanla düzelir mi?

  Burun eğriliği kendiliğinden geçen bir durum değildir. Burun eğriliğinin giderilmesi için ameliyat gereklidir.

  Burundaki kemik eğriliği nasıl düzelir?

  Burundaki kemik eğriliği açık rinoplasti tekniği ile genel anestezi altında yapılan ameliyat ile giderilebilir. Kemik ve kıkırdak dokularındaki eğri kısımlar düzeltilir.

  Burun eğriliği ameliyatsız düzelir mi?

  Burun eğriliği ameliyatsız düzelmez. Burun eğriliği için tek çare ameliyat olmaktır.

  Burun eğriliği zamanla artar mı?

  Burun kemiğinin büyümesi 18 yaşına kadar tamamlanmaktadır. Bu yaştan sonra burunda büyüme görülmez. Bu sebeple burun eğriliği zamanla artmaz.

  Burun kemiği eğriliği nasıl anlaşılır?

  Burun kemiği eğriliği sonucunda burunda tıkanıklık ve nefes almada güçlük yaşanır. Diğer belirtileri ise; sinüzit, sık burun kanamsı, genizde akıntı, yüz ve baş ağrısı, solunum yolu enfeksiyonu şeklinde sıralanabilir.

  Burun kemiği eğriliği konuşmayı etkiler mi?

  Burun kemiği eğriliği konuşmayı etkileyebilir. Burun bölmesi eğriliği sebebiyle yutak, dil, ağız, gırtlak ve soluk borusunda kuruluk meydan gelir. Bu durum gıcık ve öksürüğe de neden olabilir. Genizden konuşma oluşur.

  Burun eğriliği halsizlik yapar mı?

  Burun eğriliği nefes alma kalitesini etkileyebilir. Bunun sonucunda uyku sırasında horlama meydana gelebilir. Bu horlamaya bağlı olarak da aşırı uyku hali ve yorgunluk oluşabilir.

  Sosyal Medyada Paylaş:

  Bunlar da İlginizi Çekebilir

  kemerli burun estetiği
  Kemerli Burun Estetiği

  Sadece burun sırtında problem olunca yapılan estetik ameliyatlardır. Burunsırtındaki …

  Devamını Oku
  burun-estetigi-nedir
  Burun Estetiği Nedir?

  Burun estetiği, kadın ve erkeklerde estetik cerrahlar tarafından gerçekleştirilen en …

  Devamını Oku