Kulak Estetik Ameliyatı

  Kulak estetik ameliyatı bir diğer ismi olan kepçe kulak ameliyatı ile de bilinmektedir. Ameliyat ile birlikte kulak kepçesi yeniden şekillendirilmektedir. Doğal bir görünüm elde edilmesi sağlanmaktadır. Bu ameliyat kulak şeklinden memnun olmayan herkese uygulanabilmektedir. Fakat ameliyat olacak kişinin genel sağlık durumunun iyi olması gerekmektedir. İdeal ameliyat yaşının ise 5 olduğu bilinmektedir. Özellikle ilkokul çağından önce yaptırılması önerilmektedir. Bunun nedeni ise akran zorbalığı nedeniyle çocuğun psikolojisinin olumsuz anlamda ilerlemesinin engellenmesidir. Ülkemizde genellikle 12 yaş sonrası talep olmaktadır.

  Çok sık gerçekleştirilmekte olan bir ameliyattır ve hem kadınlara hem erkeklere hem de çocuklara sıkça uygulanmaktadır. Ameliyat sonrasında kepçe kulak durumu giderilmekte ve hem de doğal bir görünüm kazandırılmaktadır. Bu sayede kişinin özgüveni yükseltilmektedir.

  Kepçe Kulak Nedir?

  Kepçe Kulak Nedir? Bu durum yelken kulak olarak da adlandırılmaktadır. Kulakta oldukça yaygın görülen bir şekil bozukluğu olarak bilinmektedir. Çoğunlukla kulak bölgesinde yer almakta olan kıkırdakların gevşekliğinden ya da kulak kıvrımlarının yetersizliğinden kaynaklanmakta olan bir durumdur. Gevşek bir yapıya sahip olan kulak ise öne veya yana doğru eğilmiş bir biçimde durabilmektedir. Bu durum ise estetik gözükmemektedir. Genelde her iki kulakta görülebilmekte olan bir durum olduğu gibi bazen yalnızca tek kulakta da görülebilmektedir.

  Kadınlar genelde bu durumu saçları ile gizleyebilmektedir. Fakat erkeklerde bu durum daha çok ön plana çıkmaktadır. Bundan dolayı da erkekler bu ameliyata daha çok başvurmaktadır.

  kulak-estetigi-nedir

  kulak-estetigi-yontemleri

  Kepçe Kulak Nedenleri?

  Kepçe Kulak Nedenleri? Tamamen doğumsal bir sorun olduğu bilinmektedir. Genetik etkenlerden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle ailesinde kepçe kulak durumu olan kişilerde daha sık ortaya çıktığı görülmektedir. Genetik olan geçen kepçe kulak durumuna neden olan sorunlar ise şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Kulak arkası kemik ile kulak kepçesi arasındaki açının çok geniş olması
  • Kulak kıkırdaklarının gevşek bir yapıya sahip olması
  • Kulağın üst kısmında bulunmakta olan kıvrımların oluşmaması
  • Kulak kepçesinin dümdüz bir yapıya sahip olması

  Böyle bir durumda ortaya çıkan bu sorun bazı bireylerin psikolojik anlamda kötü etkilenmesine neden olabilmektedir. Bundan dolayı da ameliyat yöntemine başvurulmaktadır.

  Kepçe Kulak Ne Gibi Sorunlara Yol Açar?

  Kepçe Kulak Ne Gibi Sorunlara Yol Açar? Okul dönemindeki çocuklar başta olmak üzere kadınlarda ve erkeklerde psikolojik anlamda sorun oluşturabilmektedir. Özellikle bazı toplumlarda hoş karşılanmayan bir durum olmadığından dolayı saklanmaya çalışılmaktadır. Kadınlar genelde saçları ile bu durumu gizlemeye çalışmaktadır. Bazı bireyler bu durumu kompleks derecesine getirmektedir.

  Sosyal ve psikolojik sorunlara neden olduğundan dolayı kişinin özgüveninin düşmesine neden olmaktadır. Ayrıca kendini kötü hissetmesine sebebiyet vermektedir. Böyle bir durumda ise mutlaka ameliyat yöntemine başvurulması gerekmektedir. Ameliyat ile birlikte daha normal bir kulak yapısı elde edilebilmektedir. Bununla birlikte oldukça doğal ve estetik bir görünüm sağlanarak hastanın özgüveni yükseltilmektedir.

  kulak-estetik-ameliyati-kimlere-yapilir

  kulak-estetik-ameliyati-nasil-yapilir

  Kepçe Kulak Ameliyatı

  Kepçe kulak ameliyatı çocuklarda genel anestezi ile gerçekleştirilmekte ve yaklaşık bir ile iki saat civarında sürmektedir. Hastanın kulak yapısına bağlı olarak ameliyat süresi değişim gösterebilmektedir. Daha büyükler ve yetişkinlerde lokal anestezi ile yapılabilmektedir. Lokal anestezi ile yapılan ameliyat hastanede kalmayı gerektirmeyen bir işlemdir. İşlem sonrasında hasta kendini iyi hissettiğinde taburcu edilebilmektedir. İşlem esnasında kulaklara olması gereken bir şekil verilmektedir. Genel anestezi ile yapılan vakalarda bir gün hastanede kalmak gerekebilir.

  Operasyon sonrasında kulağa bantlar takılmaktadır. 1 veya 2 hafta bu bantlar kulakta durmaktadır. Ardından çıkarılmaktadır. Bandana ile kulaklar ameliyat sonrasında korunmaktadır. İşlem esnasında uygulanan kesiler ise kulak arkasından açıldığından dolayı estetik görünümü bozacak bir soruna neden olmamaktadır. Duymayı kesinlikle etkilememektedir. Basit ve hızlı şekilde gerçekleştirilmekte olan bir ameliyat yöntemidir. Dikişlerin iyileşme süreci ise maksimum 14 gün sürmektedir.

  Otoplasti (Kepçe Kulak Ameliyatı) hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.

  Sosyal Medyada Paylaş:

  Bunlar da İlginizi Çekebilir

  alt-goz-kapagi-estetigi
  Alt Göz Kapağı Estetiği

  Alt göz kapağı estetiği, ilerleyen yaş ile birlikte deforme olan göz kapaklarına uygu…

  Devamını Oku
  kas-kaldirma
  Kaş Kaldırma Ameliyatı

  Yaşla beraber kaşlarımız aşağıya sarkar. Kaşların sarkması üst göz kapaklarımızda da …

  Devamını Oku