Meme Büyütme

  Meme büyütme ameliyatı, meme ölçüsünü büyütmek için yapılır. Genellikle göğüs kaslarının altına ya da meme dokusunun altına silikon protez yerleştirilerek yapılır. Kadınların özgüvenlerini artırmak için ve bazen de memeleri onarmak için bu ameliyatlar yapılır.

  Meme büyütme ameliyatı, meme dokusu altına yerleştirilen protezler ile meme hacminin büyütülmesidir.

  Göğüslerinin çok küçük olduğunu ya da herkesten daha küçük olduğunu düşünen kadınların görüntülerinin düzelmesini ve böylece özgüvenlerinin artmasını sağlamak mümkündür. Bunun için bir plastik cerrahi uzmanına başvurarak neler yapılabileceğini öğrenebilirsiniz.

  Meme (Göğüs) Estetiği Nasıl Yapılır?

  Kadınlığı simgeleyen en önemli organlardan biri meme olarak bilinmektedir. Doğal ve estetik göğüslere sahip olmayı ise her kadın istemektedir. Fakat göğüslerde tek taraflı veya iki taraflı bazı sorunlar meydana gelebilmektedir. Bazı kadınlarında göğsü ise doğuştan küçüktür ve bu durum kadınları oldukça rahatsız edebilmektedir. Böyle bir durumda ise göğüs büyüme ameliyatına başvurulmaktadır. Ameliyat ile birlikte göğüsler daha estetik bir görünüme kavuşturulmaktadır. Dolgun ve iri göğüslerin elde edilmesi sağlanmaktadır.

  Estetik ameliyatlarda oldukça ön plana çıkmakta olan bu yöntem ile birlikte kadınların kendine olan güveni de arttırılmaktadır. Hayat kalitesi yükseltilmekte ve kendilerini daha iyi hissetmeleri sağlanmaktadır.

  Son yıllarda pek çok kadın tarafından tercih edilmekte olan bu işlem ile birlikte göğüsler daha estetik bir görünüme kavuşturulmaktadır. Bazı kadınlar meme büyütme işlemine yönelmekte iken bazıları da meme küçültme yöntemine yönelmektedir. Bu durum kadının meme boyutlarına bağlı olarak belirlenmektedir. Memeleri normal görünümden çok daha küçük olanlar için büyütme ameliyatı tercih edilmektedir. Yöntem ile birlikte göğüsler daha iri ve dolgun bir hale getirilmektedir.

  Memelerin olması gereken boyuttan çok daha küçük olması kadınların kendilerini kötü hissetmelerine ve psikolojik anlamda olumsuz etkilenebilmelerine neden olabilmektedir. Böyle bir durumda ise hayat kalitesi oldukça düşmektedir. Bundan dolayı da genellikle ameliyat yöntemi tercih edilmektedir.

  Meme Estetiği Yöntemleri Nelerdir?

  Meme estetiği yöntemleri arasında implant ve yağ enjeksiyonu yer almaktadır. Bu iki yöntem de meme büyütme işleminde kullanılmaktadır. Aynı zamanda implant yöntemi de kendi içerisinde farklı alanlara ayrılmaktadır. İmplant ile birlikte göğüslerin içerisine bir dolgu yerleştirilmekte ve böylelikle göğüsler istenilen boyuta gelmektedir. Yağ enjeksiyonunda ise vücudun diğer bölgelerinden alınan yağlar meme kısmına enjekte edilmektedir. Böylelikle göğüsler daha büyük bir hale gelmektedir.

  Göğüs büyütme yöntemleri, kolay bir yöntemdir ve kısa süre içerisinde bitmektedir. Ayrıca iyileşme süreci de çok uzun sürmemektedir. Kısa süre içerisinde bitirilmektedir. Fakat ameliyat sonrasında hastanın dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

  Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Meme büyütme amacıyla kullanılan protezler, silikon yapıya sahiptir. Kullanılacak protezin tipi ve boyutu, muayene sonrası hastanın göğüs şekli ve ölçümlerine göre karar verilir. Meme protezleri, meme alt kıvrımı, meme ucu ve koltuk altından memeye yerleştirilir. Yapılacak kesinin giriş yeri doktorun tercihine, hastanın isteğine ve protezin tipine bağlı olarak değişir. Meme büyütme ameliyatı, genel anestezi altında yapılır. Ortalama 1-2 saat sürer. İmplant yerine yerleştirildikten sonra doktor açtığı kesiği dikişlerle kapatır ve cilt yapıştırıcısı ve cerrahi bantla sarar.

  Meme altında açılan kesilerden girilerek ameliyat gerçekleştirilmektedir. Protez meme dokusunun içerisine yerleştirilmemektedir. Meme dokusunun altına ya da göğüs kafesinin önünde bulunan kasın altına yerleştirilmektedir. Her hastaya ise tek tip bir protez uygulanmamaktadır. Bu protezlerin ise meme kanserine neden olup olmayacağı sıkça merak edilenler arasında yer almaktadır. Meme kanseri oluşturma riski oldukça azdır ve göz ardı edilecek bir orandır. Yuvarlak ve damla şekilli, değişik ölçülerde silikonlar vardır. Sizin için en uygun silikon göğüs protezi şekli ve büyüklüğü muayene sırasında belirlenir.

  Genel anestezi altında gerçekleştirilmekte olan işlem ortalama bir ya da iki saat civarında sürmektedir. Birkaç gün hastanede yatan hasta ardından taburcu edilmektedir. Bir süre dinlendikten sonra günlük hayatına dönebilmektedir.

  meme-gogus-ameliyati-riskleri-nelerdir

  meme-buyutme-ameliyati-hazirlik-sureci-nasildir

  Meme Büyütme Ameliyatı Hazırlık Süreci Nasıldır?

  • Kanamayı arttırabilecek aspirin ve benzeri ilaçlar ameliyattan önce bırakılır.
  • Sigara içenlere ameliyattan bir süre öncesi bırakması önerilir.
  • Ameliyat genellikle genel anestezi ile uyutularak yapılır.
  • Aynı gün taburcu edilmesi mümkün olsa da genellikle 1-2 gün yatırılır.

  İşlem 3 ayrı yerden cildin insizyonu ile yapılabilir:

  Meme altı çizgisi: Ameliyat izi meme altında kalır ve görünmez. Daha kolay görerek ve kontrollü bir ameliyat olduğu için en çok tercih edilen yöntemdir.

  Meme başı çevresi: Meme altı çizgisinin tercih edilmediği durumlarda ya da protez ile birlikte meme dikleştirilmesi gerekli olduğu durumlarda (purse-string mastopeksi) meme başından cilt çıkarılarak yapılabilir.

  Koltuk altı: Silikonun yerleşeceği yere daha uzak olduğu için başarılı sonuç almak daha zordur. Daha az tercih edilir.

  Silikon protez yerine yerleştirildikten sonra dikiş, deri bantları ve pansuman ile kapatılır. İçeride kan birikmesini önlemek için cerrahi drenler yerleştirilebilir.

  Ameliyat sonrasında memelerde hassasiyet ve şişlik olması normaldir. Morarma olsa da geçicidir.

  İzlerin zamanla azalması beklenir. Fakat tamamen geçmezler. Bu nedenle izler mümkün olduğunca gizli ve kısa tutulur.

  İyileşirken kompresyon bandajları ya da sportif meme korsesi kullanılması memeye ekstra destek verir ve implanta pozisyon vermede yardımcı olur.

  Günlük aktiviteye dönüş konusunu cerrahınızla konuşmanız gerekir. Genellikle birkaç hafta içinde işe dönülebilir. İlk iki hafta ağır egzersizlerden kaçınmak gereklidir.

  Manisa Meme büyütme ameliyatı olanların beklentileri gerçekçi olmalıdır. Hiçbir ameliyat mükemmeliyetçileri memnun edemez. Bu ameliyattan sonra da memeler yaşlanmaya devam ederler. Kilo alma verme, hamilelik gibi durumlarda görünüşleri değişebilir. Böyle durumlarda tekrar cerrahi işlem gerekebilir.

  Meme (Göğüs) Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

  Meme (göğüs) estetiği riskleri arasında bulunan bazı durumlar vardır. Ancak her ameliyatın kendi çapında bazı risklere sahip olduğu bilinmektedir. Hemen her ameliyatta kanama veya enfeksiyon riskleri bulunmaktadır. Kadınların oldukça sık tercih ettiği meme estetiğinde de bu tarz riskler bulunmaktadır. Fakat bu riskler ile oldukça nadir karşılaşılmaktadır.

  Riskler ile nadiren karşılaşıldığından dolayı pek çok kişi tarafından rahatlıkla uygulanmakta olan bir ameliyattır. Ameliyat sonucunda ise daha büyük, dolgun göğüsler elde edilmektedir. Böylelikle hastanın özgüveni yükseltilmekte ve kendine olan güveni arttırılmaktadır. Oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilmekte olan bu ameliyat uygulandıktan sonra hasta kısa süre içerisinde iyileşme göstermektedir.

  Meme İmplantı Riskleri Nelerdir?

  • Kapsular kontraktür: İmplantı çevreleyip şeklini bozan skar dokusudur. Bu durumu önlemek için yüzeyi pürüzlü hale getirilmiş implantlar kullanılabilir. Ameliyattan bir süre sonra hastanın kendisine yapacağı masajların da olumlu etkisi vardır.
  • Meme ağrısı: Ameliyattan sonra erken dönemde görülür. Ağrı kesiciler kullanılır. Sonraki dönemlerde genellikle ağrı görülmez.
  • Enfeksiyon: Bütün cerrahi işlemlerde görülebildiği gibi meme implant vakalarında da görülebilir. Cerrahi antisepsi ve koruyucu antibiyotik tedavisi ile genellikle önlenir. Buna rağmen enfeksiyon olmuşsa antibiyotik tedavisi, cerrahi drenaj gerekebilir.
  • Duyu değişiklikleri ve kaybı: Genellikle duyu kaybı olmaz fakat uygulanan tekniğe göre bazen meme başında geçici ya da çok nadiren kalıcı duyu kaybı olabilir.
  • İmplanttan sızıntı olması: Kaliteli ve içi akmayan jel yapılı implantlarla bu sorun artık nadirdir. Cerrahi işlem sırasında implantın bistüri ya da dikiş iğnesi ile kazara delinmesi sonucu oluşabilir. Bu riski azaltmak için uygun cerrahi teknikler vardır.

  Yukarıdaki komplikasyonlar olduğu taktirde implantın çıkarılması ya da değiştirilmesi gerekebilir.

  Ayrıca pürüzlü yüzeyi olan silikon implantlarda nadir görülen bir lenfoma ile çok düşük bir bağlantı saptanmıştır. Anaplastik büyük hücreli lenfoma (ALCL) bu durumlarda oldukça nadir görülür. Yüzeyi düz olan protezler kullanılırsa bu lenfoma görülmez.

   

   

  Meme Büyütme Ameliyatı Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

  • İmplantlar meme sarkmasını önlemezler. Gereğinden büyük implantlar sarkmayı artırabilir. Sarkık ve küçük memelere protez ile birlikte mastopeksi (meme asma) ameliyatı gerekebilir.
  • Hayat boyu kullanılabileceği garantisi yoktur. Fabrikaları, ortalama 10 yıl süre öngörürler. Buna rağmen ömür boyu sorunsuz bir şekilde meme implantı ile yaşayanlar çoğunluktadır.
  • Mammografilerin değerlendirilmesinin zorlaşmasından dolayı bu konuda deneyimli radyoloji uzmanları gereklidir. İmplant uygulamasının toplumda artmasıyla bu konuda deneyimli doktorların sayısı da artmıştır.
  • Bazı kadınlarda süt vermeyi olumsuz etkileyebilir. Yine uygulanan tekniğe göre sinir hasarı oluşursa oluşabilir. Genellikle görülmez.

  İleride implantlar çıkarılırsa meme sarkması oluşabilir. Bu durum meme asma (mastopeksi) ameliyatı ile düzeltilebilir.

  Meme Büyütme Ameliyatı Fiyatları 2023

  Manisa Meme büyütme ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Silikon protezler yurt dışından dövizle gelmektedir. Ameliyat fiyatları hesaplanırken güncel kur üzerinden silikon protezlerinin fiyatı, ameliyatın yapıldığı hastanenin ameliyathane kirası, hemşirelik hizmeti, ilaç ve otelcilik hizmeti ile cerrahın emeği için istediği ücret toplanır. Hastaneler otelcilik hizmeti ve tanınırlıkları oranında daha fazla ücret istemektedirler. Bu nedenle bir estetik cerrah, emeği karşılığı aldığı ücret değişmese de farklı hastanelerde aynı ameliyatı farklı fiyatlara yapılabilmektedir.

  Göğüs Büyütme Nasıl Fiyatlandırılır?

  Estetik cerrahın emeği karşılığı istediği ücret ise branşındaki tecrübesi ve tanınırlığına göre değişebilmektedir. Piyasa şartları da önemlidir. Ödeme gücünün az olduğu ülke ve şehirlerde ücretler daha düşük olmaktadır. Kriz dönemlerinde ücret düşerken refahın arttığı dönemlerde taleple birlikte ücret de artmaktadır. En uygun fiyatı muayenenin ardından cerrahınıza sormalısınız.

   

  Meme büyütme estetiği öncesi ne yapmak gerekir?

  Meme büyütme estetiğinin 1 hafta öncesinde ilaç kullanımını durdurmak gerekir. Sigara kullanımına da bir süre ara vermek gerekmektedir.

  Meme büyütme ameliyatı çok ağrılı bir ameliyat mıdır?

  Meme büyütme ameliyatı sonrası ağrı görülebilir. Ağrının çok olduğu durumlarda ağrı kesici kullanımıyla bu durum hafifletilir.

  Meme büyütme ameliyatından sonra yara izi kalır mı?

  Meme büyütme ameliyatı sırasında kesiler fark edilmeyecek bölgelere atılır. Doğal katlantı alanlarına atılan bu kesiler sayesinde izler gizlenmiş olur. Ayrıca izler zamanla solacağından fark edilemez hale gelir.

  Meme büyütme ameliyatı sonrası neler yapmak gerekir?

  Meme büyütme ameliyatı sonrasında verilen ilaçlar düzenli kullanılmalı, yüzüstü yatılmamalıdır. Kolların aşırı hareketinden kaçınılmalıdır. Ameliyattan sonraki ilk 3-5 gün ameliyat bölgesine su değdirmekten de kaçınmak gerekir.

  Meme büyütme ameliyatı sonrası günlük yaşama ne zaman dönülür?

  Meme büyütme ameliyatından 3-4 gün sonra iş yaşamına dönülebilir. Ancak bir süre ağır kaldırmaktan ve kolların fazla hareketinden kaçınmak gerekir.

  Meme büyütme ameliyatından sonra emzirebilir miyim?

  Silikon meme protezi meme dokusunun altına yerleştirildiğinden süt kanallarına bir etkisi yoktur. Bu sebeple de meme ameliyatından sonra kişi emzirmede bir sorun yaşanmaz.

  Doğumdan ne kadar sonra meme büyütme ameliyatı yapılır?

  Emzirme döneminin üzerinden 6 ay geçtikten sonra meme büyütme ameliyatı yapılabilir.

  Sosyal Medyada Paylaş:

  Bunlar da İlginizi Çekebilir

  manisa-meme-kücültme
  Meme Küçültme

  Memeden yağ dokusu, meme dokusu ve deri çıkarılması ile memenin küçültülüp şekillendi…

  Devamını Oku
  meme-ucu-estetigi
  Meme Ucu Estetiği

  Meme ucundaki estetik problemler, genetik etkenlerden, doğuştan veya gelişimsel neden…

  Devamını Oku