Meme Dikleştirme

  Meme Dikleştirme, Mastopeksi Nedir?

  Meme dikleştirme ve diğer adıyla mastopeksi cerrahi bir işlemdir. Estetik plastik cerrahi uzmanı tarafından memeye şekil vermek için yapılır. Bunun için fazla cilt çıkarılır. Meme dokusuna verilen yeni şekil ile meme dikleştirilir ve sarkma düzeltilir. Burada amaçlanan meme ölçüsünü değiştirmeden şekli düzeltmektir. Bununla birlikte eğer ölçüden de memnun değilseniz büyütme ve küçültme ile birlikte de dikleştirme yapılabilir.

  Meme Dikleştirme Kimler İçin Uygundur?

  Deri elastikliği kaybı memelerde sarkmaya yol açabilir. Uygun olmayan diyet sonucu vitamin, protein ve kollajen alımında azalma, sigara içilmesi, güneş yanıkları da deri gevşemesine neden olarak cildin gevşemesine yol açarlar. Hamileliklerden sonra süt bezleri gerilemesiyle ya da hızlı kilo verildiği durumlarda meme içi boşalınca yine sarkma oluşur. Büyük memeleri olanlarda yeterli destek olmadığında yerçekimi etkisiyle sarkma artar. Meme başları aşağıyı gösterebilir. Meme başları çoğu zaman aşırı genişlemiştir. Bazen bir meme de daha fazla sarkma oluşarak asimetriye yol açar. Meme dikleştirme ameliyatı ile bütün bu problemlerin giderilmesi amaçlanır. Beden algısı düzeldiğinde özgüven artışı olur. Tekrar hamilelik planlayanların bu ameliyatı ertelemesi daha uygun olur.

  Meme Dikleştirme Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  Meme büyütmesi yapılmadan yapılacak dikleştirmelerde yöntem tamamen cerrahidir. Meme başının küçültülüp yukarıya alınması gerekebilir. Meme altındaki cilt fazlasının da alınması gereklidir. Genel anestezi ile ameliyat yapılır.

  Hafif sarkma olan durumlarda bazen sadece meme başının çevresinden insizyon yapmak yeterlidir. Fakat genellikle meme başından meme altına uzanan bir çizgi şeklinde işlem yapılır. Daha büyük sarkmalarda L ya da ters T şeklinde insizyonlarla meme altında iz uzatılmak zorunda kalınabilir.

  Meme dokusunun derinlerine atılan dikişlerle memeye şekil verilecek, gerekiyorsa genişleyen meme başı küçültülecektir. Sarkan fazla cilt çıkarılıp meme başları daha yukarıdaki uygun yerlerine kaydırılacaktır. En son cilt dikiş ve bantlarla kapatılacaktır.

  Meme Dikleştirme Sonrası

  Ameliyat sonrasında göğüsleriniz üzerinde gazlı bez ve cerrahi destek sütyeni olabilir. Kan ve sıvı birikmesini önlemek için drenler olabilir.

  İki hafta kadar göğüslerinizde şişlik ve morluklar olacaktır. Dikiş yerleri civarında hafif ağrı ve sızılar olabilir. Şişlik, morluklar ve uyuşukluklar genellikle birkaç ay içinde azalır.

  Ameliyattan sonra ilk günlerde sırtüstü ya da yan yatarak göğüslerinizi basınçtan korumalı ve doktorunuzun yazdığı ağrı kesicileri kullanmalısınız. Günlük aktiviteleriniz ve duş alma konularını doktorunuza sorarak yapmalısınız.

  Bazı dikişler alınmaz kendileri erir. Bazılarının ise bir iki hafta sonrası doktorunuzun ofisinde alınması gereklidir.

  Destek sütyenleri genellikle iki ay kullanılır. Ameliyat izleri için krem kullanmanız gerekecektir.

  Meme Dikleştirme Fiyatları

  Meme dikleştirme ameliyatı fiyatları yapılacak işleme göre değişiklik gösterdiğinden muayene sonrasında belirlenmektedir.

  Meme Dikleştirme Merkezi

  Meme dikleştirme, mastopeksi ameliyatlarımı Kent hastanesi grubu Tıp merkezi ve hastanelerinde yapmaktayım.

  Meme Dikleştirme (Mastopeksi) Ameliyatı hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.

  Meme dikleştirme doğumdan sonra ne zaman yapılır?

  Meme dikleştirme ameliyatı emzirme döneminde önerilmez. Doğumda kilo alınmışsa ve kilo verme planlanıyorsa ameliyat ertelenir. Kilo sabitlendikten sonra yapılırsa sonuçlar daha kalıcı olacaktır. Çocuk emmiyorsa ve hasta uygun kilodaysa hemen yapılabilir. Bir diğer erteleme nedeni de tekrar hamilelik planlanan durumlardır. Böyle durumlarda karın germe, meme büyütme, meme küçültme ve meme dikleştirme ameliyatlarını ertelemeyi tavsiye ediyorum.

  Meme dikleştirme sonrası iz kalır mı?

  Meme dikleştirme ameliyatı denildiğinde büyülükleri normal ama sarkmış memelere yapılan estetik amaçlı ameliyatlar anlaşılır. Bu ameliyatlarda meme başından meme altı çizgisine uzanan düz bir çizgi, bazen J veya L harfi şeklinde izler oluşabilir. Bu izler bikini içinde kalır. Zamanlar azalırlar fakat tamamen geçmezler. Ameliyattan sonra izlerin azalması için kremler tavsiye edilir.

  Meme dikleştirme sonrasında tekrar sarkma olur mu?

  Meme dikleştirme ameliyatından sonra göğüsler başlangıçta sert ve fazla kalkık olur. Zamanla yumuşar ve hafifçe sarkarak doğal kalkık görünüme kavuşur. Ameliyattan sonra kilo alınırsa büyüyen memeler daha sonra kilo verildiğinde tekrar sarkabilir. Yine aynı şekilde hamilelik durumlarında memeler büyür. Süt verme sonrasında memeler sarkabilir. Bu nedenle ameliyattan sonra kilo kontrolü şarttır. Hamilelik planlanıyorsa meme dikleştirme ameliyatları ertelenmelidir.

  Sosyal Medyada Paylaş:

  Bunlar da İlginizi Çekebilir

  gogus-kucultme-ameliyati-nasil-yapilir
  Göğüs Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Göğüs Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır? Bazı kadınların memesi doğuştan veya sonradan…

  Devamını Oku
  meme-kucultme
  Meme Küçültme

  Büyük memeler sırt ve bel ağrısı, meme altında pişik ve benzeri rahatsızlıklara yol a…

  Devamını Oku
  erkekte-meme-buyumesi-jinekomasti-tedavisi
  Erkekte Meme Büyümesi (Jinekomasti) Tedavisi

   Meme bezleri hem kadınlarda hem de erkeklerde bulunmaktadır. Erkeklerde bulunan…

  Devamını Oku