Meme Dikleştirme

  Meme Dikleştirme, Mastopeksi Nedir?

  Meme dikleştirme ve diğer adıyla mastopeksi cerrahi bir işlemdir. Estetik plastik cerrahi uzmanı tarafından memeye şekil vermek için yapılır. Bunun için fazla cilt çıkarılır. Meme dokusuna verilen yeni şekil ile meme dikleştirilir ve sarkma düzeltilir. Burada amaçlanan meme ölçüsünü değiştirmeden şekli düzeltmektir. Bununla birlikte eğer ölçüden de memnun değilseniz büyütme ve küçültme ile birlikte de dikleştirme yapılabilir.

  Öncelikle bu ameliyat farklı nedenlerden dolayı zaman içerisinde sarkan memeler için uygulanmaktadır. Sarkmış olan memeler cerrahi yöntemlere başvurularak daha dik ve estetik bir görünüme kavuşturulmaktadır. Ancak bu ameliyatın uygulanabilmesi için hastanın genel sağlık durumunun ameliyata elverişli olması gerekmektedir. Eğer sağlık durumunda herhangi bir sorun bulunmamakta ise ameliyat rahatlıklar uygulanabilmektedir.

  Ameliyat sonrası dönemde ise hasta bir süre hastanede yattıktan sonra taburcu edilmektedir. Taburcu edildikten sonra belirli bir süre dinlenmekte ve ardından normal hayatına dönebilmektedir. Ancak birkaç ay boyunca ağır sporlardan ve ağır kaldırmaktan uzak durması gerekmektedir. Bu şekilde daha hızlı bir iyileşme sağlanabilmekte ve hasta daha çabuk sağlığına kavuşabilmektedir.

  Meme Dikleştirme Kimler İçin Uygundur?

  Deri elastikliği kaybı memelerde sarkmaya yol açabilir. Uygun olmayan diyet sonucu vitamin, protein ve kollajen alımında azalma, sigara içilmesi, güneş yanıkları da deri gevşemesine neden olarak cildin gevşemesine yol açarlar. Hamileliklerden sonra süt bezleri gerilemesiyle ya da hızlı kilo verildiği durumlarda meme içi boşalınca yine sarkma oluşur. Büyük memeleri olanlarda yeterli destek olmadığında yerçekimi etkisiyle sarkma artar. Meme başları aşağıyı gösterebilir. Meme başları çoğu zaman aşırı genişlemiştir. Bazen bir meme de daha fazla sarkma oluşarak asimetriye yol açar. Meme dikleştirme ameliyatı ile bütün bu problemlerin giderilmesi amaçlanır. Beden algısı düzeldiğinde özgüven artışı olur. Tekrar hamilelik planlayanların bu ameliyatı ertelemesi daha uygun olur.

  İlerleyen yaş nedeniyle göğüslerinde sarkma olan kişiler tarafından oldukça sık tercih edilen bir yöntemdir. Bununla birlikte emzirme döneminde memeleri sarkan kadınlar tarafından da sıkça başvurulmakta olan bir yöntem olduğu bilinmektedir. İsteyen herkes tarafından yaptırılabilmekte ve memelerinin daha dik ve estetik görünüme sahip olması sağlanabilmektedir.

  Meme Dikleştirme Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  Meme büyütmesi yapılmadan yapılacak dikleştirmelerde yöntem tamamen cerrahidir. Meme başının küçültülüp yukarıya alınması gerekebilir. Meme altındaki cilt fazlasının da alınması gereklidir. Genel anestezi ile ameliyat yapılır.

  Hafif sarkma olan durumlarda bazen sadece meme başının çevresinden insizyon yapmak yeterlidir. Fakat genellikle meme başından meme altına uzanan bir çizgi şeklinde işlem yapılır. Daha büyük sarkmalarda L ya da ters T şeklinde insizyonlarla meme altında iz uzatılmak zorunda kalınabilir.

  Meme dokusunun derinlerine atılan dikişlerle memeye şekil verilecek, gerekiyorsa genişleyen meme başı küçültülecektir. Sarkan fazla cilt çıkarılıp meme başları daha yukarıdaki uygun yerlerine kaydırılacaktır. En son cilt dikiş ve bantlarla kapatılacaktır.

  Meme Dikleştirme Ameliyatı

  Göğüs dikleştirme ameliyatı, göğüslerinde farklı nedenlerden dolayı sarkmalar meydana gelen kadınlara uygulanmaktadır. Özellikle ilerleyen yaş, emzirme dönemlerinde bu sarkmalar meydana gelebilmekte ve estetik olmayan bir meme görünümüne neden olmaktadır. Böyle bir durumda ise pek çok kadın kendini psikolojik anlamda kötü hissedebilmektedir. Zamanla psikolojik anlamda olumsuz etkilenebilmekte ve hayat kalitesi düşmektedir. Böyle bir durumda ise pek çok kadın bazı estetik ameliyatlara başvurmaktadır. Dikleştirme operasyonları ile birlikte memeler daha dik bir hale getirilmektedir.

  Meme ucunun meme katlantısı ile aynı seviyede olduğu ya da meme ucunun katlantıdan daha aşağıda olduğu durumlarda mutlaka bu ameliyatın gerçekleştirilmesi önerilmektedir.

  Meme dikleştirme ameliyatı, mastopeksi olarak da bilinmektedir. Bu yöntem genelde hamilelik, emzirme, kilo verme dönemlerinden sonra uygulanmaktadır. Aynı zamanda ilerleyen yaş nedeni ile sarkmakta olan memelere de uygulanmaktadır. Oldukça sık tercih edilen yöntem ile birlikte memeler dik bir görünüme kavuşturulmaktadır. Sarkan göğüslerde meme ucu, meme katlantısı ile aynı hizada yer almaktadır. İleri seviyede sarkmaya sahip olan kişilerde ise meme ucu, meme katlantısının altında bulunmaktadır.

  Sarkan memeler, kadınların özgüveninin düşebilmesine neden olmaktadır. Aynı zamanda psikolojisini olumsuz etkilemekte ve hayat kalitesini düşürmektedir. Bu durumda ise mutlaka dikleştirme ameliyatının uygulanması gerekmektedir. İstenen her kadına sağlık koşulları el verdiği sürece uygulanmaktadır.

  meme-diklestirme-ameliyati

  meme-diklestirme-ameliyati-riskli-midir

  Meme Dikleştirme Ameliyatı Riskli midir?

  Hemen her ameliyatın belli başlı riskleri bulunmaktadır. Ameliyatların hepsinde kanama ve enfeksiyon gibi riskler bulunmaktadır. Bu yöntemde de bu riskler bulunmaktadır. Ancak bu riskler ile nadiren karşılaşılmaktadır. Nadir gelişim göstermekte olan riskler olduğundan dolayı birçok kişi tarafından bu yöntemler tercih edilmektedir.

  Estetik ameliyatlardan en çok ön plana çıkan bu yöntem ile birlikte kişilerin kendini daha iyi hissetmesi ve istedikleri genç, estetik görünümlü göğüslere kavuşmaları sağlanmaktadır. Hastalar ameliyat öncesinde detaylı bir şekilde muayene edilmekte ve ameliyata uygun olup olmadıkları da belirlenmektedir. Böylelikle ameliyatları daha rahat bir şekilde yapılabilmektedir.

  Meme dikleştirme operasyonlarında, ameliyat esnasında kanama oluşma duruma nadiren denk gelinmektedir. Nadiren oluşan bu durum ameliyat esnasında veya sonrasında meydana gelebilmektedir. Ameliyat sırasında dren kullanılmasına rağmen bir kanama meydana gelir ise bunun boşaltılması için ek bir işlem yapılması gerekebilmektedir.

  Her ameliyatın belli başlı bazı riskleri bulunmaktadır. Ameliyatların çoğunda ise riskler ile nadiren karşılaşılmaktadır. Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da kanama ve enfeksiyon riskleri bulunmaktadır. Bu riskler ile nadiren karşılaşıldığından dolayı ameliyatların çok büyük bir kısmı başarılı sonuçlar elde edilerek bitirilmektedir. Oldukça sık başvurulan dikleştirme ameliyatının sonucunda dik ve estetik görünümlü göğüslere kavuşulmaktadır.

  Meme Dikleştirme Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  Meme dikleştirme ameliyatı genelde 3 ya da 4 saat sürmektedir. Fakat bu süre kişiden kişiye değişim gösterebilmektedir. Çünkü her bireyin memesinin sarkma derecesi, memenin boyutu ve diğer genel özellikleri farklıdır. Aynı zamanda her hastanın genel sağlık durumu da farklı olabilmektedir. Böyle bir durumda ise her hastaya farklı bir tedavi planlaması gerçekleştirilmektedir. Her hastanın durumuna uygun bir şekilde ilerlenmektedir.

  Meme dikleştirme ameliyatı ile birlikte daha dik ve genç memeler elde edilmektedir. Meme ucu katlantı seviyesinde veya katlantı seviyesinin altında ise bu durum giderilmektedir. Meme uçları meme katlantısının daha üstünde yer almaktadır. Kısa sürede bitirilmekte olan bu işlem ile birlikte hızlı bir iyileşme süreci de gerçekleşmektedir.

  Meme Dikleştirme Ameliyatı Ağrılı Bir İşlem midir?

  Sık sorulan sorular arasında ameliyatın ağrılı olup olmadığı yer almaktadır. İlk olarak bu işlem sadece dikleştirme şeklinde yapılabilmekte iken meme küçültme ameliyatı ile birlikte de uygulanabilmektedir. İlk günlerde hafif ağrılar oluşabilmektedir. Bu durum basit ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilmektedir. Protez eğer kas altına konulduysa bu durumda ağrı oluşturabilmektedir.

  İlk 3 gün oldukça kuvvetli ağrı kesiciler kullanılmaktadır. Böylelikle bu dönem atlatılmaktadır. Dikleştirme işlemlerinde silikon protezler genelde kas üzerine yerleştirilmektedir. Çoğunlukla ufak protezler kullanılmaktadır. Böyle bir durumda ise ağrı olmayacağı söylenmektedir.

  Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Ağrılı mı? Operasyonun ağrılı olup olmadığına dair pek çok soru bulunmaktadır. Öncelikle ameliyat esnasında genel anestezi uygulandığından dolayı hiçbir şekilde ağrı hissedilmemektedir. Fakat ameliyat sonrası dönemde bazı ağrılar olabilmektedir. Bu ağrılar genellikle oldukça hafiftir. Uzun süre devam etmezler. Özellikle ameliyattan sonraki ilk 3 gün ağrı oluşumu yoğun olabilmektedir. Fakat bu günlerde ağrı kesici kullanıldığından dolayı ağrılar hafifletilmekte veya tamamen giderilmektedir.

  Genel anlamda hafif ağrılar ile atlatılan bir ameliyattır. Ancak ameliyat sonrası dönemde hastanın kendine uzun süre boyunca dikkat etmesi gerekmektedir. Ağır kaldırmaktan, ağır sporlar yapmaktan kaçınılması önerilmektedir. Böylelikle iyileşme daha hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.

  Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası

  Ameliyat sonrasında göğüsleriniz üzerinde gazlı bez ve cerrahi destek sütyeni olabilir. Kan ve sıvı birikmesini önlemek için drenler olabilir.

  İki hafta kadar göğüslerinizde şişlik ve morluklar olacaktır. Dikiş yerleri civarında hafif ağrı ve sızılar olabilir. Şişlik, morluklar ve uyuşukluklar genellikle birkaç ay içinde azalır.

  Ameliyattan sonra ilk günlerde sırtüstü ya da yan yatarak göğüslerinizi basınçtan korumalı ve doktorunuzun yazdığı ağrı kesicileri kullanmalısınız. Günlük aktiviteleriniz ve duş alma konularını doktorunuza sorarak yapmalısınız.

  Bazı dikişler alınmaz kendileri erir. Bazılarının ise bir iki hafta sonrası doktorunuzun ofisinde alınması gereklidir.

  Destek sütyenleri genellikle iki ay kullanılır. Ameliyat izleri için krem kullanmanız gerekecektir.

  Meme Dikleştirme Fiyatları 2023

  Meme dikleştirme ameliyatı fiyatları yapılacak işleme göre değişiklik gösterdiğinden muayene sonrasında belirlenmektedir.

  Meme Dikleştirme Doğumdan Sonra Ne Zaman Yapılır?

  Meme dikleştirme ameliyatı emzirme döneminde önerilmez. Doğumda kilo alınmışsa ve kilo verme planlanıyorsa ameliyat ertelenir. Kilo sabitlendikten sonra yapılırsa sonuçlar daha kalıcı olacaktır. Çocuk emmiyorsa ve hasta uygun kilodaysa hemen yapılabilir. Bir diğer erteleme nedeni de tekrar hamilelik planlanan durumlardır. Böyle durumlarda karın germe, meme büyütme, meme küçültme ve meme dikleştirme ameliyatlarını ertelemeyi tavsiye ediyorum.

  Meme Dikleştirme Sonrası İz Kalır mı?

  Meme dikleştirme ameliyatı denildiğinde büyülükleri normal ama sarkmış memelere yapılan estetik amaçlı ameliyatlar anlaşılır. Bu ameliyatlarda meme başından meme altı çizgisine uzanan düz bir çizgi, bazen J veya L harfi şeklinde izler oluşabilir. Bu izler bikini içinde kalır. Zamanlar azalırlar fakat tamamen geçmezler. Ameliyattan sonra izlerin azalması için kremler tavsiye edilir.

  Meme Dikleştirme Sonrasında Tekrar Sarkma Olur mu?

  Meme dikleştirme ameliyatından sonra göğüsler başlangıçta sert ve fazla kalkık olur. Zamanla yumuşar ve hafifçe sarkarak doğal kalkık görünüme kavuşur. Ameliyattan sonra kilo alınırsa büyüyen memeler daha sonra kilo verildiğinde tekrar sarkabilir. Yine aynı şekilde hamilelik durumlarında memeler büyür. Süt verme sonrasında memeler sarkabilir. Bu nedenle ameliyattan sonra kilo kontrolü şarttır. Hamilelik planlanıyorsa meme dikleştirme ameliyatları ertelenmelidir.

  Ameliyattan sonraki dönemde gebelik ve emzirme dönemleri geçirilirse ya da aşırı kilo alınır ve bu kilo aniden verilir ise yeniden göğüslerde sarkma oluşabilmektedir. Bundan dolayı meme dikleştirme ameliyatının emzirme, kilo verme dönemlerinden sonra uygulanması daha uygun görülmektedir. Bu sayede kısa sürede yeniden sarkma oluşmamaktadır.

  Meme Dikleştirme Merkezi Nerededir?

  Meme dikleştirme, mastopeksi ameliyatlarımı Kent hastanesi grubu Tıp merkezi ve hastanelerinde yapmaktayım

  Meme Dikleştirme Ameliyatını Kim Yapar?

  Memeler zaman içerisinde gebelik, emzirme, kilo alıp verme, yaşlanma gibi nedenlerden dolayı sarkabilmektedir. Bu sarkmalar ile birlikte meme ucu meme katlantısı ile aynı hizada olabilmektedir. Aynı zamanda ileri derece sarkmalarda ise meme ucu meme katlantısının altına inmektedir. Böyle bir durumda ise mutlaka duruma müdahale edilmesi gerekmektedir. Bu sarkma durumu kadınların pek çok anlamda olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Özellikle hayat kalitelerini düşürmektedir.

  Sıkça yaptırılmakta olan meme dikleştirme ameliyatları ise estetik ve plastik cerrahi tarafından uygulanmaktadır. Ameliyatı tekniklerine bağlı olarak uygun yöntemler uygulanmakta ve başarılı sonuçların elde edilmesi sağlanmaktadır.

  Meme Dikleştirme Ve Meme Küçültme Aynı Ameliyatta Yapılır mı?

  Büyük memeler ağırlıkları nedeniyle genellikle sarkarlar. Uçları büyük ve aşağıya inmiştir. Meme küçültme ameliyatları yapılırken meme de dikleştirilir. Dikleştirilmeden küçültmek mümkündür ama tercih edilmez. Memelerin büyüklük derecesi ve hastanın yaşı ve beklentilerine uygun olarak ameliyat tekniğine karar verilir. Ameliyatla meme başları daha yukarı alınıp alt kısımda sarkan bölüm çıkarılır. Memeyi dikleştiren iç dikişler atılır.

  Meme Dikleştirme Öncesinde Hangi Tetkikleri Yaptırmalıyım?

  Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi ile yapılır. Genel anestezi ile yapılacak bütün ameliyatlarda kan tetkikleri yapılır. Bu kan tetkikleri içinde kan sayımı, kanama pıhtılaşma değerleri, kan biyokimyası ve serolojik (hepatit, HIV) testler bulunur. Ayrıca akciğer radyografisi ve EKG çekilir. Sonuçlar estetik cerrah ve anestezi uzmanınca değerlendirilir. Problem olduğunda ve herhangi bir hastalık tespit edildiğinde genellikle tedavi bitinceye kadar ameliyatlar ertelenir.

  Sosyal Medyada Paylaş:

  Bunlar da İlginizi Çekebilir

  manisa-meme-kücültme
  Meme Küçültme

  Memeden yağ dokusu, meme dokusu ve deri çıkarılması ile memenin küçültülüp şekillendi…

  Devamını Oku
  meme-asimetrisi-giderme-ameliyati
  Meme Asimetrisi Giderme Ameliyatı

  Meme asimetrisi, her iki memenin şekil ve büyüklük açısından birbirinden farklı olmas…

  Devamını Oku