Otoplasti-(Kepçe-Kulak-Ameliyatı)

Otoplasti (Kepçe Kulak Ameliyatı)

Estetik kulak cerrahisi olarak da bilinir. Kulağın ölçüsünü, şeklini ve açılarını değiştirme işlemidir. Belirgin ve dikkat çeken kulaklarınız varsa ya da kulak şeklinizde doğumsal bozukluklar mevcutsa otoplasti ameliyatını düşünebilirsiniz.

Otoplasti Ameliyatı Olma Yaşı 

Bu konuda farklı görüşler vardır. Okula başladığında çocuğun arkadaşlarının alay etmesiyle ruhsal sağlığının etkileneceği endişesiyle ameliyatın okul öncesinde 5 yaşında yapılmasını önerenler mevcuttur. Otoplasti 5 yaşından sonra yapılabilirse de ülkemizde genellikle 13-35 yaş aralığında başvurular olmaktadır. Kulaklarının görünmesini istemediklerinden saçlarını toplayamadıklarından şikayet eden ve kulaklarını kamufle etmeye çalışan çok sayıda ameliyat adayı vardır.

Otoplasti Adayları Kimlerdir? 

  • Kulakların öne doğru bakacak şekilde açılanıp karşıdan belirgin ve büyük görünmesi,
  • Kulak simetrisinde belirgin farklılıklar olması,
  • Daha önce yapılan bir kulak ameliyatından memnun olmama ya da sonradan kulağın tekrar belirginleşmesi durumlarında otoplasti yapılır.

Otoplasti Ameliyatının Riskleri 

  • Kulak arkasında izler kalıcı olmakla birlikte saklı olduklarından görünmezler.
  • Asimetri oluşabilir. Daha önceden var olan bir asimetrinin devamı olabilir. Bazen de iyileşme döneminde oluşabilir.
  • Dikiş problemleri oluşabilir. Bu ameliyatta kulağın yeni şeklini korumak için atılan dikişler bazen enfeksiyon sonucu cilt üzerine çıkabilir ve alınması gerekebilir. Alındığında kulak şekli eski haline döneceğinden tekrar cerrahi gerekebilir. Fakat özel bir teknikle içteki kalıcı dikişlerin üzerine kulak kası dokularını örterek bu risk oldukça azaltılmaktadır.
  • Kulaklardan biri yetersiz ya da aşırı düzeltilirse asimetri oluşur. Kulak aşırı düzeltildiğinde doğal olmayan ve kafaya yapışmış gibi duran kulaklar oluşabilir. Bunun için ameliyat sonunda kulaklar karşılaştırılır sorun olan tarafa ek bir işlem yapılabilir.
  • Kanama oluşabilir. Bu bölgede çok büyük damarlar yoktur. O yüzden kanama çok nadirdir. Hematom oluşursa drenajı gerekebilir.
  • Enfeksiyon oluşmasını önlemek için ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası antibiyotik verilir. Şeker kontrolü önemlidir. Kan şekeri yüksek olanlarda enfeksiyon riski de artar. Bu son kanama ve enfeksiyon riskleri bütün cerrahi işlemlerde mevcuttur. Otoplastiye özgü değildir.

Muayene 

Daha önce kulak ameliyatı olup olmadığınız varsa sağlık problemleriniz sorulacaktır. Doktorunuz kulağınızı muayene ederek problemleri anlayıp sizinle paylaşacak ve ayrıca düzeltmek için yapılması gerekenleri size anlatacaktır. Otoplasti genel, sedasyon ya da lokal anestezi altında yapılabilir. Genellikle lokal yapılıp aynı gün taburcu etmek tercih edilmektedir.

Ameliyat Hazırlıkları:

Bütün cerrahi işlemlerde olduğu gibi kanama riskine karşı önceden aspirin, bitki çayı ve benzeri kanamayı arttırabilecek etkenler bırakılmalıdır. Sigara kan dolaşımını ve yara iyileşmesini bozarak zarar vereceğinden ameliyat öncesi ve iyileşme döneminde bırakılmalıdır.

Cerrahi İşlem:

Cerrahi işlem kulak arkasında deri kesisi ile başlar. Kıkırdaklar açığa çıkarıldıktan sonra iç dikişler atılır. Bu dikişler kıkırdakları katlayacak şekilde atılır, nadiren doku ya da kıkırdak çıkarılabilir. Daha sonra cilt dikişi atılır. Ameliyat genellikle saat civarında sürer. Pansuman yapılır. Kulaklar bandajla korunur ve desteklenir.

Cerrahi İşlemden Sonra:

Lokal anestezinin etkisi geçince reçete edilen ağrı kesiciler kullanılır. Yatarken kulakları fazla baskı ya da sürtünmeden korumak için üzerlerine yatılmaz. Doktorunuz izin verinceye kadar kulaklarınızı yıkayamazsınız. Birkaç gün sonra bandajlarınız açıldığında kulaklarınızın görünüşündeki düzelmeyi hemen fark edersiniz. Kulaklarınız daha az beliğin görünür ancak başlangıçta şiş ve kırmızıdır. Zamanla birkaç hafta içinde şişlik iner ve renk normale döner. 3-6 hafta kadar yatarken kulaklarınızı koruyan bandana tarzı bandajları kullanarak kulaklarınızı korumanız gerekir. Aksi taktirde kulaklarınızın ters tarafa katlanması ile dikişleriniz zorlanıp açılabilir.

Sonuçlar kalıcı olmakla beraber kulaklar travmaya uğrarsa örneğin kulak çekilirse dikişler açılıp eski haline gelebilir. Bu durumda cerrahi işlemin tekrarlanır. Bu nedenle ilk iki ay kulakları korumanız gereklidir.

Kulak Estetik Ameliyatı hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.