Yüz Estetiğine Genel Bakış

  Yüz bölgesinde estetik işlem yapılmadan önce ayrıntılı ve kapsamlı bir muayene gerekir. Cilt kalitesi, yüz kasları ve yağ tabakası Kırışıklıkların sebepleri nelerdir? Yüz iskeleti nasıldır? Burun, dudak, kulaklar ve hatta dişler ne durumdadır? Hepsi değerlendirilip öncelikler saptanır. Sonra işlemlere başlanır. Eksik ve şekilsiz dişler diş hekimleri tarafından düzeltilir. Diğer işlemler estetik plastik cerrahi uzmanları tarafından ve bazen diğer branşlarca da yapılabilmektedir. Yüzün en belirgin organı burundur. Problem olduğunda saklamak mümkün değildir. Düzeltilmesi gerekenler arasında genellikle ilk sırada yer alır. Rinoplasti ameliyatı ile düzeltilir. Yine kepçe kulak varsa düzeltilmelidir (otoplasti). Bu iki konuyu ayrıca anlattığım için diğer konulara girmek istiyorum.

  Yüzde Estetik Sorunlar

  1. Doğumsal olarak var olabilir. Bunlar yüz iskeletinin küçük ya da büyük olması, dudakların ince veya kalınlığı, yanak dolgunluğunun az ya da fazla olması, göz kapak şekil bozuklukları, doğumsal nevüsler, hemanjiomlar ve benzeri problemler olabilir.

  2. Travma, yanık veya cerrahi işlem sonrasında oluşan iz (skar) ve şekil bozuklukları:

  Yaşlanma sonucu oluşan değişiklikler:

  • Yanak ve boyunda sarkma,
  • Yüzde, boyunda ve alında kırışıklar,
  • Gözleri dış kenarlarında kaz ayakları oluşması
  • Göz kapaklarında torbalanma ve kırışıklık
  • Kemik, bağ dokusu ve yağ dokusunda atrofi (gerileme) oluşması

  Yukarıda bahsedilen sorunlara çözümler üretmek için benim de uyguladığım bazı yöntemler aşağıda sıralanmıştır. Bunların dışında da benim uygulamadığım ya da çeşitli nedenlerden dolayı tercih etmediğim pek çok yöntem vardır.

  PRP

  PRP işlemi kişinin kanında doğal olarak var olan ve trombosit açısından zengin olan plazmanın estetik amaçlar doğrultusunda kullanılmasıdır. Kişinin alerji yaşama ihtimalinin minimum olduğu bu işlemde istenen bölge kişinin kendi kanı ile onarılır ve yenilenir. Uygulama yapılan bölge gençleşir ve iyileşir. Kozmetik amaçlarla kullanılan ve yüz gençleştirme işlemlerinde tercih edilebilen PRP uygulaması yaraları iyileştirme ve saç dökülmesini azaltma gibi tedavilerde de kullanılabilmektedir. Kişinin kendi kanının işlemden geçirilip serum haline getirilmesi ile uygulanan bu yöntemde, hazırlanan serum kolajen ve protein açısından da zengindir. Hastanın kendi kanı koldan alınır. Özel tüp sistemleri kullanılarak santrifüj yapılır ve trombositli plazma kısmı ayrılır. Yüzün problemli bölgelerine enjekte edilir. Ciltte yenilenme yapar cildin kalitesini artırır. Genellikle bir ay ara ile üç seans yapılır.

  Botox

  Botox işleminde sinir uçlarına iletim sağlayan maddelerin bloke edilmesini sağlayan nörotoksinler kullanılır. Bu nörotoksinler bakterilerden elde edilir. Bu sayede uygulama yapılan bölgedeki kas kasılamaz ve kırışıklık oluşumu engellenmiş olur. Var olan kırışıklar ise ilerleyerek daha derin çizgilere dönüşemez. Botox düzenli aralıklarla uygulandığında kişinin daha genç ve diri görünmesini sağlar ve yaşlanma belirtilerini yavaşlatabilir. Uygulanan bu toksin İki kaş arasındaki kırışıklıkları açmak için kullanılabilir. Kaşlarımızı çatmamızı sağlayan kasların gücünü geçici olarak azaltması için enjekte edilir. Kas kasılması azalınca kırışıklıklarda azalır. Alın çizgilerini azaltmak için V harfi şeklinde alına uygulanırsa alın orta bölgesinde kaşlarımızı kaldıramayız. Böylece yatay çizgiler kaybolur. Kaz ayağı bölgesine yapılınca kaş uçlarını aşağı çeken güç ortadan kalkar. Alın kasları galip gelip kaş uçlarını yukarı kaldırır. Kaşların yukarı kalkması sonucunda kırışıklıklar azalır. Botoksun daha az kullanılan farklı uygulamaları da mevcuttur.

   

  hyaluronik-asit-dolgular

   

  Hyaluronik Asit Dolgular

  Yüze hacim vermek ve yüzü daha dolgun göstermek amacıyla uygulanan hyaluronik asit dolgusu cilde nem verir ve kolajen artışına destek olur. Cilt altına kolay biçimde enjekte edilebilen bu dolgu maddeleri doğal ve genç bir görünüm elde edilmesine yardımcı olur. Morluk oluşumu ve acı hissinin oldukça düşük olduğu bu uygulamada kullanılan asit cilde yararlı olduğundan kırışıkların açılması için de kullanılabilir. Ağız çevresinde, göz çevresinde, alın ve çenede, yanaklardaki boşluklarda, ağız çevresinde ve ellerde kullanılabilen bu dolgu estetik görünüm elde etmek isteyen kişilerin tercih edebileceği bir uygulamadır. Genellikle üç ayrı yoğunluk ve kalıcılıkta olan bir dolgudur. İnsanda zaten bulunur. Sonradan kalıcılığı artırmak için eklenen çapraz bağlar haricinde yapısı vücuttaki ile aynıdır. Bu yüzden eski dolgulara göre oldukça güvenlidir. Orta akıcılıkta olanlar dudaklara ve ince kırışıklıklara uygulanır. Burun ameliyatsız dolgu estetiğinde kullanılabilir. Avantajları kısa sürede iyi sonuç alınmasındadır. Daha akışkan olanlar cildi gençleştirmek için cildin içine enjekte edilir. En kalıcı ve en az akışkan olanlar ise kemik üzerlerine uygulanıp çene ve yanakları dolgunlaştırıp büyütmek için kullanılır.

  PDO İpler ve Lifting

  PDO ipler uzun yıllardır ameliyatlarda cilt altında eriyebilen dikiş gerektiğinde kullanılmaktadır. Son yıllarda ülkemizde örümcek ağı ismiyle tanıtılmıştır. Örümcekle hiçbir ilgisi olmayan sentetik ve vücudun eritebildiği güvenli olduğu denenmiş bir ipliktir. İnce iğneler yardımı ile cilt altında dolgunluğu ve genç görünüm elde etmek için kullanılır. Bu iplerin tırtıklı olanlar ise çok hafif yüz germesi yapabilmektedir. PDO ip askı ve lifting yöntemi ile yapılan yüz germe yönteminde yüzde sarkan doku kaldırılır ve sıkı bir görünüm elde edilir. İplikler cildin alt katmanına yerleştirilir ve cilte kolajen oluşumunu destekler ve yüzün daha diri ve genç görünmesini sağlayabilir.

  Mentoplasti ve Zigoma Büyütülmesi

  Çene hattı yüzün orta kısmında olduğundan ve yüz görünümünü etkilediğinden önemsenir. Yüzün görünümünü direkt olarak etkileyen çene görünümü kozmetik açılarla değiştirilebilir. Çenesi olması gerekenden büyük ya da küçük olan kişiler, ya da çenesi konum olarak geride ya da ileride olan kişiler orantılı bir görünüm için bu işlemleri tercih edebilirler. İşlem ağız içerisinden uygulandığından iz kalmaz ve gerekli görülmesi durumunda işlem esnasında gıdı ve boyun bölgesinde bulunan fazla yağlar da alınabilir. Çene ve elmacık kemikleri doğumsal olarak küçükse dolgu, yağ enjeksiyonu veya implantla büyütülebilir. Dolgular kalıcı olmamakla birlikte daha kalıcı sonuçları test etmek için kullanılabilir. Sonuçtan memnun kalınırsa yağ dokusu grefti uygulanabilir ya da implant yerleştirilir.

  Yağ Grefti Uygulamaları

  Yağ grefti yani yağ enjeksiyonu uygulaması bedenin başka bir gölgesinden alınarak hazırlanan yağ dokusunun ihtiyaç duyulan bölgeye enjekte edilmesi işlemi olarak açıklanabilir. Yapılan bu işlem ile yüzde çökük görünen ve estetik açıdan kişiyi rahatsız eden bölgeler dolgun ve diri bir görünüme kavuşabilir. Yara izlerinin görünümünü düzeltmek, dudakları daha dolgun hale getirmek ya da elmacık kemiklerini belirgin hale getirmek için bu işlem tercih edilebilir. Doğumsal olarak çene ve elmacık kemikleri küçükse ya da yaşlanma ile yanak, kaş arası, göz kapağı altı gibi yerlerde derin oluklar varsa yüz bölgesine mikro yağ grefti uygulanabilir. Bunun için göbekten alınan canlı yağ dokusu hücreleri işlemden geçirilip yüze enjekte edilir.

  İmplant Uygulamaları

  Silikon ya da polietilen maddeler ile hazırlanan ve kozmetik amaçlarla kullanılabilen implantlar insan cildine uyumludur. Hazırlanan bu implantlar küçük kesiler açılarak yüze yerleştirilebilir. İmplant ağız içerisinden ya da gıdı bölgesinden açılan kesiler ile yerleştirilebilir ve bu sayede görünür bir iz oluşmaz. Polietilen implantlar ise kemik dokusuna sabitlenerek yerleştirilir. Yapılacak işlemin kapsamına ve kişinin isteğine göre bu işlemler genel anestezi ya da lokal anestezi ile uygulanabilir, implant gerekli görülmesi veya istenmesi durumunda vücuttan tekrar çıkarılabilir. Çene ve elmacık kemiklerindeki gelişim geriliği büyük boyutlarda olduğunda sentetik doku uyumlu implantlar cerrahi olarak yerleştirilebilir.

   

  prp

   

  Blefaroplasti

  Blefaroplasti diğer adı ile göz kapağı estetiği olarak da bilinir. Bu estetik işlem hem alt göz kapaklarına hem de üst göz kapaklarına uygulanabilir. İşlem sırasında sarkmış deri alınır ve bölge gergin hale getirilir. İlerleyen yaş ile ya da farklı sebeplerden sarkan göz kapağı dokularının bu şekilde estetik hale getirilmesi kişinin görünümünü iyileştirir. Göz altı torbaları, cilt sarkmaları, renk bozuklukları, kırışıklar ve benzeri problemler bu işlem ile düzeltilebilir.

  Göz kapaklarındaki sarkmaları cerrahi olarak düzeltmek mümkündür. Üst ve alt göz kapağından cilt fazlası alınır. Alt göz kapağı düşüklüğü olmaması için askılama yöntemleri kullanılır. Genellikle lokal anestezi ya da sedasyonla yapılır.

  Mini Yüz Germe

  Mini yüz germe işleminde yanaklardan çeneye kadar inebilen kırışıklık izleri, hafif sarkmalar, göz altındaki torbalar gibi yaşlanma problemleri giderilebilir ve kişi daha genç ve estetik bir görünüm elde edebilir. Bu operasyon yaşlanma belirtileri yaşayan 40-60 yaş aralığındaki kişilerin sık tercih ettiği estetik operasyonlardan biridir. Kulak önünden fazla derilerin çıkarılıp altındaki dokuların yana ve yukarı gerdirildiği bir yöntemdir. Genel anestezi tercih edilir.

  Orta Yüz Asma (Mid Face Lifting)

  Orta yüz asma işlemi endoskopik olarak uygulanır ve göz kapaklarındaki, yanaklardaki ve elmacık kemiklerindeki sarkmalar giderilerek yüz gençleştirilir. Bu operasyonda hedeflenen bölge yüzün ortasıdır ve bu yüzden operasyon mid face lifting olarak adlandırılmıştır. Yapılan işlemlerle yüzdeki kırışıklık, sarkma ve benzeri görünümler iyileştirilir. Yaşla beraber yanakların aşağıya düştüğü durumlarda yapılır. Elmacık kemiklerin daha belirginleşmesini sağlar. Elmacık kemiklerinin küçük olduğu durumlarda tercih edilir.

  Kantopeksi

  Kantopeksi işlemi halk arasında badem göz estetiği olarak da bilinir. Operasyonda gözlerin daha çekik ve genç bir görünümde olması amaçlanır. İlerleyen yaş ile birlikte göz daha yorgun, yuvarlak ve daha aşağıya dönük bir hal alabilir. Bu operasyon daha yorgun görünen bu göz görünümünden kurtulmaya yardımcı olur ve 18 yaş üzerindeki herkese bu işlem uygulanabilir. Badem göz ameliyatı da denilen bu işlemle göz kenarları bir iç dikiş yardımı ile yukarı kaldırılır. Alt göz kapağı ve göz dış kenarı düşüklüğünde tercih edilir.

  Ameliyatsız Yüz Estetiği hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.

  Sosyal Medyada Paylaş:

  Bunlar da İlginizi Çekebilir