Yağ Alma (Liposakşın)

  Liposuction, vakumlama tekniği ile vücudun karın, kol, kalça, boyun gibi bölgelerinden yağ alma işlemidir. Bu operasyonun amacı, egzersiz ya da kilo kaybı ile azalma göstermeyen yağlanmaları azaltmaktır.

  Liposuction, zayıflama ameliyatı değildir. Bu ameliyatla fazlalık olan yağ dokusu vücuttan atılır ve yağ hücrelerinin sayısı azaltılmış olur. Kilo vermek için liposuction yapılması sağlıklı bir yöntem değildir ve tercih edilmez.

  yag-alma-nedir

  yag-alma-islemi-nedir

  Liposuction Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Gelişen teknoloji, liposuction operasyonunda çeşitliliğini artırmıştır. 5 farklı liposuction çeşidi vardır:

  Vakum Yardımlı Liposuction (Klasik Liposuction)

  Vakum Yardımlı Liposuction tekniğine göre yağ alınacak bölgeye operasyon öncesinde bir sıvı enjekte edilir. Operasyon, genel anestezi ya da lokal anestezi altında yapılır. Daha sonra bölgede açılan 2 mm’lik kesilerden 3 mm çapında kanüllerle girerek yağ çekme işlemi yapılır.

  Ultrasonik Liposuction (Vazer Liposuction)

  Ultrasonik Liposuction tekniğinde, ultasonik ses dalgaları yardımıyla emilmek istenen yağ hücreleri hedeflenir. Bu işlem çevredeki dokulara zarar vermeden gerçekleştirilir. Genel anestezi zorunluluğu olmayan bir operasyondur.

  Güç Yardımlı Liposuction

  Özel hareketli kanüller kullanılarak gerçekleştirilen bir yöntemdir. Geniş alanlarda giderilmek istenilen yağlara uygulanır. Kısa sürede daha fazla yağ alınmasını sağlar.

  Su Yardımlı Liposuction

   Su Yardımlı Liposuction yönteminde, deri altına enjekte edilen suyun yardımıyla yağlar karıştırılır ve kanüller ile emilme gerçekleştirilir.

  Radyo Frekans Destekli Liposuction

  Vakumlama yöntemi ile yağ emme işleminin altından lazerle ısınan deri, gergin bir hale gelir. Radyo Frekans Destekli Liposuction 'ın Diğer yöntemlerden farkı, cilde daha fazla gerginlik sağlar.

  Liposuction Ameliyatı Sonrası Süreç

  Liposuction ameliyatı, genel veya lokal anestezi altında yapılan bir süreçtir. Alınacak yağ miktarına bağlı olarak ameliyat süresi değişiklik gösterir. Kesi atılan yere, kendiliğinden eriyen dikişler atılır. Genellikle her giriş noktası için bir dikiş atılır.

  Liposuction sonrasında genellikle hastanede yatmak gerekmez. Liposuction operasyonun zorluk derecesine göre 1 gece hastanede kalınması gerekebilir. Ameliyattan sonra 3-4 gün dikiş bölgelerinde ağrı ve sızı olabilir.

  Ameliyattan sonra ilk hafta morluk ve şişlik olur. Bunlar zamanla geçecektir.

  Ameliyat sonrası 3-4 gün içerisinde normal yaşama dönülür. 2 hafta sonra da yürüyüşlere başlanabilir.

  Ameliyattan sonra yağ alınan bölgenin tekrar sarkmaması için korse kullanılması gerekir.

  Liposuction Yapılan Bölgeler

  • Göbek ve karın bölgesi
  • Sırt bölgesi
  • Bacak ve uyluk bölgesi
  • Boyun ve gıdı bölgesi
  • Kalça
  • Sırt bölgesi

  yag-alma-hangi-bolgelere-yapilir

  yag-alma-kimlere-yapilir

  Liposuction Yönteminin Zararı Var Mı?

  Liposuction, sağlık durumu iyi olan herkese uygulanabilir. Yağ aldırma yaptıracak kişinin hipertansiyon, kalp, diyabet gibi hastalıkları yoksa uygulanabilir. Liposuction ameliyatından sonra olabilecek komplikasyonlar:

  • Deri yüzeyinde kalınlaşma ortaya çıkabilir. Çok nadir görülen bir durumdur.
  • Nadiren de olsa deri kaybı görülebilir. Çoğunlukla sigara kullanan hastalarda görülür.
  • Doğum yapan ya da menopoza giren kadınlarda deri gevşemesi görülebilir.

  Kimler Liposuction Yaptırabilir?

  Çoğunlukla, normal kilolu ama belli bölgelerde kalınlaşmaları olan kişiler yağ aldırma işleminden iyi sonuç alır. Yağ aldırma (Liposuction) için en iyi aday şunlardır:

  • Normal veya biraz fazla kilosu olanlar
  • Elastik, sert cilt yapısına sahip olanlar
  • Belirli bölgede yağ oranı fazla olanlar
  • Fiziksel ve psikolojik olarak sağlıklı kişiler

  Kol Germe Ameliyatı hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.

   

  Liposakşın öncesinde kilo vermem gerekir mi?

  Liposakşın kilo verdirme yöntemi değil vücut konturlarının düzeltilmesi işlemidir. Liposakşın öncesinde kilo verilmesi bazı yönlerden önemlidir. Fazla kilolu hastalar genellikle diyetisyenlere yönlendirilir. Egzersiz tavsiye edilir. Kilo verildikten sonra yapılan muayenede bazı bölgelerden kilo verilemediği saptanabilir. Özellikle basen ve göbek altı bölgelerdeki göze çarpan lokalize yağlar kalabilir. Bu şişkinliklerin liposakşın ile alınması sonucu vücut daha estetik görünüm alır.

  Liposakşın tekrarlanabilir mi?

  Liposakşın ameliyatından sonra kilo alındığında vücut hatlarında düzensiz fazlalıklar oluşabilir. Bu durumda diyet önerilir. Diyetle düzelme olmazsa tekrar liposakşın gerekebilir. Bu nedenle ameliyattan sonra kilo kontrolü önemlidir. Başka bir yerde yetersiz liposakşın yapılmış hastalara da tekrar liposakşın yapılabilir. Yalnız en az 6 ay geçtikten sonra önerilir. Ciltte sıkılaşma gerektiği bazı durumlarda ikinci ameliyatta lazer lipoliz yöntemi kullanılır.

  Liposakşın sonrasında nelere dikkat etmem gerekir?

  Liposakşın ameliyatından sonra lokal anestezi ile olduysa ameliyattan bir saat sonra |hastanın yürümesi emboli riskine karşı tedbir olarak önerilir. ilk haftalarda düzenli korse kullanılması önemlidir. Bir süre ödem olacaktır. Diyete devam edilmeli karbonhidrat ve tatlı yiyeceklerde kaçınılmalıdır. Doktorunuz antibiyotik tedavisi vermişse kullanılır. İyileşme dönemi yapılan liposakşının bölgesinin genişliği ile ilgili olarak değişir.

  Liposakşın sonrası hamile kalınabilir mi?

  Liposakşın ameliyatından sonra hamile kalmakta bir sıkıntı yoktur. Liposakşının hamileliğe zararı yoktur. Hamile kalmak karın estetiğini bozar mı demek isteniyorsa cevap şöyle olabilir. Hamilelikle birlikte kilo alınırsa daha önce yağ alınan bölgelerde eskisi kadar yağ toplanmadığı görülür. Ancak karın hamilelik sırasında sadece yağ artışı olmaz. Karın derisi ve kas tabakasında genişleme oluşur. Doğumdan sonra bolluk gevşeme ve sarkmalar olabilir. Özellikle çoğul gebeliklerde bu durum daha belirgin olur.

  Liposakşın kimler için uygundur?

  Liposakşın cildi gergin ve elastik olanlarda daha uygundur. Derisi kırışmış ve sarkmışlarda tercih edilmez. Çünkü deride zaten bollaşma varsa yağlar alınınca deri daha çok kırışabilir ya da sarkabilir. Liposakşın kilo verme yöntemi olmadığından lokalize yağ toplanmaları olanlarda daha güzel sonuçlar alınır. Örneğin karında basenlerde veya boyun bölgesinde yerleşmiş ve vücut estetiğini olumsuz etkileyen almak daha mantıklıdır.

  Liposuction Etkisi Hemen Görülür mü?

  Halk arasında yağ aldırma operasyonu olarak da anılan Liposuction uygulamasında bel, karın ve kalça bölgelerinden yağ aldırılması durumunda sonuç hemen fark edilecektir. Fakat hemen fark edilen sonucun tam olduğu düşünülmemelidir. Uygulamanın üzerinden 6 ay geçtikten sonra gözle görülecek sonuç tama yakın olacaktır. Özellikle üst kolda, alt bacak bölgesinde uyluk içinde yağlanma olması durumunda gerçekleştirilen Liposuction uygulamalarında da sonuç hemen fark edilecektir. Fakat uygulama sonrasında ortaya çıkması beklenen şişliklerin değerlendirmeyi zorlaştıracağı da kesinlikle unutulmamalıdır. Bu bölgeler için de bahsettiğimiz gibi 6 ay sonrasında değerlendirme yapıyor olmak daha sağlıklı sonuçlar elde edilmesi açısından önemlidir.

  Liposuction Uygulaması İçin Yaş Aralığı

  Liposuction uygulaması için genel olarak 18 yaş hem kadınlarda hem erkeklerde alt sınır olarak kabul edilebilir. Gelişme ve büyümenin bu yaşlarda tamamlanıyor olması, cinsiyet karakterlerinin yine bu dönemlerde belirginleşmesi önemlidir. Liposuction uygulamasının ergenlik döneminde vücut gelişimini nasıl etkilediği de insanlar arasında merak edilen konulardan birisidir. Bu konuda kişisel tercihler önemli olsa da gelişimin belirli bir forma oturmasının beklenmesinin gerekliliği nedeniyle uygulamanın gerçekleştirilmesi için tercih edilecek zaman ergenlik sonrası olmalıdır. Ergenlik döneminde kişinin psikolojik döngülerinin yüksek olması da uygulama için ergenlik dönemi sonrasının tercih edilmesinin gereklilikleri arasında yer almaktadır.

  Liposuction Uygulaması Sonrasında İyileşme Süreci

  Liposuction uygulamaları kişileri günlük yaşantısını pek etkilemeyecektir. Kişi operasyon sonrasında 1 gün dinlendiğinde korse içerisinde kendisini güvende hissedecektir. Operasyon sonrasında korse kullanımı önemli olup, korsenin devamlı kullanıldığı 1 ay süresi iyileşme dönemi olarak değerlendirilebilir. Uzmanlara göre bahsettiğimiz sürecin sonrasında özellikle bacak bölgesi için lenfatik masaj yararlı olacaktır. Bacaklara gerçekleştirilen lenfatik masajı hem ödemlerin giderilmesi için hem de selülitler için oldukça faydalı olacaktır. Kişi genellikle 1 ay sonrasında normal hayatına kaldığı yerden devam edecektir.

  Liposuction Uygulamasında Ne Kadar Yağ Alınır?

  Liposuction tercih edilerek alınacak yağ miktarı kişinin sağlık durumuna ve yaşına bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Şekillendirme amacıyla yağ alımı gerçekleştirilmesi sağlıklı olandır. Fakat bunun dışında kilo vermeye başlamasına rağmen moral bozukluğu yaşayan kişilerin yağlanma bölgelerinden bir miktar yağ alınması onların daha da yüreklenmesine olanak sağlayacaktır. Kişinin yüreklenmesi diyetlerine daha sadık olmasına neden olacaktır. Yağ aldırma işleminde belirttiğimiz kriterlere öncelik verilerek kalçadan 4 litre, belden 3 litre ve karın bölgesinden 2 - 3 litreye kadar yağ alımı yapılabilir. Vücuttan yağ alımı yapılırken kişinin kaybediyor olduğu sıvının damar yolundan verilmesi gerekmektedir. Küçük bölgeden yağ alımı yapılırken kişinin kaybettiği sıvının verilmesinin ardından hasta aynı gün evine gidebilir. Fakat daha fazla yağ alımı yapıldığı durumlarda hastanın bir gece hastanede yatması ve kaybedilen sıvının hem ağızdan hem damar yolundan alınarak desteklenmesi gerekecektir.

  Sosyal Medyada Paylaş:

  Bunlar da İlginizi Çekebilir

  kol-germe-ameliyatı
  Kol Germe Ameliyatı

  Omuzdan dirseğe kadar kol derisinde genellikle kilo verme sonrası sarkma, buruşma olm…

  Devamını Oku
  manisa-karin-germe-abdominoplasti
  Karın Germe (Abdominoplasti)

  Karın germe ameliyatıdır. Karındaki sarkma, kırışma ve benzeri estetik problemleri dü…

  Devamını Oku
  genital-estetik-ameliyatlar
  Genital Estetik Ameliyatlar

  Vajina estetiği, genital bölgeye yapılan estetik operasyonlarıdır. ‘Genital bölge est…

  Devamını Oku