Genital Estetik Ameliyatlar

  Vajina estetiği, genital bölgeye yapılan estetik operasyonlarıdır. ‘Genital bölge estetiği’, ‘cinsel organ estetiği’, ‘genital estetik’ ve ‘vajen estetik’ olarak da ifade edilir.

  Genital estetik ameliyatları hem güzel görünüm hem de cinsel işlev amaçlamak için yapılır. Kadın genital bölgesinde doğuştan olan küçük dudak sarkıklıkları estetik olarak problem yaratabilmektedir. Bu durumda fazla olan kısımlar çıkarılır. Bazen de dış kısımlarda yer alan büyük dudaklar buruşuk ve sarkık olabilir. Buruşukluk için yağ dokusu ile dolgunlaştırma yapılabilirken sarkıklık için askı yöntemleri tercih edilebilir.

  Kadınlarda sıkça uygulanan genital estetik ameliyatları yaş ve ekonomik duruma göre çeşitlilik gösterir. Genç yaşlarda vulva, labialar, klitoris ile ilgili estetik onarımı ihtiyaçları fazladır. İlerleyen yaşlarda ise doğum yapmış kadınlarda vajina genişliği, doğum izi, iç ve dış dudaklarda sarkma, kararma gibi sorunlar daha sık görülür.

  Vajina Estetiği Ameliyatları Nelerdir?

  • Labioplasti (İç dudak estetiği)
  • Klitoral Hudoplasti (Klitoris üzeri katmanların alınması)
  • Vajinoplasti (Vajinanın daraltılması, sıkılaştırılması)
  • Perineoplasti (Vajina ile makat arası bölgenin estetik olarak düzeltilmesi, doğum dikiş izlerinin alınması)
  • G Noktası Büyütülmesi
  • Puboplasti (Alt kasık bölgesi tümseği estetiği)
  • Labio Majora Büyütülmesi (Büyük dudaklara yağ dolgusu)
  • Labio Majora Sıkılaştırma (Büyük dudakların sıkılaştırılması)
  • Genital Bölge Renk Açma
  • Kızlık Zarı Dikimi

  genital-estetik-ameliyati-nedir

  genital-estetik-ameliyati-nasil-yapilir

  En Sık Uygulanan Genital Estetik Ameliyatları

  Ülkemizde ve dünyada en sık yapılan genital estetik ameliyatlar; iç dudakların küçültülmesi ve asimetrisinin giderilmesi, vajina daraltılması, vulva beyazlatması, G noktası enjeksiyonu, lazerle vulve ve vajinaya yapılan uygulamalardır.

  Labioplasti (İç Dudak Estetiği)

  Genital bölge dudak estetiği olarak da bilinir. En sık uygulanan genital estetik ameliyatıdır. Labioplasti, hem iç dudak hem de dış dudak estetiği anlamındadır. İç dudak labioplasti ameliyatında, sarkmış ve kırmış, normalden fazla uzun, kalın ve koyu renkli dudaklar kesilerek düzeltilir.

  Labial Hipertrofi (iç dudak sarkması ve büyümesi), doğuştan ya da ergenlik döneminden sonra gelişebilir. Genetik olabilir. Ergenlik döneminde sürekli kaşıma, mantar enfeksiyonlarına bağlı tahriş, cinsel ilişkilere bağlı olarak da gelişebilir.

  Vajinoplasti (Vajina Daraltma)

  Vajina; normal doğum, sık cinsel ilişki, yaşlanma ve diğer jinekolojik müdahalelere bağlı olarak genişler. Vajinada meydana gelen genişlemeler, cinsel ilişkide hissedememe, orgazm olamama sorunlarına neden olur. Vajinanın cerrahi işlemle tekrar sıkı ve dar hale getirilmesi ameliyatına vajina daraltma denir.

  Klitoral Hudoplasti

  Klitoris, kadınlarda cinsel hazzı sağlayan bir organdır. Bazı kadınlarda klitoris üzerindeki cilt dokusunda sarkmalar, kırışıklıklar ya da doku fazlalığı olur. Klitoris üzerindeki bu sorunların cerrahi olarak düzeltilmesi ameliyatına ‘Klitoral Hudoplasti’ denir.

  Klitoral hudoplasti ameliyatı çoğunlukla labioplasti operasyonu ile birlikte yapılır. Bu sayede ‘Venüs Çizgisi’ adı verilen düz ince bir yarık görünümü elde edilir.

  İç dudak küçültme ameliyatı (Labioplasti) ile birlikte yapılan klitoral hudoplasti ameliyatında, hasta daha çok memnun olur.

  genital-estetik-ameliyati-kimlere-yapilir

  genital-estetik-ameliyati-neden-yapilir

  Perineoplasti Ameliyatı

  Vajina ve anüs arasında bulunan bölgeye ‘Perine’ adı verilir. Perine bölgesi, doğumda yapılan kesiler veya bu bölgedeki sarkmalar nedeniyle deformasyona uğrar. Bazı durumlarda da bölgede fazladan cilt katlantıları olur.

  Perineoplasti ameliyatları, hem doğumdan sonra dikiş izlerinin düzeltilmesi hem de bölgedeki deri fazlalıklarının alınmasını amaçlar. Vajina daraltma ameliyatları ile aynı anda yapılır. Perineoplasti ameliyatı, doğum dikişleri iyi iyileşmemiş, zor doğum sonrası aşırı derece perine yırtığı olmuş kadınlara uygulanır.

  G Noktası Büyütme

  G noktası, kadınların klitoristen sonra en çok haz aldığı bölgelerden birisidir. Vajinanın girişinden 2-3 cm içeride ve üst duvarda bulunur. G noktasına özel iğnelerle dolgu maddesinin verilmesine ‘G noktası büyütme’ denir. Cinsel ilişkideki hazzın artırılması, orgazm sağlanması yönünden fayda sağlar.

  Orgazmı Etkileyen Genital Estetik Sorunları

  • Genital dış görüntüsünün estetik olarak düzgün olmaması
  • Vajinanın normalden daha geniş olması
  • İç dudakların sarkık olması
  • Perinenin gevşek olması

  Genital estetik tehlikeli mi?

  Genital estetik işlemleri doğru bir şekilde yapılmadığında veya uzman bir doktor tercih edilmediğinde bazı riskler doğurabilir. Vajina fazla daraltılırsa cinsel ilişkide ağrı hissedilebilir, enfeksiyon ihtimali yükseltilebilir, hasta sonuçtan memnun kalmayabilir.

  Vajinal estetikte neler yapılıyor?

  Vajinal estetikte geniş bölgeler daraltılabilir, büyük dudaklar küçültülebilir, küçük dudaklar dolgunlaştırılabilir. Vajinal bölgedeki bütün dokular estetik işlemlerden geçebilir.

  Vajina estetiği ne kadar sürede iyileşir?

  Vajina estetiğinin iyileşme süresi yapılan işleme göre değişmektedir. Genellikle operasyonlar sonrasında 4-6 haftalık bir dönemde iyileşme görülmektedir.

  Vajinal estetik ameliyatı kaç saat sürer?

  Vajinal estetik ameliyatların süresi hastanın ihtiyacı olan işlemin yoğunluğuna göre değişebilir. Ortalama olarak 45 dakika ila 2 saat arası söylenebilir.

  Genital estetik kimlere yapılır?

  Genital estetik işlemler 18 yaş üzeri kişilere yapılmaktadır. Genital bölgesinde yaşlanma veya doğum sonrasında gelişen estetik problemlerinin giderilmesi amaçlanır. Fonksiyonel bozukluklar, şekil bozuklukları, anomaliler genital estetik ile giderilir.

  Sosyal Medyada Paylaş:

  Bunlar da İlginizi Çekebilir

  manisa-karin-germe-abdominoplasti
  Karın Germe (Abdominoplasti)

  Karın germe ameliyatıdır. Karındaki sarkma, kırışma ve benzeri estetik problemleri dü…

  Devamını Oku
  yag-alma-liposaksin
  Yağ Alma (Liposakşın)

  Liposuction, vakumlama tekniği ile vücudun karın, kol, kalça, boyun gibi bölgelerinde…

  Devamını Oku