Karın Germe (Abdominoplasti)

  Abdominoplasti, karın germe ameliyatıdır. Karındaki sarkma, kırışma ve benzeri estetik problemleri düzeltir. Bu sarkma göbek deliği üzerinde olabilirse de genellikle en fazla görüldüğü yer pubik bölge üstüdür.

  Abdominoplasti (karın germe ameliyatı), doğum sonrası ya da fazla kiloları verme durumlarında deforme olup sarkan karın bölgesinin fazla cilt ve yağ dokularının alınarak bu bölgeye daha genç ve estetik bir şekil verilmesidir. Bu işlem sırasında karın içi dokular bir korse gibi gerginleştirilip bel inceltilebilir. Ayrıca yeni ve daha estetik görünümlü göbek deliği oluşturulabilir.

  Standart karın germe operasyonunda göbek üstü dokulara kadar işlem yapılırken, mini karın germe (mini abdominoplasti) ameliyatında sadece göbek altı gerilir. Bazen kilo ya da doğum olmaksızın alt karın bağ dokularının gevşemesi ile iç organların yer değiştirmesi oluşur ve göbek şişkin hale gelir. Baklava görüntüsü olarak tanınan rektus kaslarının arası açılır ve bel kalınlaşır. Buna “rektus diastazı” denilir. Kasların birbirlerine yaklaştırılarak dikilmesine “rektus plikasyonu” denir. Bu işlemle daha ince bir bele sahip olmak mümkün olur. Karın germe ameliyatı kilo verme ameliyatı değildir. İdeal kilolarına yakın hastalarda en estetik sonuçlar alınır.

  Bunun için fazla deri ve yağlar çıkarılır. Karın kaslarının üzerindeki bağdokusu dokular dikişlerle gerilip sıkıştırılır ve bel inceltilir.

  Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Karın germe ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Göbek deliği ile pubik bölge arasındaki deri ve yağ dokusu elips şeklinde çıkarılır. Kasların üzerindeki kalın zar doku kalıcı dikişlerle sıkılaştırılır. Göbek deliği yeni yerine yerleştirilir. Yatay olarak boydan boya uzanan dikişler bikini bölgesinin içinde kalır. İşlem sırasında enfeksiyonu önlemek için antibiyotik kullanılır. Biriken sıvıları boşaltmak için drenler yerleştirilir.

  Ameliyattan sonra ağrı kesiciler verilir. Erken hareketler teşvik edilir. Abdominoplasti için yapılmış korse 4-6 hafta süre ile kullanılır.

  Abdominoplasti, Karın Germe Ameliyatı Adayları Kimlerdir?

  Karın duvarının sarkmasının sebepleri çeşitlidir. Hamilelik ya da kilo verme sonucunda deri ve iç dokularda bollaşma ve gevşeklik sonucu oluşabilir. Deri elastikiyetinde azalma olması da katkıda bulunur. Karın kasları ve üzerlerindeki kalın bağ dokusundan yapılmış zar tabakasının bir görevi de iç organları desteklemektir. Bu yapılar bollaşınca karın duvarı desteği zayıflar ve iç organların baskısı ile göbek şişer.

  • Doğumdan sonra karın bölgesinde şişlik kalanlar
  • Zayıflama, sıkılaşma yöntemlerinden fayda bulamayanlar
  • Obezite hariç kilo problemi olanlar
  • Kilo verme sonrasında sarkma ve çatlak gibi sorunlar yaşayanlar
  • Ameliyat sonrasında hemen hamile kalmayı düşünmeyenler
  • Ameliyata uygun sağlık düzeyinde olan kişiler

  Kasık ve pubik bölge üstünde fazla deri birikmesi ve göbek deliği üzerinde deri fazlası varsa ve doktorunuz liposakşınla düzelmeyeceğini söylediyse abdominoplasti adayısınız.

  Karın Germe Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılamaz?

  • Vücut kitle indeksi 30’un üstü olanlarda ve büyük miktarda kilo vermeyi planlayanlarda ertelenebilir.
  • Hamilelik planlayanlarda da ertelenmelidir. Çünkü hamilelik, yapılan düzeltmeleri bozar. Tekrar ameliyat gerekir.
  • Kalp hastalığı, diyabet ve irritable kolon sendromu gibi kronik hastalığı olanlarda, sigara içenlerde riskler artacağından ameliyat yapılmayabilir.

  Karın Germe Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

  • Deri altında sıvı birikmesi: Bu durum nadir görülür. Özel ameliyat teknikleri ve drenaj tüpleri yerleştirilerek genellikle sıvı birikmesi önlenir.
  • Dikiş yerlerinde iyileşme güçlüğü olması ve enfeksiyon: Enfeksiyonu önlemek için cerrahi işlemler ve sonrasında antibiyotikler kullanılabilir.
  • Skar (iz) oluşması: İzler tamamen geçmez. İzler bikini içinde kalacak şekilde ameliyatlar yapılır ve ameliyat sonrası iz azaltıcı kremler kullanılır.
  • Doku kaybı (nekroz): Özelikle sigara içenlerde bu risk yüksektir. Genellikle dikiş yerlerine yakın bölgelerde doku hasar görür ve ölebilir. Dokuda nekroz oluşan bu bölgeler az olduğunda kendiliğinden iyileşebilir. Daha büyük olduğunda pansumanlar ve ek cerrahi girişimler gerekebilir.
  • Deri duyusunda azalma: Bu cerrahi işlemde yüzeysel duysal sinirlerin hasar gördüğü bölgelerde duyu kaybı kalıcı olabilir.

  Kanama, enfeksiyon ve anestezi komplikasyonları da her cerrahi işlemde görülebildiği gibi bu ameliyatta da görülebilir. Bunlara önlem alınabilmesi için ameliyat öncesi muayene ve tetkiklerin yapılması gerekir.

   

  Karın Germe Ameliyatı Öncesi Süreç Nasıl İlerlemektedir?

  • Doktorunuzla görüşmenizde varsa önceki tıbbi sorunlarınız, alerjileriniz ve geçirdiğiniz ameliyatlarınız ve kullandığınız ilaçları anlatmalısınız.
  • Doktorunuz karnınızı muayene ederek ameliyat seçeneklerine karar verip sizi bilgilendirecektir. Bilgilendirme formlarını okuyup imzalayacaksınız.
  • Daha sonra ameliyat öncesi karın bölgesi resimleriniz tıbbi kayıt amacıyla çekilecektir.
  • Doktorunuza ameliyattan beklentilerinizi anlatmalısınız. Ameliyatın faydaları ve risklerini ve özellikle kalacak iz konusunu iyice anlamanız gereklidir. Özellikle daha önce geçirilmiş karın bölgesi cerrahisi varsa sonuçları etkileyeceğini bilmelisiniz.

  Karın Germe Ameliyatından Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir?

  • Sigarayı bırakmalısınız çünkü sigara kan akımını azaltarak yara iyileşmesini zorlaştırır. Doku kaybı ve sonucunda büyük yaralara neden olabilir.
  • Aspirin, bitkisel haplar, bitki çayları, kanamayı arttırabileceği için bırakılmalıdır.
  • Gerekiyorsa kilo verilmelidir. Uygun kiloda olanlarda daha başarılı sonuçlar elde edilir.
  • Ameliyattan sonra kilo verilirse tekrar sarkma ve estetik sorunlar oluşabilir. O nedenle kilo verilmesi planlanıyorsa abdominoplasti ameliyatıertelenir.

  Mini Karın Germe Ameliyatı Nedir?

  Mini karın germe ameliyatı, özellikle alt karın bölgesinde sarkma ya da buruşma olması durumlarında yapılır. Göbeğin üstünde kalan bölüme germe işlemi yapılmaz. Ameliyat izleri bikini içinde kalacak şekilde çizimlerle ameliyat planlanır. Ameliyatta karın cildi, göbeğe kadar kasların üzerinden ayrılır. Karın kasları, göbek altı kısımda birbirine yaklaştırılıp bel inceltilir. Sarkan cilt ve dokular uzaklaştırılır. Göbek deliği normal olduğundan ve göbek üstünde fazlalık olmadığından göbek deliği ve üst kısmına dokunulmaz.

  Mini Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Mini karın germe ameliyatında ilk önce tüm karın ve böl bölgesine liposakşın işlemi yapılır. Eğer gerekiyorsa kalçalara yağ enjekte de edilir. Hemen ardından karının alt kısmından bikini bölgesinde kalacak şekilde kısa bir kesi yapılır. Karın derisi, göbek deliğine kadar karın duvarından kaldırılır. Eğer gerekliyse gevşemiş karın kasları birbirine dikilerek karın duvarının alt kısmına sıkıştırılır. Ardından göbek deliğinin altındaki cildin fazla kısmı çıkarılır. Göbek deliğinin üzerinde de az bir miktar deri gevşekliği varsa göbek deliği karın duvarından ayrılır. Karın kaslarının tamamı dikilir ve göbek deliği 2 cm aşağı alınır. Bu sayede hem göbek üstü hem de göbek altı gerginleştirilmiş olur.

  Mini Karın Germe Ameliyatını Kimler Yaptırabilir?

  • Sürekli kilo alıp vermiş olanlar
  • Vücudunun göbek deliği altında sarkmalar olanlar
  • Sadece karın alt bölgesinde fazla yağ ve deri bulunan
  • Doğumdan sonra fazla yağ ve derisi göbeğin alt kısmında toplanan
  • Göbek deliği normalden fazla yukarıda olan

  kişiler mini karın germe ameliyatı yaptırabilir. Özellikle doğumdan sonra alt göbekte oluşan sarkmalar için ideal bir operasyondur.

  Tam Karın Germe ve Mini Karın Germe Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Sadece göbeğin alt kısmında deri fazlalığı varsa mini karın germe yapılır. Mini karın germe ameliyatında göbek deliği korunur. Göbek deliğinin alt kısmında fazla sarkmış olan deri toparlanır.

  Tam karın germe ameliyatında, yeni bir göbek deliği oluşturulması gerekir. İki ameliyat arasındaki en büyük fark budur. Mini karın germede ihtiyaç duyulmadıkça göbek deliğinin yeri değiştirilmez.

  Her iki ameliyatta da göbeğin alt kısmına yani bikini bölgesine kesi yapılır. Mini karın germede atılan kesinin boyutu yaklaşık 15 cm iken tam karın germede bu boyut daha uzundur.

  İki ameliyatta da iyileşme süreci farklılık gösterir. Mini karın germe ameliyatında 3-4 gün içinde normal hayata dönerken tam germe ameliyatında bu 1 haftayı bulur.

  Mini Karın Germe Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

  • Mini karın germede dikiş izi tam karın germeye göre daha kısadır.
  • Mini karın germe ameliyatından sonra iyileşme süreci daha kısa ve kolaydır.

  Mini Karın Germe Ameliyatı Dezavantajları Nelerdir?

  • Mini karın germe ameliyatında sadece karnın alt kısmına müdahale edilir. Bu yüzden göbeğin üst kısmındaki sorunlar giderilmez.
  • Mini ve tam karın germe karşılaştırıldığında mini karın germe daha dramatize görünebilir.

  Karın Germe (Abdominoplasti) Fiyatları 2023

  Karın bölgesi kadında zarafetin ve inceliğin sembolüdür. Şişkin bir göbek hamile ya da yaşlı imajı verdiğinden özgüven kaybına neden olabilmektedir. Bu sorunları gidermek için karın germe konusunda çok sayıda cerrahi teknik tanımlanmış ve uygulanmaktadır. Her estetik cerrah kendi ustalaştığı teknikler arasından hastası için en uygun olanını seçer. Özel hastane karın germe fiyatları da değişen faktörler ve tekniklere göre farklılıklar gösterir.

  Öncelikle muayene şarttır. Muayene sırasında hastanın beklentileri ve estetik cerrahın yapabilecekleri karşılaştırılır ve en uygun teknikler seçilir. Ameliyat hazırlıkları, ameliyat şekli ve ameliyat sonrası yapılacaklar ile hastanede kalış süresi konuşulur. Ameliyatın sağlayacağı yararlar ve riskleri anlatılır. Karın germe estetiği sonrası bakım tarif edilir. Telefonla fiyat vermek uygun değildir. Zaten her hastane ve doktorun vereceği fiyat farklıdır. Örneğin karın germe ameliyatı yapılan yerler arasında fiyatlar birbirinden değişik olabilir. Hastanelerin verdiği hizmetler arasında farklılıklar olabileceği gibi doktorların da ücretlerinde farklılıklar vardır. Doktorlar da tecrübe ve tanınmışlık derecelerine göre daha yüksek fiyat belirleyebilirler. Yeni mezun doktorlar daha uygun fiyatlar vererek daha çok ameliyat yapmayı seçebilirler.

  Özel hastane karın germe (abdominoplasti) estetiği doktorlarının güncellenmemiş web sayfalarında bazen 5 -10 yıl öncenin fiyatları görülebilmektedir. Bu fiyatları görerek doktoruna gidenler sürpriz fiyatlarla karşılaşırlar. Bu nedenle web sayfalarında yazılı fiyatlara güvenmek her zaman mümkün olmaz. En doğru fiyatları muayene sonrasında doktorunuz verebilir.

  Sosyal Medyada Paylaş:

  Bunlar da İlginizi Çekebilir

  genital-estetik-ameliyatlar
  Genital Estetik Ameliyatlar

  Vajina estetiği, genital bölgeye yapılan estetik operasyonlarıdır. ‘Genital bölge est…

  Devamını Oku
  kol-germe-ameliyatı
  Kol Germe Ameliyatı

  Omuzdan dirseğe kadar kol derisinde genellikle kilo verme sonrası sarkma, buruşma olm…

  Devamını Oku
  yag-alma-liposaksin
  Yağ Alma (Liposakşın)

  Vücut estetiğini bozan yağlanmaların düzeltilmesi için yapılır. Daha çok göbek, basen…

  Devamını Oku