Dudak Estetik Ameliyatı

  Dudaklar, hem ağız içi anatomik yapılarla ilişkisi hem de burun ve çene gibi yüz hatlarıyla ilişkisi bakımından oldukça önemli bir yapıya sahiptir.

  Dudak, yüzümüzde gençlik, güzellik, cazibe derecesinin ölçüsü sayılan ve en çok dikkat çeken bölgemizdir. Güzel dudaklar için öncelikle sağlıklı olmak gerekir. Kansızlık durumunda ve heyecanlandığımızda soluklaşırlar.

  Diş bakımı eksikliği, sigara içme, güneşte fazla kalma ve vitamin eksikliklerinde dudaklarda kabuklanma ile çatlaklar oluşarak sağlıksız görünmemize yol açarlar. Krem ve makyajla bu belirtiler bastırılmaya çalışılırken, kalitesiz makyaj malzemeleri de sorunu çoğu kez artırmaktadır. Yaşla birlikte dudak kasları zayıflamakta ve dudaklar incelmektedir. Dudak hacmi azalınca kırışıklıkların artması da kolaylaşır.

  Dudakların estetik bir görünüm kazanması sıkça talep edilen bir durumdur. En çok talep edilen estetik işlemleri; dudak hacminin artırılması, dudak lokalizasyonunun değiştirilerek burun ve dudak arasında mesafenin azaltılması, dudak çizgilerinin belirginleştirilmesi, dudak kıvrımlarında düzenleme yapılması olarak sıralanabilir.

  Dudak Estetiği Nedir?

  Dudak estetiği denilince dudağı güzelleştirmek için yapılan cerrahi işlemler ve cerrahi olmayan dolgu, botoks, pdo, ve benzeri işlemlerin tamamı anlaşılır.

  Üst dudak cerrahi işlemleri diğer minimal işlemlerle düzeltilmesi mümkün olmayan problemler için yapılır. Üst dudakla burun arasının geniş olması durumunda burun altından cilt parçası çıkarılarak bu alan daraltılır ve dudak yükseltilir. Çıkarılan cilt boynuz şeklinde planlanarak izlerin görülmesi önlenir. Ağız köşeleri sarkmaları yaşlı ve üzgün bir görünüm oluşturur. Sarkan kısım cerrahi olarak çıkarılıp kenarlara gülümseyen bir görünüm kazandırılır. Üst dudakla burun arası dar olanlarda genellikle burun uzun ve sarkmıştır. Rinoplasti sırasında burun düzeltilirken bu alan da genişletilebilir.

  Dudak Estetiği Kimler İçin Uygundur?

  Dudak estetiği, daha genç ve daha çekici görünen dudaklara sahip olmak isteyen herkes için uygundur. Dudakları güzellik standartlarına ve altın oranlara uymayanlara yapılabilir. Yaşlılık belirtilerini azaltmak için de uygundur.

  Dudak Estetiğinde Yapılan Uygulamalar Nelerdir?

  Dudak estetiği uygulamalarında, kişinin anatomik özellikleri ve estetik beklentileri esas alınarak yapılacak estetiğe karar verilir. Dudak estetiği operasyonundan sonra iyi bir sonuç alınması için kişinin dudak anatomik yapısı detaylıca değerlendirilmelidir.

  dudak-estetigi-ozel-hastane-izmir

  manisa-dudak-estetigi

  Estetik Dudak Nasıl Olmalıdır?

  Dudak köşeleri hafifçe yukarı bakmalı, M harfi şeklindeki üst dudak yayı belirgin olmalı, dudak kenarları düzgün ve uyumlu olmalı, dudak ve burun arasında uzanan filtrum kolonları silik olmamalı, dudaklar pembe ve yumuşak görünümde olmalı, alt ve üst dudak simetrik olmalı, alt dudak üst dudağa göre hafifçe daha dolgun olmalıdır. Üst dudak 1 birim kalınlıkta ise, alt dudak 1.6 birim kalınlıkta olmalıdır. (Bu kural altın oranların dudağa uygulanması sonucu elde edilmiştir.)

  Üst dudak M’si üzeri ile burun arasındaki bölge de dudağa aittir. Bu bölgede barkod ya da sigara çizgileri denilen dikine kırışıklıklar olmamalı, bu alan aşırı geniş ya da dar olmamalıdır. Gülerken üst dudaklar diş etlerini örtmelidir.

  Dudak Güzelliği Ve Önemi

  Dudak, yüzümüzde gençlik, güzellik, cazibe derecesinin ölçüsü sayılan ve en çok dikkat çeken bölgemizdir. Güzel dudaklar için öncelikle sağlıklı olmak gerekir. Kansızlık durumunda ve heyecanlandığımızda soluklaşırlar. Diş bakımı eksikliği, sigara içme, güneşte fazla kalma ve vitamin eksikliklerinde dudaklarda kabuklanma ile çatlaklar oluşarak sağlıksız görünmemize yol açarlar. Krem ve makyajla bu belirtiler bastırılmaya çalışılırken, kalitesiz makyaj malzemeleri de sorunu çoğu kez artırmaktadır. Yaşla birlikte dudak kasları zayıflamakta ve dudaklar incelmektedir. Dudak hacmi azalınca kırışıklıkların artması da kolaylaşır.

   

  Dudak Dolgusu Nedir? Dudak Kök Hücre Dolgusu Nedir?

  Dolgular, dudağın estetik amaçlarla hacimlendirilmesi ve şekillendirilmesi için enjekte edilen reaksiyon yapmayan doğal doku ya da maddelerdir. Bunlar hyaluronik asit türevleri ya da kişinin kendisinden alınan yağ dokusu ve kök hücreleri olabilir. Hyaluronik asit daha kısa süreli etkiliyken, yağ dokusu kök hücreleri uzun süreli, hatta kalıcı sayılır. Yağ dokusu içinde bulunan kök hücreler dudak dokusu içinde canlandırıcı etkiler gösterir.

  Hyaluronik asit dolgular ile günümüzde sık olarak kullanılmaktadır. Anatomik yapılar ve estetik oranlar göz ardı edilerek yapıldığında yapay ve itici görünümler oluşmaktadır. En sık yapılan hatalar üst dudağın fazla doldurulması ve filtrum kolonlarının ihmal edilmesiyle ördek dudağı şeklinde dudak oluşmasıdır. Bu işlemlerin rastgele yerlerde ve ehli olmayanlar tarafından yapılmaması gereklidir.

  dudak-estetigi-ameliyati-nedir

  dudak-estetigi-ameliyati-nasil-yapilir

  Dudak Kalınlaştırma Estetiği Nasıl Yapılır?

  Dudak estetiğinde en sık başvurulan yöntem Dudak kalınlaştırma estetiği yöntemidir. Bu yöntemde dudak hacmi artırılarak daha dolgun ve kalın bir dudak görüntüsü elde edilir. Güzel bir sonucun elde edilebilmesi için farklı yöntemler uygulanabilir. Hastanın isteğine göre geçici ya da kalıcı teknikler seçilebilir.

  Yaklaşık 6-9 ay gibi bir süre için geçerli olan hyalünorik asit içerikli dolgular uygulanabilir. Bunun gibi kalıcı estetik operasyonları için dudak dokusu altına yerleştirilen implantlardan yararlanılabilir. Ayrıca dudak dokusu içine yağ enjeksiyonu da dolgun bir dudak görümü kazanmak için uygulanabilir.

  Dudak İnceltme Estetiği Nasıl Yapılır?

  Doğuştan gelen genetik özelliklere sahip bireylerde kalın dudak yapısı meydana gelebilir. Kişinin isteğine göre tatmin edici sonuçların elde edilebilmesi için dudak inceltme estetiği yapılır. Bu sebeple dudak dolgusu, ameliyat ile yeniden düzenlenerek inceltilir.

  Dudak içinden çıkarılacak mokoza altı yağ dokusunu içine alan, eliptik bir parça çıkarılır ve kapatılır. Bu işlem hem alt hem de üst dudakta aynı şekilde uygulanır.

  İşlem sonrası morluk ve şişlik normal bir durumdur. Dudakların istenilen şekle ulaşması 1-3 ay arasını bulabilir. Dudak inceltme ameliyatı sonrasında herhangi bir iz kalmaz.

  Üst Dudağı Kaldırma Estetiği (Lip Lift)

  Yaş ilerledikçe yüzün hemen her bölgesinde, kaş, göz kapakları, yanaklar, boyun gibi dudağın üst kısmında da sarkma oluşabilir. Lip lift veya üst dudak kısaltması isteyen hastalar fark etmeden dudak dolgusu yaptırırlar. Daha sonra da ortaya çıkan sonuçtan memnun kalmazlar. Çünkü dudak dolgusu ile dudakların daha da uzamasını sağlarlar.

  Üst dudak kaldırma ameliyatı sırasında, üst dudak dikey uzunluğunu kısaltmak için burun tabanında yapılan bir planlama ile fazla deri alınır. Burun tabanında belli belirsiz, gizli bir iz kalır.

  Dudak Estetiği Fiyatları

  Fiyatlar yapılan cerrahi işleme ve kullanılan malzemeye göre değişkenlik göstermektedir.

  Sosyal Medyada Paylaş:

  Bunlar da İlginizi Çekebilir

  kulak-estetigi
  Kulak Estetik Ameliyatı

  Kulak estetik ameliyatı bir diğer ismi olan kepçe kulak ameliyatı ile de bilinmektedi…

  Devamını Oku
  otoplasti-kepce-kulak-ameliyati
  Otoplasti (Kepçe Kulak Ameliyatı)

  Estetik kulak cerrahisi olarak da bilinir. Kulağın ölçüsünü, şeklini ve açılarını değ…

  Devamını Oku