Manisa Meme Küçültme

  Meme küçültme, göğüslerin normalden daha büyük olması nedeniyle kişinin rahatsız olmasıyla tercih edilen bir operasyondur.

  İleri derece meme büyüklüğü, ağırlığa bağlı olarak vücudun öne doğru eğilmesine sebep olur. Ayrıca sırt ve omurga ağrısı, meme altında yara ve pişik gibi sorunlara yol açar.

  Memeden yağ dokusu, meme dokusu ve deri çıkarılması ile memenin küçültülüp şekillendirilmesi ameliyatıdır. Büyük memeler bazen estetik, psikolojik ve fonksiyonel sorunlara yol açmaktadır.

  Meme Küçültme Teknikleri 

  Meme Küçültme operasyonunda cerrahınız meme başı çevresi ve aşağısının derisinden girerek fazla meme ve yağ dokusunu çıkarır. Memeye şekil verip meme başını yeni yerine taşır. Bu sırada genellikle meme başını alttaki memeden ayırmaz. Çok büyük memelerde bazen meme başını tamamen ayırıp daha yukarıda hazırlanan bir yere greft olarak taşınır.

  Meme küçültme ameliyatlarında prensipler aynı olmakla birlikle teknikler hızla değişmektedir. Bazı teknikler daha fazla küçültmeye uygun iken bazı teknikler ise daha az küçültüp daha doğal sonuçlar verebilmektedir. Her estetik cerrahın kendi tercih ettiği ve başarılı olduğu yaklaşımları mevcuttur. Bu nedenle muayene olurken cerrahınızdan hangi yöntemle ameliyat olacağınızı sormanız gerekir.

  manisa-meme-kucultme

  manisa-meme-kucultme-nedir

  Meme Küçültme Ameliyatı Sebepleri:

  • Memelerin fazla büyük ve sarkık olması
  • Asimetrik tek taraflı büyük meme olması
  • Kronik sırt boyun ve omuz ağrıları
  • Meme altında kızarıklık, tahriş ve pişik olması
  • Fiziksel hareketlerde zorluk olması
  • Büyük memelere bağlı olarak toplum içinde kendini kötü hissetme
  • Uygun kıyafet bulmada güçlük

  Meme Küçültme Ameliyatının Önerilmediği Durumlar: 

  • Sigara: Sigara içenlerde doku kaybı, iyileşmede gecikme olduğundan ameliyat risklerinde estetik ve sağlık açısından önemli kayıplar oluşabilir.
  • Kalp hastalığı, diyabet ve benzeri sistemik hastalıklar
  • Aşırı kilo
  • Skar istemeyenler

  Meme Küçültme Ameliyatının Ertelenebileceği Durumlar:

  • Hamilelik planlandığı durumlarda ertelenir.
  • Kilo verme amacıyla diyet yapılırken hızlı kilo verme döneminde kilo verme duruncaya kadar ertelenir.
  • Adet döneminde göğüs ağrısı olduğunu ifade eden hastalarda adet dönemi geçince yapılır.

  Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri

  • Morluklar olması: Genellikle birkaç haftada kendiliğinden geçerler.
  • Enfeksiyon: Enfeksiyonu önlemek için ameliyatta koruyucu antibiyotik verilir. Ameliyat sonrası kontrollerde pansuman yapılıp enfeksiyon olup olmadığı kontrol edilir.
  • Kanama: Nadir görülür, ameliyattan önce aspirin ve kan sulandırıcı ilaçlar bırakılmalıdır.
  • Skar, iz olması: İzler asla kaybolmaz. Ama bir kısmı meme altına ve meme başı çevresine saklanabilir. Dikişler estetik tekniklerle atılır. Ameliyat sonrasında iz giderici kremler kullanılır. Bir yıl sonra genellikle belirgin olmayan ince, beyaz bir iz kalır. Yara iyileşmesinde problem olanlarda nadiren hipertrofik nedbe ya da keloid denilen kabarık izler oluşabilir.
  • Meme başlarında duyu kaybı: Aşırı büyük, dev meme denilen gruptaki hastalarda meme başı eski yerinden tamamen ayrılıp yeni yerine greft olarak dikilir. Bu vakalarda meme başlarında mutlaka duyu kaybı olur.
  • Süt vermede güçlük: Süt bezleri kanalları ve sinirlerini koruyucu tekniklerle bu riskler azaltılmaya çalışılır.
  • Her iki memenin şekillerinde, simetrilerinde, büyüklüklerinde problemler olması. Bu durumlarda ileride tekrar ameliyat gerekebilir.
  • İyileşmenin gecikmesi: Yara kenarlarının ayrılması, cilt veya meme başı dokusunda kayıplar oluşabilir.
  • Anestezi riskleri: Cerrahi risklerden bağımsız olarak anesteziye ait riskler mevcuttur. Bu riskler anestezi doktoru tarafından muayene sırasında anlatılacaktır.

  manisa-meme-kucultme-neden-yapilir

  manisa-meme-kucultme-kimlere-yapilir

  Meme Küçültme Ameliyat Öncesi Muayenede 

  • Estetik cerrahınız tıbbi tetkik ve değerlendirme yapılır.
  • Doktorunuz memelerinizi muayene eder ve ölçümler yapabilir.
  • Meme ölçüsü konusundaki beklentinizi ve ameliyat sonrası nasıl görüneceğinizi doktorunuzla konuşabilirsiniz.
  • Riskleri ve faydaları doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.
  • Tıbbi kayıp için ameliyat öncesi meme resimleriniz çekilecektir.
  • Uygulanacak anestezi, tahmini ameliyat süresi ve hastanede kalış süreleri konuşulacaktır.
  • Ayrıca ileride karşılaştırılabilmesi için mammografi isteyebilir.
  • Ameliyattan bir süre önce ve sonrasına kadar sigarayı bırakmanızı isteyebilir.
  • Aspirin ve benzeri kanamayı artırabilecek ilaç, içecek ve gıdalar konusunda sizi bilgilendirebilir.

  Meme küçültme ameliyatı sonrasında her ne kadar sonuçlar hemen görülse de ödemlerin geçmesi birkaç ay alabilir. İzlerin belirginliğini kaybetmesi daha da zaman alır.

  Manisa Meme Büyütme hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.

  Meme küçültme öncesinde sigarayı ne zaman bırakmam gerekir?

  Meme küçültme ameliyatlarında sigarayı bırakmak zorunludur. Çünkü doku uçlarında ve dikiş yerlerinde kalıcı problemlere yol açabilir. Sigara dumanında bulunan karbon monoksit ve diğer kimyasallar etkisiyle gergin bölgelerde doku ölümü ve yaralar oluşabilir. Ameliyattan bir ay önce bırakmak ve ameliyattan 3 hafta sonrasına kadar kullanmamak gerekir. Sigara içmek anestezi komplikasyonlarını artıran bir faktör olduğundan nispeten uzun süren böyle ameliyatlardan önce bırakmak gereklidir.

  Meme küçültme ameliyatı sonrasında ne zaman spora başlayabilirim?

  Meme küçültme sonrasında birinci haftadan sonra sportif yürüyüşlere başlanabilirse de pek çok faktör bu süreyi etkileyebilir. İlk günlerde yürüme ile memede hafif ağrı hissedilirken sonrada bu durum düzelir. Kol harekeleriyle hassasiyet ve ağrı olması daha uzun sürer. Üçüncü haftadan sonra spor yapılabilir. Ancak bir iki ay memelerin darbe almasında sakınmak gerekli olduğundan travmaya yol açabilecek sporlar önerilmez.

  Meme küçültme ameliyatı sonrasında ilaç kullanmam gerekir mi?

  Meme küçültme ameliyatı sonrasında bazen antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar doktorunuz tarafında önerilebilir. Dikiş yerlerinin iyileşmesi süresince antibiyotikli kremler verilebilir. Bazı kişilerde bünyesi ile ilgili olarak bilinmeyen sebeplerle dikiş yerlerinde sonradan kabarma oluşabilir. Bunlara hipertrofik nedbe ya da keloid ismi verilir. Daha sonra bu kabarmaları önlemek ve oluşursa azaltmak için kremler kullanılabilir. Bu amaçla üretilmiş iki türde krem vardır. Birincisi soğan özütünden yapılmıştır. İkincisi ise silikon içerir.

  Meme küçültme ameliyatı olanlar emzirmede problem yaşar mı?

  Meme küçültme ameliyatları sonrasında emzirme genellikle korunur. Bazen meme başının duyu kaybı ya da süt kanallarının bütünlüğünün bozulduğu durumlarda emzirme problemi oluşabilir. Bu nedenle meme küçültme ameliyatları bu konuda hassas olan kişilerde doğum sonrasına bırakılabilir. Hastalarımızın büyük bölümü aşırı rahatsız oldukları büyük göğüslerden kurtulmak için ileride süt verememe ihtimalini kabul ederek ameliyat istemektedirler.

  Meme küçültme ameliyatı ile kaç beden küçültülebilir?

  Meme küçültme ameliyatı sonucu oluşacak meme büyüklüğüne hasta ile doktorun birlikte karar vermesi önemlidir. Çünkü meme küçültme ameliyatının bir sınırı yoktur. Sadece dikleştirme yapılmasından başlayarak tekniği değiştirmek kaydıyla dereceli olarak memeyi küçültmek hatta tamamen yok etmek ve erkek memesine benzetmek mümkündür. Hafif ve orta küçültmelerde vertikal teknik, daha büyüklerde ise meme başının greft olarak yukarı alındığı ve alt kısmın tamamen çıkarıldığı teknikler kullanılabilir.

  Sosyal Medyada Paylaş:

  Bunlar da İlginizi Çekebilir

  meme-ucu-estetigi
  Meme Ucu Estetiği

  Meme ucu estetiği nedir? Meme ucundaki estetik problemler, genetik etkenlerden, doğuş…

  Devamını Oku
  meme-buyutme-slikon
  Meme Büyütme (Silikon)

  Meme büyüklüğünü artırmak için yapılan silikon protez koyma ameliyatıdır. Meme altınd…

  Devamını Oku
  gogus-buyutme-ameliyati-nasil-yapilir
  Göğüs Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Göğüs Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır? Kadınlığı simgeleyen en önemli organlardan bir…

  Devamını Oku