Meme Küçültme

  Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

  Meme Küçültme Ameliyatı Nedir? Öncelikle bazı kadınların memeleri çok büyük boyutlara sahip olabilmektedir. Büyük boyuta sahip olan memeler ise zamanda sırt ve omuzlara yük oluşturmaktadır. Bunun sonucunda ise sırtta ve omuzlarda ağrılar ortaya çıkmaktadır. Ağrıların oluşumu ile birlikte hayat kalitesi düşmekte ve kişi kendini psikolojik anlamda kötü hissetmektedir. Yaz aylarında ise bu bölgede tahriş meydana gelebilmektedir.

  Tüm bu sorunların önüne geçmek amacıyla meme küçültme ameliyatına başvurulmaktadır. Ameliyat ile birlikte memelerde bulunan aşırı yağ dokuları ve deri fazlalıkları alınmaktadır. Sonrasında ise normal boyutlarda olan memeler elde edilerek olumsuz tüm durumlar giderilmektedir. Meme küçültme, göğüslerin normalden daha büyük olması nedeniyle kişinin rahatsız olmasıyla tercih edilen bir operasyondur.

  İleri derece meme büyüklüğü, ağırlığa bağlı olarak vücudun öne doğru eğilmesine sebep olur. Ayrıca sırt ve omurga ağrısı, meme altında yara ve pişik gibi sorunlara yol açar. Memeden yağ dokusu, meme dokusu ve deri çıkarılması ile memenin küçültülüp şekillendirilmesi ameliyatıdır. Büyük memeler bazen estetik, psikolojik ve fonksiyonel sorunlara yol açmaktadır.

  Meme Küçültme Ameliyatı Neden Yapılır?

  Meme Küçültme Cerrahisi Neden Yapılır? Bu durumun birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Öncelikle ilk nedenlerden bir tanesi omuzlarda ve sırtlarda oluşan ağrıdır. Memeler olması gerekenden çok daha büyük olduğundan dolayı sırtlarda ve omuzlarda yük oluşturmakta ve ağrı oluşumuna neden olmaktadır. Bununla birlikte kıyafet seçimlerini oldukça zor bir hale getirmektedir. Bedene oranla göğüsler çok büyük olduğundan dolayı kıyafetler uyumsuz olmaktadır.

  Bir diğer neden ise özellikle yaz aylarında oluşan tahrişlerdir. Çok büyük göğüsler nedeniyle bölgede tahrişler oluşabilmektedir. Bunun yanı sıra fiziksel aktivite esnasında işi oldukça zorlayıcı bir hale getirebilmektedir. Tüm bunların artık geride kalması için bu cerrahi yönteme başvurulmaktadır.

  Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Bazı kadınların memesi doğuştan veya sonradan çok büyük olacak şekilde gelişim gösterebilmektedir. Aşırı büyük memelere sahip olmak bazı kişilere çekici gelebilmektedir fakat bu durum oldukça fazla sorun yaşanmasına neden olmaktadır. Özellikle sırt ve omuz ağrısı, tahriş gibi durumları ortaya çıkarabilmektedir. Aynı zaman çok büyük olan memeler, estetik anlamda da kişinin kendini rahatsız hissetmesine neden olabilmekte ve kıyafet bulmakta zorlanmasına yol açabilmektedir. Bundan dolayı da göğüs küçültme ameliyatına başvurulmaktadır.

  Ameliyat ile birlikte göğüste bulunan fazla yağ dokusu çıkarılmaktadır. Ameliyat sırasında ayrıca fazla deri bulunmaktaysa fazla derilerde çıkarılmaktadır. Bu sayede göğüs daha normal bir boyuta ulaşmaktadır. Bununla birlikte hastanın hayat kalitesi arttırılmaktadır.

  Memenin durumuna bağlı olarak 2,5 saat ile 4 saat civarında sürebilmektedir. Ameliyat esnasında memede bulunmakta olan fazla yağ dokusu ve fazla deri alınmaktadır. Genel anestezi altında gerçekleştirilmekte olan bir işlemdir ve hasta ameliyat esnasında hiçbir şey hissetmeden uyumaktadır. Operasyon sonrasında ise hasta belirli bir süre hastanede yatırılmakta ve ardından taburcu edilmektedir. Sonraki dönemde hastanın kendine çok dikkat etmesi önerilmektedir. Bu sayede iyileşme daha hızlı gerçekleşmektedir.

  Meme Küçültme Teknikleri Nelerdir?

  Meme Küçültme operasyonunda cerrahınız meme başı çevresi ve aşağısının derisinden girerek fazla meme ve yağ dokusunu çıkarır. Memeye şekil verip meme başını yeni yerine taşır. Bu sırada genellikle meme başını alttaki memeden ayırmaz. Çok büyük memelerde bazen meme başını tamamen ayırıp daha yukarıda hazırlanan bir yere greft olarak taşınır.

  Meme küçültme ameliyatlarında prensipler aynı olmakla birlikle teknikler hızla değişmektedir. Bazı teknikler daha fazla küçültmeye uygun iken bazı teknikler ise daha az küçültüp daha doğal sonuçlar verebilmektedir. Her estetik cerrahın kendi tercih ettiği ve başarılı olduğu yaklaşımları mevcuttur. Bu nedenle muayene olurken cerrahınızdan hangi yöntemle ameliyat olacağınızı sormanız gerekir.

  meme-kucultme-teknikleri-nelerdir

  meme-kucultme-ameliyati-sebepleri-nelerdir

  Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

  İlk olarak detaylı bir muayene gerçekleştirilmesi ve hastanın genel sağlık durumunun kontrol edilmesi gerekmektedir. Çünkü bazı sağlık sorunları bu ameliyatın uygulanmasına engel olabilmektedir. Tehlike oluşmaması için ise detaylı bir inceleme gerçekleştirilmektedir. Ultrason ve mamografi yöntemin de başvurulmaktadır. Meme ölçüsüne net bir şekilde karar verilmekte ve işlem buna uygun olacak şekilde gerçekleştirilmektedir.

  Eğer kullanılmakta olan bir ilaç var ise ameliyat öncesinde muayene esnasında bu durumun mutlaka paylaşılması gerekmektedir. Çünkü ameliyat öncesi dönemde bazı ilaçların kullanılmaması gerekmektedir.

  Meme Küçültme Ameliyat Öncesi Muayenede Yapılan İşlemler Nelerdir?

  • Estetik cerrahınız tıbbi tetkik ve değerlendirme yapılır.
  • Doktorunuz memelerinizi muayene eder ve ölçümler yapabilir.
  • Meme ölçüsü konusundaki beklentinizi ve ameliyat sonrası nasıl görüneceğinizi doktorunuzla konuşabilirsiniz.
  • Riskleri ve faydaları doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.
  • Tıbbi kayıp için ameliyat öncesi meme resimleriniz çekilecektir.
  • Uygulanacak anestezi, tahmini ameliyat süresi ve hastanede kalış süreleri konuşulacaktır.
  • Ayrıca ileride karşılaştırılabilmesi için mammografi isteyebilir.
  • Ameliyattan bir süre önce ve sonrasına kadar sigarayı bırakmanızı isteyebilir.
  • Aspirin ve benzeri kanamayı artırabilecek ilaç, içecek ve gıdalar konusunda sizi bilgilendirebilir.

  Meme Küçültme Ameliyatı Sebepleri Nelerdir?

  • Memelerin fazla büyük ve sarkık olması
  • Asimetrik tek taraflı büyük meme olması
  • Kronik sırt boyun ve omuz ağrıları
  • Meme altında kızarıklık, tahriş ve pişik olması
  • Fiziksel hareketlerde zorluk olması
  • Büyük memelere bağlı olarak toplum içinde kendini kötü hissetme
  • Uygun kıyafet bulmada güçlük

  Meme Küçültme Ameliyatının Önerilmediği Durumlar Nelerdir?

  • Sigara: Sigara içenlerde doku kaybı, iyileşmede gecikme olduğundan ameliyat risklerinde estetik ve sağlık açısından önemli kayıplar oluşabilir.
  • Kalp hastalığı, diyabet ve benzeri sistemik hastalıklar
  • Aşırı kilo
  • Skar istemeyenler

  Meme Küçültme Ameliyatının Ertelenebileceği Durumlar Nelerdir?

  • Hamilelik planlandığı durumlarda ertelenir.
  • Kilo verme amacıyla diyet yapılırken hızlı kilo verme döneminde kilo verme duruncaya kadar ertelenir.
  • Adet döneminde göğüs ağrısı olduğunu ifade eden hastalarda adet dönemi geçince yapılır.

  Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

  Nadiren enfeksiyon ve kanama oluşumu görülebilmektedir. Ayrıca meme başı duyusu bazen olumsuz anlamda etkilenebilmektedir. Bir diğer risk ise süt kanallarının zedelenme riskidir. Eğer zedelenme gerçekleşir ise süt verme potansiyeli azalmaktadır.

  • Morluklar olması: Genellikle birkaç haftada kendiliğinden geçerler.
  • Enfeksiyon: Enfeksiyonu önlemek için ameliyatta koruyucu antibiyotik verilir. Ameliyat sonrası kontrollerde pansuman yapılıp enfeksiyon olup olmadığı kontrol edilir.
  • Kanama: Nadir görülür, ameliyattan önce aspirin ve kan sulandırıcı ilaçlar bırakılmalıdır.
  • Skar, iz olması: İzler asla kaybolmaz. Ama bir kısmı meme altına ve meme başı çevresine saklanabilir. Dikişler estetik tekniklerle atılır. Ameliyat sonrasında iz giderici kremler kullanılır. Bir yıl sonra genellikle belirgin olmayan ince, beyaz bir iz kalır. Yara iyileşmesinde problem olanlarda nadiren hipertrofik nedbe ya da keloid denilen kabarık izler oluşabilir.
  • Meme başlarında duyu kaybı: Aşırı büyük, dev meme denilen gruptaki hastalarda meme başı eski yerinden tamamen ayrılıp yeni yerine greft olarak dikilir. Bu vakalarda meme başlarında mutlaka duyu kaybı olur.
  • Süt vermede güçlük: Süt bezleri kanalları ve sinirlerini koruyucu tekniklerle bu riskler azaltılmaya çalışılır.
  • Her iki memenin şekillerinde, simetrilerinde, büyüklüklerinde problemler olması. Bu durumlarda ileride tekrar ameliyat gerekebilir.
  • İyileşmenin gecikmesi: Yara kenarlarının ayrılması, cilt veya meme başı dokusunda kayıplar oluşabilir.
  • Anestezi riskleri: Cerrahi risklerden bağımsız olarak anesteziye ait riskler mevcuttur. Bu riskler anestezi doktoru tarafından muayene sırasında anlatılacaktır.

  Meme küçültme ameliyatı sonrası her ne kadar sonuçlar hemen görülse de ödemlerin geçmesi birkaç ay alabilir. İzlerin belirginliğini kaybetmesi daha da zaman alır.

  Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları

  Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat fiyatları hesaplanırken ameliyatın yapıldığı hastanenin ameliyathane kirası, hemşirelik hizmeti, ilaç ve otelcilik hizmeti ile cerrahın emeği için istediği ücret toplanır. Hastaneler otelcilik hizmeti ve tanınırlıkları oranında daha fazla ücret istemektedirler. Bu nedenle bir estetik cerrah, emeği karşılığı aldığı ücret değişmese de farklı hastanelerde aynı ameliyatı farklı fiyatlara yapılabilmektedir. Kullanılan tekniğe ve memelerin boyutuna bağlı olarak fiyat değişebilir.

  Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

  Estetik cerrahın emeği karşılığı istediği ücret ise branşındaki tecrübesi ve tanınırlığına göre değişebilmektedir. Piyasa şartları da önemlidir. Ödeme gücünün az olduğu ülke ve şehirlerde ücretler daha düşük olmaktadır. Kriz dönemlerinde ücret düşerken refahın arttığı dönemlerde taleple birlikte ücret de artmaktadır. En uygun fiyatı muayenenin ardından cerrahınıza sormalısınız.

  Meme küçültme öncesinde sigarayı ne zaman bırakmam gerekir?

  Meme küçültme ameliyatlarında sigarayı bırakmak zorunludur. Çünkü doku uçlarında ve dikiş yerlerinde kalıcı problemlere yol açabilir. Sigara dumanında bulunan karbon monoksit ve diğer kimyasallar etkisiyle gergin bölgelerde doku ölümü ve yaralar oluşabilir. Ameliyattan bir ay önce bırakmak ve ameliyattan 3 hafta sonrasına kadar kullanmamak gerekir. Sigara içmek anestezi komplikasyonlarını artıran bir faktör olduğundan nispeten uzun süren böyle ameliyatlardan önce bırakmak gereklidir.

  Meme küçültme ameliyatı sonrasında ne zaman spora başlayabilirim?

  Meme küçültme sonrasında birinci haftadan sonra sportif yürüyüşlere başlanabilirse de pek çok faktör bu süreyi etkileyebilir. İlk günlerde yürüme ile memede hafif ağrı hissedilirken sonrada bu durum düzelir. Kol harekeleriyle hassasiyet ve ağrı olması daha uzun sürer. Üçüncü haftadan sonra spor yapılabilir. Ancak bir iki ay memelerin darbe almasında sakınmak gerekli olduğundan travmaya yol açabilecek sporlar önerilmez.

  Meme küçültme ameliyatı sonrasında ilaç kullanmam gerekir mi?

  Meme küçültme ameliyatı sonrasında bazen antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar doktorunuz tarafında önerilebilir. Dikiş yerlerinin iyileşmesi süresince antibiyotikli kremler verilebilir. Bazı kişilerde bünyesi ile ilgili olarak bilinmeyen sebeplerle dikiş yerlerinde sonradan kabarma oluşabilir. Bunlara hipertrofik nedbe ya da keloid ismi verilir. Daha sonra bu kabarmaları önlemek ve oluşursa azaltmak için kremler kullanılabilir. Bu amaçla üretilmiş iki türde krem vardır. Birincisi soğan özütünden yapılmıştır. İkincisi ise silikon içerir.

  Meme küçültme ameliyatı olanlar emzirmede problem yaşar mı?

  Meme küçültme ameliyatları sonrasında emzirme genellikle korunur. Bazen meme başının duyu kaybı ya da süt kanallarının bütünlüğünün bozulduğu durumlarda emzirme problemi oluşabilir. Bu nedenle meme küçültme ameliyatları bu konuda hassas olan kişilerde doğum sonrasına bırakılabilir. Hastalarımızın büyük bölümü aşırı rahatsız oldukları büyük göğüslerden kurtulmak için ileride süt verememe ihtimalini kabul ederek ameliyat istemektedirler.

  Meme küçültme ameliyatı ile kaç beden küçültülebilir?

  Meme küçültme ameliyatı sonucu oluşacak meme büyüklüğüne hasta ile doktorun birlikte karar vermesi önemlidir. Çünkü meme küçültme ameliyatının bir sınırı yoktur. Sadece dikleştirme yapılmasından başlayarak tekniği değiştirmek kaydıyla dereceli olarak memeyi küçültmek hatta tamamen yok etmek ve erkek memesine benzetmek mümkündür. Hafif ve orta küçültmelerde vertikal teknik, daha büyüklerde ise meme başının greft olarak yukarı alındığı ve alt kısmın tamamen çıkarıldığı teknikler kullanılabilir.

  Sosyal Medyada Paylaş:

  Bunlar da İlginizi Çekebilir

  meme-diklestirme
  Meme Dikleştirme

  Meme dikleştirme ve diğer adıyla mastopeksi cerrahi bir işlemdir. Estetik plastik cer…

  Devamını Oku
  meme-asimetrisi-giderme-ameliyati
  Meme Asimetrisi Giderme Ameliyatı

  Meme asimetrisi, her iki memenin şekil ve büyüklük açısından birbirinden farklı olmas…

  Devamını Oku