Liposuction ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Liposakşın kilo verdirme yöntemi değil vücut konturlarının düzeltilmesi işlemidir. Liposakşın öncesinde kilo verilmesi bazı yönlerden önemlidir. Fazla kilolu hastalar genellikle diyetisyenlere yönlendirilir. Egzersiz tavsiye edilir. Kilo verildikten sonra yapılan muayenede bazı bölgelerden kilo verilemediği saptanabilir. Özellikle basen ve göbek altı bölgelerdeki göze çarpan lokalize yağlar kalabilir. Bu şişkinliklerin liposakşın ile alınması sonucu vücut daha estetik görünüm alır.

Liposakşın ameliyatından sonra kilo alındığında vücut hatlarında düzensiz fazlalıklar oluşabilir. Bu durumda diyet önerilir. Diyetle düzelme olmazsa tekrar liposakşın gerekebilir. Bu nedenle ameliyattan sonra kilo kontrolü önemlidir. Başka bir yerde yetersiz liposakşın yapılmış hastalara da tekrar liposakşın yapılabilir. Yalnız en az 6 ay geçtikten sonra önerilir. Ciltte sıkılaşma gerektiği bazı durumlarda ikinci ameliyatta lazer lipoliz yöntemi kullanılır.

Liposakşın ameliyatından sonra lokal anestezi ile olduysa ameliyattan bir saat sonra |hastanın yürümesi emboli riskine karşı tedbir olarak önerilir. ilk haftalarda düzenli korse kullanılması önemlidir. Bir süre ödem olacaktır. Diyete devam edilmeli karbonhidrat ve tatlı yiyeceklerde kaçınılmalıdır. Doktorunuz antibiyotik tedavisi vermişse kullanılır. İyileşme dönemi yapılan liposakşının bölgesinin genişliği ile ilgili olarak değişir.

Liposakşın ameliyatından sonra hamile kalmakta bir sıkıntı yoktur. Liposakşının hamileliğe zararı yoktur. Hamile kalmak karın estetiğini bozar mı demek isteniyorsa cevap şöyle olabilir. Hamilelikle birlikte kilo alınırsa daha önce yağ alınan bölgelerde eskisi kadar yağ toplanmadığı görülür. Ancak karın hamilelik sırasında sadece yağ artışı olmaz. Karın derisi ve kas tabakasında genişleme oluşur. Doğumdan sonra bolluk gevşeme ve sarkmalar olabilir. Özellikle çoğul gebeliklerde bu durum daha belirgin olur.

Liposakşın cildi gergin ve elastik olanlarda daha uygundur. Derisi kırışmış ve sarkmışlarda tercih edilmez. Çünkü deride zaten bollaşma varsa yağlar alınınca deri daha çok kırışabilir ya da sarkabilir. Liposakşın kilo verme yöntemi olmadığından lokalize yağ toplanmaları olanlarda daha güzel sonuçlar alınır. Örneğin karında basenlerde veya boyun bölgesinde yerleşmiş ve vücut estetiğini olumsuz etkileyen almak daha mantıklıdır.

Halk arasında yağ aldırma operasyonu olarak da anılan Liposuction uygulamasında bel, karın ve kalça bölgelerinden yağ aldırılması durumunda sonuç hemen fark edilecektir. Fakat hemen fark edilen sonucun tam olduğu düşünülmemelidir. Uygulamanın üzerinden 6 ay geçtikten sonra gözle görülecek sonuç tama yakın olacaktır. Özellikle üst kolda, alt bacak bölgesinde uyluk içinde yağlanma olması durumunda gerçekleştirilen Liposuction uygulamalarında da sonuç hemen fark edilecektir. Fakat uygulama sonrasında ortaya çıkması beklenen şişliklerin değerlendirmeyi zorlaştıracağı da kesinlikle unutulmamalıdır. Bu bölgeler için de bahsettiğimiz gibi 6 ay sonrasında değerlendirme yapıyor olmak daha sağlıklı sonuçlar elde edilmesi açısından önemlidir.

Liposuction uygulaması için genel olarak 18 yaş hem kadınlarda hem erkeklerde alt sınır olarak kabul edilebilir. Gelişme ve büyümenin bu yaşlarda tamamlanıyor olması, cinsiyet karakterlerinin yine bu dönemlerde belirginleşmesi önemlidir. Liposuction uygulamasının ergenlik döneminde vücut gelişimini nasıl etkilediği de insanlar arasında merak edilen konulardan birisidir. Bu konuda kişisel tercihler önemli olsa da gelişimin belirli bir forma oturmasının beklenmesinin gerekliliği nedeniyle uygulamanın gerçekleştirilmesi için tercih edilecek zaman ergenlik sonrası olmalıdır. Ergenlik döneminde kişinin psikolojik döngülerinin yüksek olması da uygulama için ergenlik dönemi sonrasının tercih edilmesinin gereklilikleri arasında yer almaktadır.

Liposuction uygulamaları kişileri günlük yaşantısını pek etkilemeyecektir. Kişi operasyon sonrasında 1 gün dinlendiğinde korse içerisinde kendisini güvende hissedecektir. Operasyon sonrasında korse kullanımı önemli olup, korsenin devamlı kullanıldığı 1 ay süresi iyileşme dönemi olarak değerlendirilebilir. Uzmanlara göre bahsettiğimiz sürecin sonrasında özellikle bacak bölgesi için lenfatik masaj yararlı olacaktır. Bacaklara gerçekleştirilen lenfatik masajı hem ödemlerin giderilmesi için hem de selülitler için oldukça faydalı olacaktır. Kişi genellikle 1 ay sonrasında normal hayatına kaldığı yerden devam edecektir.

Liposuction tercih edilerek alınacak yağ miktarı kişinin sağlık durumuna ve yaşına bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Şekillendirme amacıyla yağ alımı gerçekleştirilmesi sağlıklı olandır. Fakat bunun dışında kilo vermeye başlamasına rağmen moral bozukluğu yaşayan kişilerin yağlanma bölgelerinden bir miktar yağ alınması onların daha da yüreklenmesine olanak sağlayacaktır. Kişinin yüreklenmesi diyetlerine daha sadık olmasına neden olacaktır. Yağ aldırma işleminde belirttiğimiz kriterlere öncelik verilerek kalçadan 4 litre, belden 3 litre ve karın bölgesinden 2 - 3 litreye kadar yağ alımı yapılabilir. Vücuttan yağ alımı yapılırken kişinin kaybediyor olduğu sıvının damar yolundan verilmesi gerekmektedir. Küçük bölgeden yağ alımı yapılırken kişinin kaybettiği sıvının verilmesinin ardından hasta aynı gün evine gidebilir. Fakat daha fazla yağ alımı yapıldığı durumlarda hastanın bir gece hastanede yatması ve kaybedilen sıvının hem ağızdan hem damar yolundan alınarak desteklenmesi gerekecektir.