İyi Huylu Cilt Lezyonları

  Cilt Lezyonu Nedir?

  Ciltte görülen lezyonlar, farklı klinik ve karakteristik özelliklere sahiptir. Primer ve sekonder olarak sınıflandırılır. Cilt lezyonları genetik, viral ya da otoimmun birçok hastalığın gözle görülür ilk bulgusu olarak ortaya çıkar. Bu sebeple derinin herhangi bir bölgesinde görülen lezyonları tedavi ettirmek son derece önemlidir.

  Primer (birincil) lezyon, genellikle travma gibi dış etkenler olmaksızın doğuştan cilt yüzeyinde oluşan lezyonlardır.

  Sekonder lezyon, daha çok güneş yanığı, travma, kaşıntı gibi çevresel faktörlerden kaynaklı veya primer lezyonun form değiştirmesi sonucu ortaya çıkar.

  Hemanjiomlar damar kaynaklı dokulardır. Yüzeyel ya da derin olabilir. Tam ya da kısmi olarak çıkarılabilir. Nörofibromlar sinirsel kaynaklıdır. Yüzde ve vücutta çok sayıda olabilirler. Cerrahi olarak alınabilirler. Keratozlar deri yaşlanması sonucu ya da güneşe bağlı olabilen lekelerdir. Estetik, bazen de koruma amaçlı olarak alınabilirler.

  Siğiller mikrobik olduğundan ilaçla tedavi edilirler. İnatçı vakalarda alınabilirler. Yağ bezleri içi yağ dolu cilt altı keseleridir. Bunların dışında adlarını sayamayacağımız çok sayıda cilt lezyonu vardır. Dermatoloji uzmanlarının önerileri doğrultusunda ya da estetik amaçla çıkarılabilirler.

  iyi-huylu-cilt-lezyonlari-nedir

  cilt-lezyonlari-nasil-tedavi-edilir

  Cilt Lezyonları Belirtileri Nelerdir?

  Primer (deri altı) cilt lezyonları şunlardır:

  • Makül: Deri ile aynı seviyede olup temas ile cilt yüzeyinde hissedilmez. Çapı 1 cm’den küçültür ve çevresinde yer alan doku ile renk bakımından değişiklik gösterir.
  • Patch: Makül lezyonun boyutu 1 cm’yi geçtiğinde patch olur.
  • Papül: Sert yapılı lezyonlardır. Çapı 1 cm’den küçüktür.
  • Nodül: Papül lezyonun 1 cm’yi aştığı halidir. Vücudun alt kısmında bulunur ve genellikle ağrılı, kızarık şişliklerle tarif edilir.
  • Plak: Sert, geniş lezyon tabakalarıdır.
  • Vezikül: Çapı 0,5 cm’den küçüktür. Genellikle içi su toplamış cilt lezyonlarıdır.
  • Bül: Çoğunlukla yanık durumunda ortaya çıkan bu cilt lezyonunda çeşitli enfeksiyonda görülür.
  • Püstül: Vezikül ve bül lezyonlarının enfeksiyon kapmasıyla ortaya çıkan iltihaplı lezyonlardır.

  Sekonder (deri üstü) cilt lezyonları şunlardır:

  • Kurut: İçi su dolu vezikül ve bül lezyonları kuruduğunda ortaya çıkan sert yapılı lezyonlardır.
  • Ekskoriasyon: Derinin kaşıntı gibi müdahaleler sonucunda çizilerek kalkmasıyla oluşan lezyonlardır.
  • Erozyon: Cilt yüzeyinde görülen, aşınma ve sıyrılma gibi travmalara bağlı ortaya çıkan yüzeysel doku kaybıdır.
  • Ülser: Cilt yüzeyinde oluşan doku kaybı ile sınırlı kalmayıp bir alt tabakayı da etkiliyorsa bu lezyon ülserdir.
  • Likenifikasyon: Cilt yüzeyinin şiddetli bir şekilde kaşınması sonucunda oluşan kalınlaşma ve sertleşme ile karakterize deri lezyonlarıdır.
  • Skuam: Derinin en yüzeyinde yer alan stratum corneum tabakasının kuruyup soyularak dökülmesidir. Halk arasında kepeklenme olarak bilinir.

  Cilt Lezyonları Tedavisi Nelerdir?

  • Vitiligo ve kloazma gibi ciltte sadece renk değişikliğine yol açan hastalıklara henüz etkinliği kanıtlanmış bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak kloazma lezyonları için bazı renk açıcı tedavi yöntemleri doktorlar tarafından kontrollü bir şekilde uygulanır.
  • Papül lezyonlar, ürtiker ve liken gibi farklı hastalıklarla birlikte görülür. Tedavisi için genellikle krem ya da merhemler tercih edilir.
  • Sedef hastalığında ortaya çıkan plak gibi lezyonların tedavisinde de merhem kullanılır.
  • Ağrılı, sıcak ve kırmızı-mor renkli nodül lezyonlar, eritema nodozum hastalığının belirtisidir. Lezyona yol açan mevcut hastalığın doğru şekilde tedavi edilmesi gerekir.
  • Herpes ve zona gibi enfeksiyonlarla birlikte ortaya çıkan vezikül gibi lezyonların tedavisi için hastalığa neden olan virüsün tedavi edilmesi gerekir.
  • Akne ve folikülit varlığında görülen iltihaplı püstüllerin tedavisinde genellikle uygun antibiyotik tedavi seçilir.

  cilt-lezyonlarinin-turu-nasil-ogrenilir

  iyi-huylu-cilt-lezyonlari-tedavi-edilmezse-ne-olur

  Hangi Cilt Lezyonları Risklidir?

  Deride görünen bazı lezyonlar cilt kanseri ile bağlantılı olabilir. Bu sebeple derinin benign (iyi huylu), premalign (kötü huylu olma riski var) ve malign (kötü huylu) lezyonları hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.

  Benign, halk arasında ‘cilt beni’ olarak tarif edilir. Genellikle iyi huylu olan bu lezyonlar aralıklı olarak kontrol edilmesi önerilir.

  Premalign, deri tümörleri hızlı büyüyüp ülserli bir lezyona dönüşmesi halinde kanser özelliği kazanması yüksek ihtimaldir. Daha çok güneş gören yüz, dudak altı, el üstü ve ön kol gibi bölgelerde ortaya çıkan lezyonlardır. Riskli lezyonlar arasında yer alır ve düzenli takip edilmesi gerekir.

  Derinin kötü huylu kanser hastalığında meydana gelen lezyonlar özellikle ağız ve dudak çevresinde görülür ve cilt yüzeyinde kalınlaşmış, kırmızı renkli skuamöz hücreli kanserin başlangıç belirtisi olabilir.

  Sosyal Medyada Paylaş:

  Bunlar da İlginizi Çekebilir

  yara-izi-nedbe-giderilmesi-skar-revizyonu
  Yara İzi Tedavisi (Skar Revizyonu)

  Yara izlerini tümüyle yok etmek mümkün değildir ancak yapılacak skar revizyonu bu izl…

  Devamını Oku
  yanik-kasilmalarinin-acilmasi
  Yanık Kasılmalarının Açılması

  Eklemlerin çevresindeki derin yanıklar sonrasında yanık nedeniyle oluşan bantlar ekle…

  Devamını Oku