Yara İzi Tedavisi (Skar Revizyonu)

  Yara izlerini tümüyle yok etmek mümkün değildir ancak yapılacak skar revizyonu bu izlerin en az düzeyde görünmesini sağlar. W-plasti yöntemi ile yaralı doku çıkarılır ve sağlam dokular uygun şekilde dikilir. Bazı durumlarda deri yaması da yapılabilmektedir.

  Yara İzinin İyileşmesini Etkileyen Faktörler

  Yara izlerinin iyileşmesi belirli faktörlere bağlıdır. Yara izlerinin iyileşmesini etkileyen faktörler şu şekilde sıralanabilir;

  • Nekroz ve fibrin kaplama
  • Diyabet
  • Enfeksiyon
  • Kardiyovasküler hastalıklar
  • Metabolik rahatsızlıklar
  • Yara hijyenine özen göstermemek
  • Kötü beslenme
  • Kan dolaşımı bozuklukları
  • Bazı ilaçlar
  • Düşük oksijen satürasyonu seviyesi
  • Bağışıklık sisteminin baskılanması
  • Yaşlılık
  • Debris
  • Basınç
  • Sigara ve alkol tüketimi

  Yara İzi Tedavisi Hangi Yaralar İçin Yapılır?

  Yara izi tedavisi tüm yaralara uygulanabilir. Bazı yaralar diğerlerine göre daha geç iyileşir. Bazı yaralar ise daha kolay kapanır. Örneğin yüzde bulunan yaralar göğsün ön taradındaki yaralara göre daha hızlı iyileşir. Vücut çizgisine paralel şekilde oluşan kesikler ve yaralar daha hızlı iyileşmektedir. Yaranın özellikleri yara izi tedavisinde önem taşır ve her yara ayrı bir şekilde değerlendirilir. Skar (yara izi) tedavisi için kişiye özel kremler reçete edilebilir veya cerrahi gibi farklı tedavi seçenekleri önerilebilir.

  Yara İzi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  Yara izi tedavisi için birden fazla yöntem kullanılmaktadır. Bazı yara izleri için merhemler ve kremler yeterli olabilir. Kesik ve benzeri yaralar için bu yöntem kullanılabilir. Akne izi, keloid gibi izlerde ise bu tip tedaviler yeterli olmayabilir. Lazerle yara izi tedavisi de bir diğer seçenektir. Lazer tedavisi cildi yenilemeye, kan akışını arttırmaya ve hücre yenilenmesini desteklemeye yardımcı olur. Enjeksiyonla skar yöntemi de yara izi tedavisi için tercih edilebilen bu tedavi seçeneğidir. Ameliyatla yara izi tedavisi de bazı yara izlerinde tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntemle bölgeye deri nakli, yara izinin alınması, bölgeye doku enjeksiyonu gibi tedaviler uygulanabilir. Yanık, sivilce izi, jilet ya da deri açıklığı oluşan farklı yara izlerinde kullanılabilen bu yöntem yaygın kullanılan etkili bir yöntemdir.

  Yara İzi Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?

  Yara izinin zamanla geçeceği ve tamamen iyileşmeyebileceği bilinmelidir ve bu konuda sabırlı bir tutum sergilenmelidir. Yara izi tedavisi ile alanında tecrübeli bir estetik cerrah tarafından yapılabilir. Özellikle cerrahi tedaviler de ve tedavi sürecinin takibinde estetik plastik cerrahi uzmanına başvurulmalıdır.

  Yara İzinde Yüzeysel Tedaviler

  Yara izi tedavisinde cildin yaralı yüzeyi özel bir yöntemle alınır ve bu bölgedeki dokunun durumuna göre tedavi uygulanır. Yüzeysel yara izleri için cerrahi tedavi yerine, lazer, merhem uygulaması benzeri tedavi seçenekleri de tercih edilebilir.

   

  yara-izinde-cerrahi-tedavi

   

  Yara İzinde Cerrahi Tedavi

  Yara izinin nasıl oluştuğu, ne zaman oluştuğu ve nasıl kapandığı tedavi süreci açısından büyük önem taşır. Kötü koşullarda iyileşmiş bir yaranın tedavisinde genellikle cerrahi yöntem tercih edilebilir. Bu yöntem uygulanırken yaranın yeniden kötü bir şekilde kapanmasını engellemek amacıyla Z plasti, W plasti gibi yara dikiş yöntemleri tercih edilebilir. Bu sayede yaranın en az iz ile kapanması sağlanabilir.

  Yara Estetiği Kimlere Uygulanır?

  Yara izi tedavisi 18 yaşın üzerinde olan, yara izi tedavisine ihtiyaç duyan ve tedavi edilmesinde herhangi bir engel bulunmayan tüm bireylere uygulanabilir. Tedavi yöntemi seçilirken kişinin genel sağlık durumu incelenir. Cerrahi tedavi uygulanacak ise cerrahi operasyona uygunluk araştırması yapılır ve tedavi uygulanır.

  Yara İzi Tedavi Fiyatları

  Yara izi tedavisi fiyatları yara izinin büyüklüğüne, bulunduğu bölgeye, yaranın yönüne ve uygulanacak tedavi yöntemine göre belirlenmektedir. Lazerle uygulanacak tedavi seçeneği için belirlenen fiyat uygulaması cerrahi müdahale için belirlenenden farklı olmaktadır. Bu yüzden yara izinde hangi tedavinin uygulanacağı belirlenip ve ona göre fiyat bilgisi verilebilir.

  Sosyal Medyada Paylaş:

  Bunlar da İlginizi Çekebilir

  yanik-kasilmalarinin-acilmasi
  Yanık Kasılmalarının Açılması

  Eklemlerin çevresindeki derin yanıklar sonrasında yanık nedeniyle oluşan bantlar ekle…

  Devamını Oku
  iyi-huylu-cilt-lezyonlari
  İyi Huylu Cilt Lezyonları

  Hemanjiomlar damar kaynaklı dokulardır. Yüzeyel ya da derin olabilir. Tam ya da kısmi…

  Devamını Oku