Ben (Nevüs) Alınması

  Herkesin cildinde ben vardır. Bazıları doğuştan bazıları daha sonraki yıllarda ortaya çıkar. Çoğu zaman benleri görmezden geliriz çünkü sorun çıkmazlar. Kişiler yüzlerinde ben olduklarında, özellikle benlerin büyük veya şişkin olması durumunda acı çeker çünkü kötü bir görünüme neden olurlar.

  Ben (Nevüs) Tehlikeli Olduğu Durumlar

  İnsan vücudunda doğumdan gelen veya daha sonra oluşan birçok ben vardır. Bunları çıkarmak isteyip istemediğinize karar vermeden önce tehlikeli olup olmadığına karar vermelisiniz. İlk önce vücuttaki ben sayısını ve rengini kontrol etmeniz gerekir. Özellikle, bendeki renk bozulması dikkate alınmalıdır. Benler (nevüs) birden fazla renk içeriyorsa tehlikeli olabilir. Ek olarak benlerin şekli dikkate alınmalıdır. Düzensiz bir şekle ve oval bir şekle sahipse tehlike riski vardır.

  Örneğin, girintili ise bunu işaretlemeliyim. Ek olarak benlerin hareketi, yani günlük büyüme veya renk değişimi, tehlikeli bir durumdur. Ayrıca bu soruna dikkat etmelisiniz. Bazen sabit benler için tehlikeli olabilir. Örneğin, eğer ben yarım inçten büyükse, bu iyi bir durum değildir. Böyle bir durum varsa veya kendinizden şüpheleniyorsanız, böyle bir durum olmasa bile derhal bir uzmana danışmak en iyisidir. Peki en tehlikeli olarak görülen benler nasıl gelişim gösterir? Tehlike sinyali veren benler şunlardır:

  • Renk değişikliği
  • Ölçüsünde büyüme veya küçülme
  • Benin etrafındaki ciltte kızarıklık, beyazlaşma veya şişme
  • Kaşıntı veya acı hissi
  • Bende kanama
  • 25 yaşından sonra çıkan benler

  ben-alinmasi

  ben-alinmasi-nasil-yapilir

  Açık Cilt Rengine Sahip Kişilerde Ben

  Bazı derilerde, ben daha tehlikeli olarak kabul edilir. Siyah benler, açık tenli ve yoğun çilli ciltler için tehlikeli olabilir. Bu durum gözlenirse, bir uzmana danışmak yararlı olur.

  Bendeki Renk Değişimleri

  Eğer benlerde bir renk hareketi varsa veya benlerde birden fazla renk varsa, yani renk düzensizse veya değişiyorsa tehlikeli olabilir. Bir doktora danışmanız gerekir.

  Bendeki Şekil Değişiklikleri

  Zaten bildiğimiz gibi vücudumuzun herhangi bir yerinde bulunan benlerin şekli değişmişse normalde pürüzsüz ve oval olan benler derin ve düzensiz bir şekle sahipse tehlikeli olabilir. Eğer öyleyse, hemen bir doktora danışılmalıdır.

  Benlerde Kanama

  Benin görünüşünün ne kadar önemli olduğunu konuştuk. Bu nedenle, benin içinde kanama, travma veya kabuklaşma tehlikelidir. Kanama, yaralanma veya kabarma gibi herhangi bir semptomum olursa hemen bir doktora danışmalısınız.

  Deri Kanseri Aile Öyküsü

  Ben, genetik cilt kanserinde ve diğer birçok hastalıkta büyük öneme sahiptir. Kural olarak kanser riski de kalıtsal olabilir. Yani kalıtım önemli bir faktördür. Bu nedenle, bir kişinin ailesinde bilinen bir cilt kanseri vakası varsa ve benlerde yapılan değişikliklere ek olarak yukarıda belirtildiği gibi derhal bir doktora danışmalısınız.

  ben-alinmasinin-zarari-var-mi

  ben-alinmasi-islemi

  Vücuttaki Mavi-Siyah Benekler

  Derideki benlerin rengi de çok önemlidir. Genellikle kahverengi ve kırmızı olan benlerin renginin değiştirmesi ve sonra mavi veya siyah veya tamamen karışık renklerin olması tehlikeli olabilir.

  Ben (Nevüs) Alınması Tedavi Yöntemi

  Nevüs ameliyatının amacı, tedavi yöntemini belirlemektir. Örneğin, eğer estetik bir bakıştan çıkarılırsa bu plastik veya estetik cerrahi alanında yapılan bir tedavidir. Estetik ve estetik ameliyat yöntemleri ile ben alınır. Bu yöntemlerin açıklaması aşağıdaki gibidir.

  Plastik Cerrahi

  Uzmanlık alanlarından biri plastik cerrahidir. Bu nedenle, tedavi yöntemlerinden biri, plastik cerrahi kullanılarak benin çıkarılmasıdır. Plastik cerrahi ve estetik cerrahi benzerdir. Bazen beni doğrudan almazlar. Ondan önce benden bir parça alınmış ve patolojik muayeneler yapılmıştır. İyi huylu bir tümörün patolojik incelemesinden sonra tehlike yoksa hastaya hiçbir sorun yaşamadığı bildirilir. Bir hasta estetik açıdan benini aldırmak istiyorsa bunu bildirmelidir. Bu gibi durumlarda, ben alınması için plastik cerrahi tercih edilebilir.

  Rekonstrüktif Cerrahi

  Rekonstrüktif cerrahi, kürtaj işlemini gerçekleştirebilecek özelliklerden biridir. Kürtaj ameliyatı alanında uzmanlar tarafından rekonstrüktif cerrahi yapılabilir. Küçük izler kalacaktır ancak ben tehlikeliyse benin alındığı bölgede kalacak bu küçük, ince izler dikkate alınmamalıdır.

  Estetik Cerrahi

  Estetik cerrahide durum plastik cerrahiye benzerdir. Hasta beni çıkarmak için estetik cerrahiye dönerse patolojik test yapılır. Eğer kanser teşhisi konduysa sorun olmayacak çünkü beni götürdüler. Ayrıca, cilt kanseri teşhisi konulursa erken teşhisle kanserin nasıl tedavi edileceğini belirlemenizi sağlar. Estetik cerrahi diğer cerrahi işlemlerden farklıdır. Benin alma bölgesindeki dikiş işlemleri ile bir iz kalabilir.

  Sosyal Medyada Paylaş:

  Bunlar da İlginizi Çekebilir

  iyi-huylu-cilt-lezyonlari
  İyi Huylu Cilt Lezyonları

  Hemanjiomlar damar kaynaklı dokulardır. Yüzeyel ya da derin olabilir. Tam ya da kısmi…

  Devamını Oku
  yanik-kasilmalarinin-acilmasi
  Yanık Kasılmalarının Açılması

  Eklemlerin çevresindeki derin yanıklar sonrasında yanık nedeniyle oluşan bantlar ekle…

  Devamını Oku