Meme Dikleştirme ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Meme dikleştirme ameliyatı emzirme döneminde önerilmez. Doğumda kilo alınmışsa ve kilo verme planlanıyorsa ameliyat ertelenir. Kilo sabitlendikten sonra yapılırsa sonuçlar daha kalıcı olacaktır. Çocuk emmiyorsa ve hasta uygun kilodaysa hemen yapılabilir. Bir diğer erteleme nedeni de tekrar hamilelik planlanan durumlardır. Böyle durumlarda karın germe, meme büyütme, meme küçültme ve meme dikleştirme ameliyatlarını ertelemeyi tavsiye ediyorum.

Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi ile yapılır. Genel anestezi ile yapılacak bütün ameliyatlarda kan tetkikleri yapılır. Bu kan tetkikleri içinde kan sayımı, kanama pıhtılaşma değerleri, kan biyokimyası ve serolojik (hepatit, HIV) testler bulunur. Ayrıca akciğer radyografisi ve EKG çekilir. Sonuçlar estetik cerrah ve anestezi uzmanınca değerlendirilir. Problem olduğunda ve herhangi bir hastalık tespit edildiğinde genellikle tedavi bitinceye kadar ameliyatlar ertelenir.

Meme dikleştirme ameliyatından sonra göğüsler başlangıçta sert ve fazla kalkık olur. Zamanla yumuşar ve hafifçe sarkarak doğal kalkık görünüme kavuşur. Ameliyattan sonra kilo alınırsa büyüyen memeler daha sonra kilo verildiğinde tekrar sarkabilir. Yine aynı şekilde hamilelik durumlarında memeler büyür. Süt verme sonrasında memeler sarkabilir. Bu nedenle ameliyattan sonra kilo kontrolü şarttır. Hamilelik planlanıyorsa meme dikleştirme ameliyatları ertelenmelidir.

Büyük memeler ağırlıkları nedeniyle genellikle sarkarlar. Uçları büyük ve aşağıya inmiştir. Meme küçültme ameliyatları yapılırken meme de dikleştirilir. Dikleştirilmeden küçültmek mümkündür ama tercih edilmez. Memelerin büyüklük derecesi ve hastanın yaşı ve beklentilerine uygun olarak ameliyat tekniğine karar verilir. Ameliyatla meme başları daha yukarı alınıp alt kısımda sarkan bölüm çıkarılır. Memeyi dikleştiren iç dikişler atılır.

Meme dikleştirme ameliyatı denildiğinde büyülükleri normal ama sarkmış memelere yapılan estetik amaçlı ameliyatlar anlaşılır. Bu ameliyatlarda meme başından meme altı çizgisine uzanan düz bir çizgi, bazen J veya L harfi şeklinde izler oluşabilir. Bu izler bikini içinde kalır. Zamanlar azalırlar fakat tamamen geçmezler. Ameliyattan sonra izlerin azalması için kremler tavsiye edilir.