Abdominoplasti - Karın-Germe-Ameliyatı

Manisa Karın Germe (Abdominoplasti)

Karın germe ameliyatıdır. Karındaki sarkma, kırışma ve benzeri estetik problemleri düzeltir. Bu sarkma göbek deliği üzerinde olabilirse de genellikle en fazla görüldüğü yer pubik bölge üstüdür.

Bunun için fazla deri ve yağlar çıkarılır. Karın kaslarının üzerindeki bağdokusu dokular dikişlerle gerilip sıkıştırılır ve bel inceltilir.

Abdominoplasti, Karın Germe Ameliyatı Adayları Kimlerdir?

Karın duvarının sarkmasının sebepleri çeşitlidir. Hamilelik ya da kilo verme sonucunda deri ve iç dokularda bollaşma ve gevşeklik sonucu oluşabilir. Deri elastikiyetinde azalma olması da katkıda bulunur. Karın kasları ve üzerlerindeki kalın bağ dokusundan yapılmış zar tabakasının bir görevi de iç organları desteklemektir. Bu yapılar bollaşınca karın duvarı desteği zayıflar ve iç organların baskısı ile göbek şişkinleşir.

Kasık ve pubik bölge üstünde fazla deri birikmesi ve göbek deliği üzerinde deri fazlası varsa ve doktorunuz liposakşınla düzelmeyeceğini söylediyse abdominoplasti adayısınız.

Karın Germe Ameliyatı Bazı Durumlarda Yapılamaz? 

Vücut kitle indeksi 30 un üstü olanlarda ve büyük miktarda kilo vermeyi planlayanlarda ertelenebilir.

Hamilelik planlayanlarda da ertelenmelidir. Çünkü hamilelik, yapılan düzeltmeleri bozar. Tekrar ameliyat gerekir.

Kalp hastalığı, diabet ve irritable kolon sendromu gibi kronik hastalığı olanlarda, sigara içenlerde riskler artacağından ameliyat yapılmayabilir.

Karın Germe Ameliyatının Riskleri

  1. Deri altında sıvı birikmesi: Bu durum nadir görülür. Özel ameliyat teknikleri ve drenaj tüpleri yerleştirilerek genellikle sıvı birikmesi önlenir.

  2. Dikiş yerlerinde iyileşme güçlüğü olması ve enfeksiyon: Enfeksiyonu önlemek için cerrahi işlemler ve sonrasında antibiyotikler kullanılabilir.

  3. Skar (iz) oluşması: İzler tamamen geçmez. İzler bikini içinde kalacak şekilde ameliyatlar yapılır ve ameliyat sonrası iz azaltıcı kremler kullanılır.
  4. Doku kaybı (nekroz): Özelikle sigara içenlerde bu risk yüksektir. Genellikle dikiş yerlerine yakın bölgelerde doku hasar görür ve ölebilir. Dokuda nekroz oluşan bu bölgeler az olduğunda kendiliğinden iyileşebilir. Daha büyük olduğunda pansumanlar ve ek cerrahi girişimler gerekebilir.
  5. Deri duyusunda azalma: Bu cerrahi işlemde yüzeysel duysal sinirlerin hasar gördüğü bölgelerde duyu kaybı kalıcı olabilir.
  6. Kanama, enfeksiyon ve anestezi komplikasyonları da her cerrahi işlemde görülebildiği gibi bu ameliyatta da görülebilir. Bunlara önlem alınabilmesi için ameliyat öncesi muayene ve tetkiklerin yapılması gerekir.

Karın Germe Ameliyatı Öncesinde Muayenede Sizi Bekleyenler

Doktorunuzla görüşmenizde varsa önceki tıbbi sorunlarınız, alerjileriniz ve geçirdiğiniz ameliyatlarınız ve kullandığınız ilaçları anlatmalısınız.

Doktorunuz karnınızı muayene ederek ameliyat seçeneklerine karar verip sizi bilgilendirecektir. Bilgilendirme formlarını okuyup imzalayacaksınız.

Daha sonra ameliyat öncesi karın bölgesi resimleriniz tıbbi kayıt amacıyla çekilecektir.

Doktorunuza ameliyattan beklentilerinizi anlatmalısınız. Ameliyatın faydaları ve risklerini ve özellikle kalacak iz konusunu iyice anlamanız gereklidir. Özellikle daha önce geçirilmiş karın bölgesi cerrahisi varsa sonuçları etkileyeceğini bilmelisiniz.

Karın Germe Ameliyatından Önce Yapılması Gerekenler 

Sigarayı bırakmalısınız çünkü sigara kan akımını azaltarak yara iyileşmesini zorlaştırır. Doku kaybı ve sonucunda büyük yaralara neden olabilir.

Aspirin, bitkisel haplar, bitki çayları, kanamayı arttırabileceği için bırakılmalıdır.

Gerekiyorsa kilo verilmelidir. Uygun kiloda olanlarda daha başarılı sonuçlar elde edilir.

Ameliyattan sonra kilo verilirse tekrar sarkma ve estetik sorunlar oluşabilir. O nedenle kilo verilmesi planlanıyorsa abdominoplasti ameliyatı ertelenir.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır? 

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Göbek deliği ile pubik bölge arasındaki deri ve yağ dokusu elips şeklinde çıkarılır. Kasların üzerindeki kalın zar doku kalıcı dikişlerle sıkılaştırılır. Göbek deliği yeni yerine yerleştirilir. Yatay olarak boydan boya uzanan dikişler bikini bölgesinin içinde kalır. İşlem sırasında enfeksiyonu önlemek için antibiyotik kullanılır. Biriken sıvıları boşaltmak için drenler yerleştirilir.

Ameliyattan sonra ağrı kesiciler verilir. Erken hareketler teşvik edilir. Abdominoplasti için yapılmış korse 4-6 hafta süre ile kullanılır.

Mini Karın Germe (Mini Abdominoplasti) Ameliyatı hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.

Karın germe ameliyatı için başvurulduğunda yapılan muayene ile çıkarılacak doku miktarına karar verilir. Muayene masasına hasta sırtüstü yatarak dizlerini karnına çeker. Doktor hastanın göbek altı derisini kavrayarak muayene eder ve ameliyattan sonra ...

Devamını Oku

Estetik cerrahlar için obesite ameliyatı sonrasında abdominoplasti yapılabilmesi belirli bir süre yoktur. Ancak kilo vermenin tamamlanması iyi olur. Böylece daha sağlıklı ve daha estetik sonuçlar alınabilir. Yeterince kilo vermeden yapılan ameliyatla ...

Devamını Oku

Doğumdan sonra karın gerdirme ameliyatı süresini belirleyen pek çok faktör vardır. Hamilelikte alınan fazla kilolar varsa ameliyattan önce verilmesi yerinde olur. Ayrıca emzirme döneminde alınan ilaç ve anestetikler bebeği olumsuz etkileyebilir. Emzi ...

Devamını Oku

Karın germe sonrasında pubik bölge üstünde her iki kalça kemikleri arasında boydan boya uzanan bir iz kalır. Bu iz bikini içinde kalacak şekilde ameliyat planlandığından dışarıdan görünmez. Dikişler estetik prensiplere göre genellikle gizlidir. Ameli ...

Devamını Oku

Karın germe ameliyatı her mevsimde yapılabilir. Ancak doktorunuzun izin vermesine kadar genellikle bir ay denize ve havuza girilmez. Bu nedenle yaz günlerinde ameliyat yapılacaksa tatil sonrasına alınabilir. Başlangıçta karın gergin olacağından ilk h ...

Devamını Oku