Sakarya Mahallesi, 1110. Sokak, No:2/1, Şehzadeler/ Manisa

Sıkça Sorulan Sorular

Evet. Burun büyütme ameliyatları da yapabiliyoruz. Doğuştan burunda şekil bozuklukları olabilir. Bazen de yaralanma ya da ameliyat sonrasında burun görüntüsünde eksiklikler oluşabilir. En sık görülen durumlar daha önce burnun aşırı küçülmesine yol açan ameliyatlar olunmasıdır. Bazen burun orta kıkırdağının nefesi açmak için ameliyatı ile biraz fazla alınması sonucunda burun sırtı çöker. Sekonder rinoplasti ameliyatı yapılarak kıkırdak greftleri kullanılır. Çöken kısım büyültülerek onarılır. Burun kemiğinden fazla alınması söz konusu olmuşsa kaburgadan alınıp şekillendirilen greftlerle burun kemiği büyütülür. Yine burun ucu düşüklüğü olanlarda küçük görünen uç altına yerleştirilen kıkırdak greftlerle burun ucu yeterli büyüklüğe eriştirilebilir.

Evet. Yapılabilir. İlk burun estetiği ameliyatına primer rinoplasti denir. İkinci kez burun ameliyatı yapılması sekonder rinoplasti,, 3. Kez yapılması tersiyer rinoplasti olarak adlandırılır. Daha önce ameliyat edilmiş bir burnun tekrar ameliyatında teknik güçlükler bulunur. Önceki ameliyat ile normal anatomik yapı değişir. Yapışıklıklar oluşabilir. Kullanılması gereken dokular çıkarılmış olabilir. Her ameliyatta bu problemler katlanarak artacağından ilk ameliyatın tecrübeli bir hekim tarafından yapılması önemlidir. Tecrübesiz hekimlerin tekrar ameliyat yapma oranları yüksektir.

Evet. Bazen tıkanıklıklar oluşabilir. Estetik burun ameliyatlarından sonra geçici olarak tıkanıklıklar görülmesi nadir değildir. Serum fizyolojik benzeri spreylerle genellikle kısa zamanda düzelirler. Alerjisi olanlarda daha uzun sürebilir. Ameliyattan önce de tıkanıklık varsa septorinoplasti ameliyatı ile açılmalıdır. Bunun için septum kıkırdağının darlık yapan yerleri çıkarılır. Bazen de konka denilen yapıların büyüklüğü sorun oluşturur hava geçişini bozarlar. Yeterli açılma yapılmadığı durumlarda tıkanıklık için ikinci bir girişim gerekebilir.

Ameliyattan çıkınca burnu korumak ve bir yere çarpmamak önemlidir. Taburcu olduktan sonra doktorunuzun verdiği ilaçlar ve burun spreyi kullanılmaya devam edilmelidir. Sprey burun içinin kuruması önler ve temizler. Bir hafta sonra atel çıkarılınca ödem mevcuttur. Burun son şekli henüz oluşmamıştır. Sabırlı olunması gerekir. Doktorunuz bazı burun masajları önerebilir. Burun enfeksiyonlarından ve travmalardan korunmak için sosyal ortamlardan uzak durmak önerilir. İkinci hastadan sonra burun yıkanabilir. Duş serbesttir fakat deniz, havuz bir süre daha önerilmez. Erken dönemde güneşte uzun kalmak ve güneş gözlüğü takmak uygun değildir.

Meme dikleştirme ameliyatı emzirme döneminde önerilmez. Doğumda kilo alınmışsa ve kilo verme planlanıyorsa ameliyat ertelenir. Kilo sabitlendikten sonra yapılırsa sonuçlar daha kalıcı olacaktır. Çocuk emmiyorsa ve hasta uygun kilodaysa hemen yapılabilir. Bir diğer erteleme nedeni de tekrar hamilelik planlanan durumlardır. Böyle durumlarda karın germe, meme büyütme, meme küçültme ve meme dikleştirme ameliyatlarını ertelemeyi tavsiye ediyorum.

Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi ile yapılır. Genel anestezi ile yapılacak bütün ameliyatlarda kan tetkikleri yapılır. Bu kan tetkikleri içinde kan sayımı, kanama pıhtılaşma değerleri, kan biyokimyası ve serolojik (hepatit, HIV) testler bulunur. Ayrıca akciğer radyografisi ve EKG çekilir. Sonuçlar estetik cerrah ve anestezi uzmanınca değerlendirilir. Problem olduğunda ve herhangi bir hastalık tespit edildiğinde genellikle tedavi bitinceye kadar ameliyatlar ertelenir.

Meme dikleştirme ameliyatından sonra göğüsler başlangıçta sert ve fazla kalkık olur. Zamanla yumuşar ve hafifçe sarkarak doğal kalkık görünüme kavuşur. Ameliyattan sonra kilo alınırsa büyüyen memeler daha sonra kilo verildiğinde tekrar sarkabilir. Yine aynı şekilde hamilelik durumlarında memeler büyür. Süt verme sonrasında memeler sarkabilir. Bu nedenle ameliyattan sonra kilo kontrolü şarttır. Hamilelik planlanıyorsa meme dikleştirme ameliyatları ertelenmelidir.

Büyük memeler ağırlıkları nedeniyle genellikle sarkarlar. Uçları büyük ve aşağıya inmiştir. Meme küçültme ameliyatları yapılırken meme de dikleştirilir. Dikleştirilmeden küçültmek mümkündür ama tercih edilmez. Memelerin büyüklük derecesi ve hastanın yaşı ve beklentilerine uygun olarak ameliyat tekniğine karar verilir. Ameliyatla meme başları daha yukarı alınıp alt kısımda sarkan bölüm çıkarılır. Memeyi dikleştiren iç dikişler atılır.

Meme dikleştirme ameliyatı denildiğinde büyülükleri normal ama sarkmış memelere yapılan estetik amaçlı ameliyatlar anlaşılır. Bu ameliyatlarda meme başından meme altı çizgisine uzanan düz bir çizgi, bazen J veya L harfi şeklinde izler oluşabilir. Bu izler bikini içinde kalır. Zamanlar azalırlar fakat tamamen geçmezler. Ameliyattan sonra izlerin azalması için kremler tavsiye edilir.

Liposakşın kilo verdirme yöntemi değil vücut konturlarının düzeltilmesi işlemidir. Liposakşın öncesinde kilo verilmesi bazı yönlerden önemlidir. Fazla kilolu hastalar genellikle diyetisyenlere yönlendirilir. Egzersiz tavsiye edilir. Kilo verildikten sonra yapılan muayenede bazı bölgelerden kilo verilemediği saptanabilir. Özellikle basen ve göbek altı bölgelerdeki göze çarpan lokalize yağlar kalabilir. Bu şişkinliklerin liposakşın ile alınması sonucu vücut daha estetik görünüm alır.