Meme Küçültme ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Ameliyatla Kaç Beden Küçültülebiliyor

Meme küçültme ameliyatı sonucu oluşacak meme büyüklüğüne hasta ile doktorun birlikte karar vermesi önemlidir. Çünkü meme küçültme ameliyatının bir sınırı yoktur. Sadece dikleştirme yapılmasından başlayarak tekniği değiştirmek kaydıyla dereceli olarak memeyi küçültmek hatta tamamen yok etmek ve erkek memesine benzetmek mümkündür. Hafif ve orta küçültmelerde vertikal teknik, daha büyüklerde ise meme başının greft olarak yukarı alındığı ve alt kısmın tamamen çıkarıldığı teknikler kullanılabilir.

Meme Küçültme Sonrası Emzirme

Meme küçültme ameliyatları sonrasında emzirme genellikle korunur. Bazen meme başının duyu kaybı ya da süt kanallarının bütünlüğünün bozulduğu durumlarda emzirme problemi oluşabilir. Bu nedenle meme küçültme ameliyatları bu konuda hassas olan kişilerde doğum sonrasına bırakılabilir. Hastalarımızın büyük bölümü aşırı rahatsız oldukları büyük göğüslerden kurtulmak için ileride süt verememe ihtimalini kabul ederek ameliyat istemektedirler.

Meme Küçültme Sonrasında İlaç Kullanımı

Meme küçültme ameliyatı sonrasında bazen antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar doktorunuz tarafında önerilebilir. Dikiş yerlerinin iyileşmesi süresince antibiyotikli kremler verilebilir. Bazı kişilerde bünyesi ile ilgili olarak bilinmeyen sebeplerle dikiş yerlerinde sonradan kabarma oluşabilir. Bunlara hipertrofik nedbe ya da keloid ismi verilir. Daha sonra bu kabarmaları önlemek ve oluşursa azaltmak için kremler kullanılabilir. Bu amaçla üretilmiş iki türde krem vardır. Birincisi soğan özütünden yapılmıştır. İkincisi ise silikon içerir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası

Meme küçültme sonrasında birinci haftadan sonra sportif yürüyüşlere başlanabilirse de pek çok faktör bu süreyi etkileyebilir. İlk günlerde yürüme ile memede hafif ağrı hissedilirken sonrada bu durum düzelir. Kol harekeleriyle hassasiyet ve ağrı olması daha uzun sürer. Üçüncü haftadan sonra spor yapılabilir. Ancak bir iki ay memelerin darbe almasında sakınmak gerekli olduğundan travmaya yol açabilecek sporlar önerilmez.

Meme Küçültme Öncesinde Sigara Kullanmayın

Meme küçültme ameliyatlarında sigarayı bırakmak zorunludur. Çünkü doku uçlarında ve dikiş yerlerinde kalıcı problemlere yol açabilir. Sigara dumanında bulunan karbon monoksit ve diğer kimyasallar etkisiyle gergin bölgelerde doku ölümü ve yaralar oluşabilir. Ameliyattan bir ay önce bırakmak ve ameliyattan 3 hafta sonrasına kadar kullanmamak gerekir. Sigara içmek anestezi komplikasyonlarını artıran bir faktör olduğundan nispeten uzun süren böyle ameliyatlardan önce bırakmak gereklidir.