Meme Estetiği ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Medyada ameliyatsız meme estetiği reklamları izlemekteyiz. Liposakşın ile alınan yağ dokusu greflerinin memeye verilerek meme büyütme ve dikleştirilmesi yapılması bazı vakalarda uygun olmakla birlikte herkese uygulanabilecek bir ameliyat değildir. Muayene sonra doktorunuzla birlikte değerlendirebilirsiniz. Bunun dışında bazı sentetik dolgular meme büyütmek için kullanılmaktadır. Sentetik dolguların riskleri daha fazla ve uzun dönem sonuçları problemli olabileceği için önermiyorum.

Meme estetiği fiyatları diğer ameliyatlar gibi fiyatlandırılır. Ameliyatın yapıldığı hastanenin belirlediği yatak ücretleri ve ameliyathane ücretleri hastaneden hastaneye değişir. Ayrıca silikon yerleştirilecekse yurtdışından geldiği için önemli bir fiyat farkı oluşturur. Estetik cerrahların yaptıkları iş hukuk karşısında eser sözleşmesi olarak değerlendirilmektedir. Tıp sanatını uygularken ayrıca bir heykeltraş ya da ressam gibi çalışırlar. Aynı diğer sanatçılarda olduğu gibi estetik cerrahlar da tecrübeleri ve tanınırlıkları ile orantılı olarak emeklerine bedel biçerler.

Meme estetiğinde kullanılan protezlerin pek çok çeşidi vardır. Serum ile doldurulanları ABD de uzun yıllar kullanılmıştır. En popüler olanları içlerinde akıcı olmayan meme kıvamında silikon olan modellerdir. Bunlar keskin bir aletle delinse bile içinden dışarı silikon akışı olmaz. Ayrıca genişlik ve yükseklik oranlarına göre tipleri vardır. Doktorunuz size en uygun olanını sizinle birlikte seçecektir. Damla şekilli ve yuvarlak modeller bulunur. Yüzeyi düz ve pürüzlü olanları vardır. Pürüzlü olanların kapsül oluşturma riski daha azdır. Düz olanlar daha kolay yerleştirilir.

Meme estetiği izleri birbirinden çok farklılık gösterirler. Meme protezleri yerleştirme izleri meme altında, meme ucunda, koltuk altında ya da göbek deliğinde olabilir. Dikkat edilirse hepsi gizli yerlere saklanmıştır. 4-5 cm lik izler genellikle görünmez. Meme dikleştirme ameliyatlarında meme başı çevresinde ve meme başından aşağıya uzanan bir düz çizgi şeklinde iz olabilir. Meme küçültme ameliyatlarında ise genellikle ters T harfi şeklinde izler oluşur.

Meme estetiği kanser yapıp yapmadığı sık sorulan sorular arasındadır. Meme küçültme ameliyatlarında çıkarılan parça patolojiye gönderilmekte ve daha önce başlamış bir tümör varsa erken teşhis sağlanmaktadır. Meme küçültme ve dikleştirme ameliyatlarının meme kanseri ile ilişkisi yoktur. Protez ile meme büyütülen vakalarda normale göre meme kanseri daha az görülür. Bazı silikon modellerinde ‘Anaplastik Büyük Hücreli Lenfoma’ aşırı nadir olarak görülen bir kanser türüdür. Kapsül oluşumunu engellemek için protezin dış yüzünün pürüzlü hale getirildiği silikon modellerinde görülebilir.