Manisa-meme-büyütme

Manisa Meme Büyütme

Meme büyütme ameliyatı meme ölçüsünü büyütmek için yapılır. Genellikle göğüs kaslarının altına ya da meme dokusunun altına silikon protez yerleştirilerek yapılır. Kadınların özgüvenlerini artırmak için ve bazen de memeleri onarmak için bu ameliyatlar yapılabilir.

Göğüslerinin çok küçük olduğunu ya da herkesten daha küçük olduğunu düşünen kadınların görüntülerinin düzelmesini ve böylece özgüvenlerinin artmasını sağlamak mümkündür. Bunun için bir plastik cerrahi uzmanına baş vurarak neler yapılabileceğini öğrenebilirsiniz.

Meme İmplantı Riskleri

 1. Kapsular kontraktür: İmplantı çevreleyip şeklini bozan skar dokusudur. Bu durumu önlemek için yüzeyi pürüzlü hale getirilmiş implantlar kullanılabilir. Ameliyattan bir süre sonra hastanın kendisine yapacağı masajların da olumlu etkisi vardır.
 2. Meme ağrısı, ameliyattan sonra erken dönemde görülür. Ağrı kesiciler kullanılır. Sonraki dönemlerde genellikle ağrı görülmez.
 3. Enfeksiyon bütün cerrahi işlemlerde görülebildiği gibi meme implant vakalarında da görülebilir. Cerrahi antisepsi ve koruyucu antibiotik tedavisi ile genellikle önlenir. Buna rağmen enfeksiyon olmuşsa antibiotik tedavisi, cerrahi drenaj gerekebilir.
 4. Duyu değişiklikleri ve kaybı: Genellikle duyu kaybı olmaz fakat uygulanan tekniğe göre bazen meme başında geçici ya da çok nadiren kalıcı duyu kaybı olabilir.
 5. İmplanttan sızıntı olması: Kaliteli ve içi akmayan jel yapılı implantlarla bu sorun artık nadirdir. Cerrahi işlem sırasında implantın bistüri ya da dikiş iğnesi ile kazara delinmesi sonucu oluşabilir. Bu riski azaltmak için uygun cerrahi teknikler vardır.

Yukarıdaki komplikasyonlar olduğu taktirde implantın çıkarıması ya da değiştirilmesi gerekebilir.

Ayrıca özellikle pürüzlü yüzeyi olan silikon implantlarda nadir görülen bir lenfoma ile çok düşük bir bağlantı saptanmıştır. Anaplastik büyük hücreli lenfoma (ALCL) bu durumlarda oldukça nadir görülür. Yüzeyi düz olan protezler kullanılırsa bu lenfoma görülmez.

Ameliyattan Önce Bilinmesi Gerekenler

 • İmplantlar meme sarkmasını önlemezler. Gereğinden büyük implantlar sarkmayı artırabilir. Sarkık ve küçük memelere protez ile birlikte mastopeksi ( meme asma) ameliyatı gerekebilir.

 • Hayat boyu kullanılabileceği garantisi yoktur. Fabrikaları ortalama 10 yıl süre öngörürler. Buna rağmen ömür boyu sorunsuz bir şekilde meme implantı ile yaşayanlar çoğunluktadır.
 • Mammografilerin değerlendirilmesinin zorlaşmasından dolayı bu konuda deneyimli radyoloji uzmanları gereklidir. İmplant uygulamasının toplumda artmasıyla bu konuda deneyimli doktorların sayısı da artmıştır.
 • Bazı kadınlarda süt vermeyi olumsuz etkileyebilir: Yine uygulanan tekniğe göre sinir hasarı oluşursa oluşabilir. Genellikle görülmez.

İleride implantlar çıkarılırsa meme sarkması oluşabilir. Bu durum meme asma (mastopeksi) ameliyatı ile düzeltilebilir.
Ameliyata hazırlık: kanamayı arttırabilecek aspirin ve benzeri ilaçlar ameliyattan önce bırakılır. Sigara içenlere ameliyattan bir süre öncesi bırakması önerilir.
Ameliyat genellikle genel anestezi ile uyutularak yapılır. Aynı gün taburcu edilmesi mümkün olsa da genellikle 1-2 gün yatırılır.

İşlem 3 ayrı yerden cildin insizyonu ile yapılabilir.

 • Meme altı çizgisi: ameliyat izi meme altında kalır ve görünmez. Daha kolay görerek ve kontrollü bir ameliyat olduğu için en çok tercih edilen yöntemdir.
 • Meme başı çevresi: Meme altı çizgisinin tercih edilmediği durumlarda ya da protez ile birlikte meme dikleştirilmesi gerekli olduğu durumlarda (purse-string mastopeksi) meme başından cilt çıkarılarak yapılabilir.
 • Koltukaltı: Silikonun yerleşeceği yere daha uzak olduğu için başarılı sonuç almak daha zordur. Daha az tercih edilir.

Silikon protez yerine yerleştirildikten sonra dikiş, deri bantları ve pansuman ile kapatılır. İçeride kan birikmesini önlemek için cerrahi drenler yerleştirilebilir.

Ameliyat sonrasında memelerde hassasiyet ve şişlik olması normaldir. Morarma olsa da geçicidir.

İzlerin zamanla azalması beklenir. Fakat tamamen geçmezler. Bu nedenle izler mümkün olduğunca gizli ve kısa tutulur.

İyileşirken kompresyon bandajları ya da sportif meme korsesi kullanılması memeye ekstra destek verir ve implanta pozisyon vermede yardımcı olur.

Günlük aktiviteye dönüş konusunu cerrahınızla konuşmanız gerekir. Genellikle birkaç hafta içinde işe dönülebilir. İlk iki hafta ağır egzersizlerden kaçınmak gereklidir.

Manisa Meme büyütme ameliyatı olanların beklentileri gerçekçi olmalıdır. Hiçbir ameliyat mükemmeliyetçileri memnun edemez. Bu ameliyattan sonra da memeler yaşlanmaya devam ederler. Kilo alma verme hamilelik gibi durumlarda görünüşleri değişebilir. Böyle durumlarda tekrar cerrahi işlem gerekebilir.

Meme Ucu Estetiği hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.