Karın Germe ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Karın Germe Öncesi

Karın germe ameliyatı için başvurulduğunda yapılan muayene ile çıkarılacak doku miktarına karar verilir. Muayene masasına hasta sırtüstü yatarak dizlerini karnına çeker. Doktor hastanın göbek altı derisini kavrayarak muayene eder ve ameliyattan sonra yaranın kapatılıp kapatılamayacağını tahmin etmeye çalışır. Pubik bölge üstü çizgisi ve göbek deliği birbirine yaklaşabiliyorsa tam abdominoplasti yapılır. Eğer yaklaşamıyorsa mini abdominoplasti yapılır.

Karın Germe İşleminde Zamanlama

Estetik cerrahlar için obesite ameliyatı sonrasında abdominoplasti yapılabilmesi belirli bir süre yoktur. Ancak kilo vermenin tamamlanması iyi olur. Böylece daha sağlıklı ve daha estetik sonuçlar alınabilir. Yeterince kilo vermeden yapılan ameliyatlardan sonra komplikasyonlarda artış görülür; Örneğin yağ dokusunda enfeksiyon olduğu taktirde iyileşmesi uzun sürer. Ayrıca estetik sonuçlar da yetersiz kalır. Bunun için yavaş fakat kararlı kilo verilmesi gereklidir.

Doğum Sonrası Karın Germe

Doğumdan sonra karın gerdirme ameliyatı süresini belirleyen pek çok faktör vardır. Hamilelikte alınan fazla kilolar varsa ameliyattan önce verilmesi yerinde olur. Ayrıca emzirme döneminde alınan ilaç ve anestetikler bebeği olumsuz etkileyebilir. Emzirme dönemi bittikten sonra ameliyat planlanmalıdır. Tekrar hamilelik düşünülüyorsa karın germe ameliyatı sona alınmalıdır. Aksi taktirde tekrar deformasyon oluşabilir.

Karın Germe Sonrasında İz

Karın germe sonrasında pubik bölge üstünde her iki kalça kemikleri arasında boydan boya uzanan bir iz kalır. Bu iz bikini içinde kalacak şekilde ameliyat planlandığından dışarıdan görünmez. Dikişler estetik prensiplere göre genellikle gizlidir. Ameliyat sonrası herhangi bir komplikasyon yoksa izler belirgin değildir. Ancak kişiden kişiye değişen oranlarda yara izinde sonradan artış olabilir. Bu durumu azaltmaya yönelik tedaviler de mevcuttur.

Karın Germe Ameliyatında Zamanlama

Karın germe ameliyatı her mevsimde yapılabilir. Ancak doktorunuzun izin vermesine kadar genellikle bir ay denize ve havuza girilmez. Bu nedenle yaz günlerinde ameliyat yapılacaksa tatil sonrasına alınabilir. Başlangıçta karın gergin olacağından ilk hafta hafif öne doğru eğik yürümek gerekir. Ameliyat zamanı planlanırken mevsimden ziyade ameliyat sonrası aktif hareket ve sporların birkaç ay yasaklanması göz önüne alınmalıdır.