Göz Kapağı Estetik Ameliyatı

  Yaşla beraber alt göz kapaklarımızda torbalanma ve kırışıklıklar oluşur. Kaşlarımız aşağıya sarkar. Kaşların sarkması, üst göz kapaklarımızda da sarkmayı artırır. Bu nedenle hafif vakalarda ilk basamak olarak Botulinum toksini uygulanır.

  Daha ileri üst göz kapağı sarkmalarında cerrahi olarak (üst göz kapağı blefaroplastisi) sarkan kısımlar çıkarılır. Gerekiyorsa kaş kaldırma ameliyatı yapılır. Alt göz kapağı torbalanmalarında, oluşan torbanın altındaki oluk hyaluronik asitli dolgularla doldurulunca torba görünümü kaybolur. İleri vakalarda alt göz kapağı estetik cerrahisi (alt göz kapağı blefaroplastisi) yapılır.

  Göz Kapağı Düşüklüğü

  Yaşlanmanın ilk belirtileri göz çevresinde başlar. Orta yaşlara gelindiğinde göz kapaklarında sarkmalar, yağ dokusunun oluşması gibi sorunlar görülmeye başlar. Aynı zamanda göz çevrelerinde kaz ayağı adı verilen kırışıklıklar oluşur. Genetik nedenlerden kaynaklı da bu problemlerle karşılaşılabilir. Genç yaşlarda olan kişilerde de sarkma ve yığılmalar görülür. Göz kapağı düşüklüğü ile kişide yorgun hatlar ortaya çıkar.

  Göz kapağı sarkmasının nedeni kas tabakasının bozulmasıdır. Sağlıklı kişilerin göz kapakları, gözün renkli kısmını 1-1,5 mm kadar kapatır. Bu orandan daha fazla gözü kapatması, "göz kapağı düşüklüğü" olarak adlandırılır.

  Bazı durumlarda göz kapağının sarkmış olması görmede sorun çıkarabilir. Böyle bir durumda mutlaka tedavi gereklidir. Tedavi de geç kalındığı takdirde göz tembelliği ortaya çıkabilir.

  Göz kapağı düşüklüğü, doğuştan ya da sonradan olabilir. Doğuştan olan göz kapağı düşüklüğü (pitozis), göz kapağını kaldırmaya yarayan kasın gelişmemesinden kaynaklı olur. Sonradan ortaya çıkan pitozis ise göz kapağını kaldıran kasın incelmesiyle oluşur.

  goz-kapagi-estetigi-nedir

  manisa-ameliyatsiz-goz-kapagi-estetigi

  Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

  Göz kapağı estetiği ameliyatlarında pek çok yöntem vardır. Ameliyattan önce hastanın göz ve oküloplastik muayenelerinin yapılması ve hastanın göz ve kapak fonksiyonlarının değerlendirilmesi gerekir. Muayene sonrasında doktor, hastası için en doğru ameliyat yöntemini seçecektir.

  Ameliyat masasında son ölçümler ve işaretlemeler dikkatlice yapıldıktan sonra ameliyat bölgesini uyuşturmak ve kanamayı engellemek için lokal anestezi yapılır. Hastanın iğneleri hissetmemesi için sedasyon (damardan verilen ilaçla uyku hali) uygulaması yapılır.

  Göz kapağı ameliyatı (Blefaroplasti) kesileri, tercihe göre bistüri, radyofrekans, elektrokoter ve lazer ile yapılır. Fazla dokuların çıkarılması, yağların alınması veya yer değiştirilmesi, sarkan dokuların sıkılaştırılması ve yerine yerleştirilmesi işlemleri bitikten sonra kesiler kapatılır ve ameliyat biter.

  Üst Göz Kapağı Estetiği

  Üst göz kapağı ameliyatı, çoğu zaman basite alınmaktadır. Üst göz kapağı estetiği planlama aşamasında ameliyat yönteminde çok ince detaylar vardır.

  Hastanın sorunu iyice araştırılmalıdır. Ameliyattan önce sadece cildin mi yoksa hem cilt hem de cilt altı dokusunun mu alınacağı belirlenir. Ayrıca cilt altı doku alınacaksa hangi kısmının ne miktarda alınacağı kontrol edilir. Yağ fıtıklaşması ve çökmesi varsa tespit edilir. Göz yaşı bezi sarkması, göz kapağı düşüklüğü, kaş düşüklüğü, göz yüzeyi ve kirpikli kapak kenarı rahatsızlığı gibi sorunların olup olmadığı iyice değerlendirilir.

  Alt Göz Kapağı Estetiği

  Alt göz kapağı estetiği ameliyatı, oküloplastik cerrahide en çok başvurulan ve en çok tecrübe isteyen ameliyatlar arasındadır. Alt göz kapağı, yanakla bütünlük içinde olan kompleks bir yapıdadır.

  Alt göz kapağı ameliyatları, genellikle alt kapaktaki sarkmalar, torbalar, koyu halkalar ve yorgun göz görünümü nedeniyle yapılır. Ameliyattan önce detaylı bir değerlendirme yapıp sorunun kaynağının bulunması gerekir.

  Alt göz kapağı estetiğini bozan yağ torbalarının alımı ya da yer değiştirilmesi işlemi, göz kapağının içerisinden yapılan bir kesi ile gerçekleşir.

  goz-kapagi-estetigi-ameliyati-nasil-yapilir

  goz-kapagi-estetigi-ameliyati-fiyatlari

  Göz Kapağı Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

  Göz Kapağı Estetiği ameliyat sonrası, hastanın ameliyat bölgesine antibiyotikli pomad ve buz uygulanarak 2-3 saat gözetim altında tutulur. Gözleri kapatmaya ya da bantlara gerek yoktur. Herhangi bir sorun yoksa hasta aynı gün taburcu olur. Ayrıca 48-72 saat kadar aralıklı buz uygulaması yapılır.

  Yara yerine 1 hafta boyunca sabah akşam antibiyotikli göz pomadı uygulanması gerekir. Şişlik ve morluk olması normaldir, kısa zamanda kendiliğinden geçer. İyileşmenin hızlı ve düzgün olması için ilk birkaç gün dinlenilmesi gerekir.

  Göz kapağı ameliyatından sonra ilk 4-5 gün yara yerine su temas etmemesi gerekir. Dikişler 1 hafta sonra alınır. Daha sonrasında özel bir tedaviye ihtiyaç yoktur. Kesilerde 4-6 hafta arası yara daha kırmızı ve gergin hale geldikten sonra hızlı bir yeniden şekillenme evresi başlar. İzler zamanla görünmez hale gelir. İlk iki hafta deniz, havuz ve ağır sporlardan kaçınılması gerekir.

  Sosyal Medyada Paylaş:

  Bunlar da İlginizi Çekebilir

  dudak-estetigi
  Dudak Estetik Ameliyatı

  Öncelikle ameliyatsız yöntemlerle düzeltme seçenekleri araştırılır. Daha kalıcı yönte…

  Devamını Oku
  ust-goz-kapagi-estetigi
  Üst Göz Kapağı Estetiği

  Üst göz kapağı estetiği, blefaroplasti ismi ile de tanımlanmaktadır. Göz kapaklarına …

  Devamını Oku
  kulak-estetigi
  Kulak Estetik Ameliyatı

  Kulak estetik ameliyatı bir diğer ismi olan kepçe kulak ameliyatı ile de bilinmektedi…

  Devamını Oku