Burun Estetiği ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Mehmet Semih Ayhan’ın çalışma alanları aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  • Meme estetiği
  • Burun estetiği
  • Yüz estetiği
  • Ameliyatsız estetik yöntemleri

Evet. Burun büyütme ameliyatları da yapabiliyoruz. Doğuştan burunda şekil bozuklukları olabilir. Bazen de yaralanma ya da ameliyat sonrasında burun görüntüsünde eksiklikler oluşabilir. En sık görülen durumlar daha önce burnun aşırı küçülmesine yol açan ameliyatlar olunmasıdır. Bazen burun orta kıkırdağının nefesi açmak için ameliyatı ile biraz fazla alınması sonucunda burun sırtı çöker. Sekonder rinoplasti ameliyatı yapılarak kıkırdak greftleri kullanılır. Çöken kısım büyültülerek onarılır. Burun kemiğinden fazla alınması söz konusu olmuşsa kaburgadan alınıp şekillendirilen greftlerle burun kemiği büyütülür. Yine burun ucu düşüklüğü olanlarda küçük görünen uç altına yerleştirilen kıkırdak greftlerle burun ucu yeterli büyüklüğe eriştirilebilir.

Evet. Yapılabilir. İlk burun estetiği ameliyatına primer rinoplasti denir. İkinci kez burun ameliyatı yapılması sekonder rinoplasti,, 3. Kez yapılması tersiyer rinoplasti olarak adlandırılır. Daha önce ameliyat edilmiş bir burnun tekrar ameliyatında teknik güçlükler bulunur. Önceki ameliyat ile normal anatomik yapı değişir. Yapışıklıklar oluşabilir. Kullanılması gereken dokular çıkarılmış olabilir. Her ameliyatta bu problemler katlanarak artacağından ilk ameliyatın tecrübeli bir hekim tarafından yapılması önemlidir. Tecrübesiz hekimlerin tekrar ameliyat yapma oranları yüksektir.

Evet. Bazen tıkanıklıklar oluşabilir. Estetik burun ameliyatlarından sonra geçici olarak tıkanıklıklar görülmesi nadir değildir. Serum fizyolojik benzeri spreylerle genellikle kısa zamanda düzelirler. Alerjisi olanlarda daha uzun sürebilir. Ameliyattan önce de tıkanıklık varsa septorinoplasti ameliyatı ile açılmalıdır. Bunun için septum kıkırdağının darlık yapan yerleri çıkarılır. Bazen de konka denilen yapıların büyüklüğü sorun oluşturur hava geçişini bozarlar. Yeterli açılma yapılmadığı durumlarda tıkanıklık için ikinci bir girişim gerekebilir.

Ameliyattan çıkınca burnu korumak ve bir yere çarpmamak önemlidir. Taburcu olduktan sonra doktorunuzun verdiği ilaçlar ve burun spreyi kullanılmaya devam edilmelidir. Sprey burun içinin kuruması önler ve temizler. Bir hafta sonra atel çıkarılınca ödem mevcuttur. Burun son şekli henüz oluşmamıştır. Sabırlı olunması gerekir. Doktorunuz bazı burun masajları önerebilir. Burun enfeksiyonlarından ve travmalardan korunmak için sosyal ortamlardan uzak durmak önerilir. İkinci hastadan sonra burun yıkanabilir. Duş serbesttir fakat deniz, havuz bir süre daha önerilmez. Erken dönemde güneşte uzun kalmak ve güneş gözlüğü takmak uygun değildir.