Burun-Estetiği-Ameliyatı-Sonrası

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

İzmir Burun estetiği ameliyatı günümüzde tüm dünyada en sık tercih edilen estetik uygulamalar arasındadır. Burnun normalden büyük ya da küçük olması, burun kemerinin belirgin olması, burun eğriliğinin bulunması ya da travmatik olaylar sonucunda burun şeklinin deforme olması gibi durumlarda burun estetiği ameliyatları uygulanmaktadır.

Burun estetiğine 18 yaşından büyük herkes başvurabilmekle birlikte başarılı bir burun estetiği operasyonu için dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır.

Burun Estetiği İçin Doktor Seçimi

Burun estetiğine başvuracak kişinin alanında tecrübeli bir estetik cerraha başvurması estetik operasyonun ilk adımıdır. Doğru doktor ve doktorla doğru iletişim; ameliyat planlamasının nitelikli bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır.

Hastanın arzu ettiği burun şekli, cerrahın uygulayabileceği işlemler ve burun dokusunun planlanan ameliyata uygun olup olmadığının değerlendirilmesi için ameliyat planlaması oldukça önemlidir.

izmir-burun-estetigi

Burun estetiği ameliyatı öncesinde tercih ettiğiniz cerrahın daha önce uyguladığı ameliyatların canlı sonuçlarını görmenizi öneririz. Aynı zamanda arzu ettiğiniz burun şeklinin görselini doktorunuza göstererek daha somut bir şekilde ifade edebilirsiniz.

Ameliyat planlamasının nitelikli bir şekilde yapılması ve söz konusu planlamaya ameliyat sürecinde sadık kalınması oldukça önemlidir. Burun estetiği ameliyatı öncesinde hali hazırda kullanmakta olduğunuz ilaç varsa doktorunuza mutlaka bildirmelisiniz. Aynı zamanda ameliyat öncesinde alkol ve sigara tüketimine de ara verilmeli ya da minimum düzeye indirilmelidir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Burun estetiği sonrası iyileşme süreci; ameliyatın başarısını önemli derecede etkilemektedir. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır;

 • Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün baş gövdeye göre yukarıda olacak şekilde istirahat edilmelidir.
 • Ameliyat sonrasında ilk hafta belirgin mimiklerden ve gülmekten kaçınılmalıdır.
 • Burun bölgesi suyla temas etmemeli ve nemlenmemelidir.
 • Ameliyat sonrası ilk 6 ay ağır gözlükler kullanılmamalıdır.
 • Yine pandemi nedeniyle kullanılan koruyucu maskelerin burun üzerine fazla baskı yapması engellenmelidir.
 • Bu süreçte sigara ve alkol tüketiminden kaçınılmalıdır. Sigara ve alkol enfeksiyona neden olabilmekte ve yaraların kısa sürede iyileşmesine engel olabilmektedir.
 • Tatlı tüketimi ameliyattan sonra birkaç hafta minimumda tutulmalıdır.
 • Ağır sporlar uygulanmamalıdır.
 • Sıcak havalarda güneşten sakınılmalı ve c vitamini bakımından zengin sebze ve meyveler tüketilmelidir.
 • Burun ve yüz bölgesi travmalardan korunmalıdır.
 • Burun estetiği sonrasında doktorun önerileri dışına çıkılmamalı, rutin kontrol ve muayene süreçleri aksatılmamalıdır. Burnun ödemli olduğunu bilip ödemler geçip burun son şeklini alıncaya kadar doktorla hasta iletişimde kalmalıdır.